A népszavazás eredménye miatt jelentősen csökken az egészségügyi intézmények és a háziorvosok pénze. Ennek kompenzálására egyetlen olyan javaslatot sem támogatunk, amely más társadalmi csoportokat károsítana meg – jelentette ki Kóka János, az SZDSZ elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Ugyanakkor felvetette a kárenyhítés lehetőségét. Szerinte meg kell vizsgálni, hogy miként lehet átcsoportosítani azokat az összegeket, amelyeket a nyugdíjasok és a szociális ellátásban részesülők kaptak, amikor havi egyszeri vizitdíjnak megfelelő összeggel, azaz 300 forinttal emelték járandóságukat.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke kérdésünkre úgy fogalmazott: valóban a kormánynak kell biztosítania az ellátórendszer fenntarthatóságát, amihez elengedhetetlen a kieső bevétel pótlása. Úgy látja, a háziorvosok esetében tragédiához vezethet, ha a kormány ezt nem teszi meg. Éger István szerint lehetne forrást találni a költségvetésben. Szerinte a népszavazás legnagyobb eredménye, hogy a voksolásra jogosultak több mint fele részt vett a referendumon. Ennek nagyon fontos üzenete van, hiszen küszöbönáll egy másik népszavazás az egészségbiztosítási rendszer privatizációjáról.
Kertai Aurél, a Budapesti Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke is úgy látja, nagy baj lehet abból, ha már április 1-jétől eltörlik a díjfizetést. Nem bízik ugyanis abban, hogy ilyen rövid idő alatt döntés születhet a kompenzációról, márpedig arra feltétlenül szükség van. – A kormánynak emlékeznie kell arra, hogy ez a nehéz helyzet azért állt elő, mert megvontak bizonyos juttatásokat – például az eszköztámogatást –, a finanszírozás nem követte az inflációt, így a reálérték-csökkenés évről évre fokozódott – magyarázta el kérésünkre.
Varga Imre, a szakrendelőket képviselő Medicina 2000 vezetője úgy fogalmazott: egy átlagos szakrendelő esetében az éves bevétel 10 százalékát tette ki a vizitdíj. – Ez jelentős tétel, feltétlenül szükséges a kieső összeg pótlása, nem tudjuk a nadrágszíjat ötödször is a derekunk köré tekerni – szögezte le.
– Már a kórházi napidíj bevezetése előtt megmondtuk, hogy a fekvőbeteg-ellátó intézményeknek ez nem hoz érzékelhető bevételt, ugyanakkor sok pluszmunkát jelent – fogalmazott lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: összbevételük egy százalékát sem éri el a díjfizetéseből beszedett összeg, míg a háziorvosoknál ez ennél lényegesen nagyobb arány.
– Körülbelül erre az eredményre számítottam – nyilatkozta lapunknak Rácz Jenő, az első Gyurcsány-kormány egészségügyi minisztere, a Veszprém megyei kórház főigazgatója aki a referendum előtt kiállt a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése mellett.
Elutasított ellenzéki javaslat. Általános vitára engedte a kormány által beterjesztett, a vizitdíj, a kórházi napidíj és tandíj eltörlésére vonatkozó törvényjavaslatot tegnap az Országgyűlés egészségügyi bizottsága, az ellenzék hasonló tárgyú javaslatát azonban nem szavazta meg a többség. (MTI)
Brutális pusztítás - lángokban Jákob Zoltán raktára, a füst mindent beborít - fotók