A szükséges 200 ezernél jóval több, 359 ezer aláírást gyűjtött össze eddig az Albert házaspár által kezdeményezett egészségbiztosítási privatizáció megakadályozására irányuló népszavazás kiírásához a TB Mentők csoportosulás. A Liga szakszervezetek, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ), a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz), a Védegylet, a Humanista Mozgalom és más civil szervezetek tegnap még utoljára felszólították a kormánypárti politikusokat, különösen a szocialista frakció tagjait, hogy gondolják végig, mit tesznek, milyenek lesznek a példátlan szakmai és társadalmi ellenállás ellenére megalkotott egészségbiztosítási törvény következményei.
Eközben szombaton biztonsági emberek kíséretében, idő előtt távozott a XVI. kerület szocialista képviselője az egészségbiztosításról tartott lakossági fórumról. Vidorné Szabó Györgyi a szavazói helyett inkább pártját választja ma a parlamentben – bár azt elismerte, hogy az egészségbiztosítási törvény nem igazán jó, mégis megszavazza. A szocialista képviselő hallgatóságát a reform szükségességéről győzködte, majd miután árulónak nevezték, és kifütyülték, halaszthatatlan programjára hivatkozva elhagyta a fórumot.
A köztársasági elnök által visszaküldött jogszabályhoz 12 módosító indítványt nyújtottak be a szocialisták, s Karsai József kivételével – Farkas Imre kérte még a szavazástól való távolmaradásának engedélyezését az MSZP-frakciótól, amit végül nem kapott meg – várhatóan az összes kormánypárti honatya ismét megszavazza az egészségügyi rendszert üzleti alapúvá tévő törvényt. Szintén ma dönt a Ház a Fidesz törvénymegerősítő népszavazási javaslatáról, amelynek elfogadása esetén nem kellene várni őszig az Albert házaspár referendumkezdeményezésének kiírásáig, hanem március 9-én már a szavazólapokon lehetne a több-biztosítós rendszerről szóló kérdés. A kormánypárti többség azonban ezt sem támogatja, így minden valószínűséggel leszavazzák az indítványt.
A legnagyobb ellenzéki párt szerint a tizenkét szocialista módosító javaslat nem változtat érdemben a jogszabályon. Pesti Imre fideszes szakpolitikus szerint az, hogy a koalíció megfontolta Sólyom László köztársasági elnök intelmeit, nem tükröződik a módosító javaslatokban. Hozzátette, a törvény ismételt megszavazása ellen szól az is, hogy a koalíció társadalmi és érdemi vita nélkül, háttéralkukkal alkotta meg a törvényt úgy, ahogy a „szicíliai nagycsaládok alkudoznak”. – Ez egy gátlástalan politikai alku következménye, mivel az SZDSZ megzsarolta a szocialistákat, hogy ha nem szavazzák meg elképzeléseiket, akkor kilépnek a koalícióból – emlékeztetett Pesti.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria