A rektorok ragaszkodnak a tandíjhoz

Hiába arattak elsöprő győzelmet az igenek a tandíj eltörléséről is döntő népszavazáson, a pluszpénztől eleső egyetemi vezetők szembemennének a népakarattal – tudta meg lapunk. A hallgatók engedetlenségi mozgalommal fenyegetnek.

2008. 03. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a vasárnapi népszavazáson hatalmas többségbe került a tandíjat elutasítók tábora, az általános fizetési kötelezettség bevezetését az elejétől fogva támogató egyetemi vezetők nem hajlandók elfogadni a döntést – értesültünk. Molnár Károly, a vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta: a népszavazás eredményétől függetlenül folytatják a fejlesztési részhozzájárulást (fer) kiváltó alternatív tandíjjavaslat kidolgozását, és azt április végén leteszik Hiller István oktatási miniszter asztalára.
Arra a kérdésre, hogy a rektorok nem érzik-e úgy, szembemennek a népakarattal, Molnár azt felelte: a népszavazás az államilag támogatott képzéseken bevezetendő fert törölte el, a felsőoktatásban a költségtérítéses képzéseken évek óta jelenlévő tandíjat nem. A döntés nem jelenti azt, hogy ne lehetne újabb, más típusú fizetési kötelezettséget bevezetni. A rektorok javaslata eltörölné az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzést, és egy egységes rendszert hozna létre.
*
A diákokat tanulmányi eredménytől függően kategóriákba sorolnák: a legrosszabbul teljesítő fizetne a legtöbbet, a legjobbak pedig a legkevesebbet. A kategóriákat a rektori konferencia elnöke szerint minden tanév végén felülvizsgálnák, és az előző évi teljesítmény alapján állapítanák meg a következő évre fizetendő díjat. A legmagasabb kategóriában fizetendő tarifa megegyezne a költségtérítéses hallgatók által fizetendő díjjal, vagyis a drágább képzéseken, mint például az orvosi karon, akár a kétmillió forintot is elérhetné az éves tandíj összege. A hallgatók és a Fidesz is felháborítónak tartják a rektorok tervét. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője kérdésünkre kijelentette: az emberek elsöprő többsége kiállt a tandíj eltörlése mellett. Hozzátette: aki szembemegy a népakarattal, az a demokrácia alapelveit veszi semmibe.
Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke leszögezte: jó lenne, ha mind a tárca, mind a rektorok befejeznék az ötletelést, és hetente változó típusú sarcok helyett végre a felsőoktatás valódi problémáival foglalkoznának. Hozzátette: nem támogatnak semmilyen olyan javaslatot, amely minden hallgatót fizetésre kötelezne, és ha mégis megpróbálnak hasonlót bevezetni, akkor engedetlenségi mozgalmat indítanak.
Hiller István oktatási miniszter korábban azt mondta: a rektorok javaslatáról csak akkor hajlandó véleményt mondani, amikor azt már benyújtották neki. A tárcavezető egyébként holnap délutánra összehívta a szakmai szervezeteket, többek között a HÖOK-ot és a rektorokat tömörítő Felsőoktatási Kerekasztal ülését, amelyen a felsőoktatás finanszírozásának kérdései – a népszavazás eredménye után kialakult helyzet – lesznek napirenden.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.