Bár a vasárnapi népszavazáson hatalmas többségbe került a tandíjat elutasítók tábora, az általános fizetési kötelezettség bevezetését az elejétől fogva támogató egyetemi vezetők nem hajlandók elfogadni a döntést – értesültünk. Molnár Károly, a vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta: a népszavazás eredményétől függetlenül folytatják a fejlesztési részhozzájárulást (fer) kiváltó alternatív tandíjjavaslat kidolgozását, és azt április végén leteszik Hiller István oktatási miniszter asztalára.
Arra a kérdésre, hogy a rektorok nem érzik-e úgy, szembemennek a népakarattal, Molnár azt felelte: a népszavazás az államilag támogatott képzéseken bevezetendő fert törölte el, a felsőoktatásban a költségtérítéses képzéseken évek óta jelenlévő tandíjat nem. A döntés nem jelenti azt, hogy ne lehetne újabb, más típusú fizetési kötelezettséget bevezetni. A rektorok javaslata eltörölné az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzést, és egy egységes rendszert hozna létre.
*
A diákokat tanulmányi eredménytől függően kategóriákba sorolnák: a legrosszabbul teljesítő fizetne a legtöbbet, a legjobbak pedig a legkevesebbet. A kategóriákat a rektori konferencia elnöke szerint minden tanév végén felülvizsgálnák, és az előző évi teljesítmény alapján állapítanák meg a következő évre fizetendő díjat. A legmagasabb kategóriában fizetendő tarifa megegyezne a költségtérítéses hallgatók által fizetendő díjjal, vagyis a drágább képzéseken, mint például az orvosi karon, akár a kétmillió forintot is elérhetné az éves tandíj összege. A hallgatók és a Fidesz is felháborítónak tartják a rektorok tervét. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője kérdésünkre kijelentette: az emberek elsöprő többsége kiállt a tandíj eltörlése mellett. Hozzátette: aki szembemegy a népakarattal, az a demokrácia alapelveit veszi semmibe.
Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke leszögezte: jó lenne, ha mind a tárca, mind a rektorok befejeznék az ötletelést, és hetente változó típusú sarcok helyett végre a felsőoktatás valódi problémáival foglalkoznának. Hozzátette: nem támogatnak semmilyen olyan javaslatot, amely minden hallgatót fizetésre kötelezne, és ha mégis megpróbálnak hasonlót bevezetni, akkor engedetlenségi mozgalmat indítanak.
Hiller István oktatási miniszter korábban azt mondta: a rektorok javaslatáról csak akkor hajlandó véleményt mondani, amikor azt már benyújtották neki. A tárcavezető egyébként holnap délutánra összehívta a szakmai szervezeteket, többek között a HÖOK-ot és a rektorokat tömörítő Felsőoktatási Kerekasztal ülését, amelyen a felsőoktatás finanszírozásának kérdései – a népszavazás eredménye után kialakult helyzet – lesznek napirenden.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le