A háziorvosoknak hiányzik leginkább a kompenzáció

A szakmai szervezetek vezetői szerint ellátási zavarokat, egyes háziorvosoknál pedig csődöt okozhat, ha a kormány beváltja fenyegetését, és nem kompenzálja a vizitdíj, valamint a kórházi napidíj megszűnésével kieső összeget. Kóka János, az SZDSZ elnöke a nyugdíjasoktól venne el pénzt „kárenyhítésre”.

2008. 03. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A népszavazás eredménye miatt jelentősen csökken az egészségügyi intézmények és a háziorvosok pénze. Ennek kompenzálására egyetlen olyan javaslatot sem támogatunk, amely más társadalmi csoportokat károsítana meg – jelentette ki Kóka János, az SZDSZ elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Ugyanakkor felvetette a kárenyhítés lehetőségét. Szerinte meg kell vizsgálni, hogy miként lehet átcsoportosítani azokat az összegeket, amelyeket a nyugdíjasok és a szociális ellátásban részesülők kaptak, amikor havi egyszeri vizitdíjnak megfelelő összeggel, azaz 300 forinttal emelték járandóságukat.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke kérdésünkre úgy fogalmazott: valóban a kormánynak kell biztosítania az ellátórendszer fenntarthatóságát, amihez elengedhetetlen a kieső bevétel pótlása. Úgy látja, a háziorvosok esetében tragédiához vezethet, ha a kormány ezt nem teszi meg. Éger István szerint lehetne forrást találni a költségvetésben. Szerinte a népszavazás legnagyobb eredménye, hogy a voksolásra jogosultak több mint fele részt vett a referendumon. Ennek nagyon fontos üzenete van, hiszen küszöbönáll egy másik népszavazás az egészségbiztosítási rendszer privatizációjáról.
Kertai Aurél, a Budapesti Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke is úgy látja, nagy baj lehet abból, ha már április 1-jétől eltörlik a díjfizetést. Nem bízik ugyanis abban, hogy ilyen rövid idő alatt döntés születhet a kompenzációról, márpedig arra feltétlenül szükség van. – A kormánynak emlékeznie kell arra, hogy ez a nehéz helyzet azért állt elő, mert megvontak bizonyos juttatásokat – például az eszköztámogatást –, a finanszírozás nem követte az inflációt, így a reálérték-csökkenés évről évre fokozódott – magyarázta el kérésünkre.
Varga Imre, a szakrendelőket képviselő Medicina 2000 vezetője úgy fogalmazott: egy átlagos szakrendelő esetében az éves bevétel 10 százalékát tette ki a vizitdíj. – Ez jelentős tétel, feltétlenül szükséges a kieső összeg pótlása, nem tudjuk a nadrágszíjat ötödször is a derekunk köré tekerni – szögezte le.
– Már a kórházi napidíj bevezetése előtt megmondtuk, hogy a fekvőbeteg-ellátó intézményeknek ez nem hoz érzékelhető bevételt, ugyanakkor sok pluszmunkát jelent – fogalmazott lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: összbevételük egy százalékát sem éri el a díjfizetéseből beszedett összeg, míg a háziorvosoknál ez ennél lényegesen nagyobb arány.
– Körülbelül erre az eredményre számítottam – nyilatkozta lapunknak Rácz Jenő, az első Gyurcsány-kormány egészségügyi minisztere, a Veszprém megyei kórház főigazgatója aki a referendum előtt kiállt a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése mellett.

Elutasított ellenzéki javaslat. Általános vitára engedte a kormány által beterjesztett, a vizitdíj, a kórházi napidíj és tandíj eltörlésére vonatkozó törvényjavaslatot tegnap az Országgyűlés egészségügyi bizottsága, az ellenzék hasonló tárgyú javaslatát azonban nem szavazta meg a többség. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.