A szorgalomért is fizetni kell

Akár 100–120 ezer forintot is kérhetnek a diáktól az egyetemek azért, mert a hallgató több vizsgát teljesített, mint amennyi elő volt írva – tudta meg lapunk. Ha a fiatalok nem fizetik ki a szorgalmukért kirótt sarcot, nem kapják meg a diplomájukat.

2008. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó néhány hazai egyetemen nem a lustaságukért, hanem a szorgalmukért büntetik a fiatalokat. Több elkeseredett hallgató kereste meg lapunkat azzal, hogy a záróvizsgák előtt hatalmas összeg megfizetésére kötelezi őket az egyetem. A diákokat arra hivatkozva sarcolják meg, mert túl sok tantárgyból tettek sikeres vizsgát. Aki nem hajlandó kifizetni a pénzt, azt nem bocsátják záróvizsgára, így nem kaphat diplomát.
Az egyetemek jogszerűen járnak el: egy jelenleg érvényes kormányrendelet lehetővé teszi, hogy az iskolák pénzt kérjenek a diákoktól azért, ha 10 százalékkal több vizsgát tesznek le sikeresen, mint amennyi a képzés elvégzéséhez elengedhetetlen. Minden iskola saját szabályzatában nyilatkozik arról, hogy kér-e pénzt a pluszteljesítményt nyújtó diákoktól, vagy sem, ha igen, akkor mennyit. A hallgatók eközben arra panaszkodnak, hogy előre nem tudják, hány tárgyból tudnak majd sikeresen vizsgázni, ezért biztonsági okokból mindig több tárgyból próbálkoznak, mint amennyi a képzés elvégzéséhez szükséges. Ha ugyanis kevesebb vizsgát teljesítenek az előírtnál, nem folytathatják a tanulmányaikat.
Volt olyan telefonáló, akitől 120 ezer forintot követel az egyetem. Olyan fiatal is akadt, aki egy szemesztert ösztöndíjjal külföldön töltött vendéghallgatóként, az ott elvégzett tantárgyak után azonban itthon olyan magas kreditpontokat kapott, hogy túllépte az iskola által meghatározott maximális keretet, így ha meg szeretné kapni a diplomáját, súlyos öszszeget kell fizetnie. A diák próbálkozott azzal is, hogy az intézmény ne vegye figyelembe a kint teljesített vizsgáit, ebben az esetben azonban túl alacsony lenne a vizsgák után járó pontszáma, így elesne a teljes félévre járó tanulmányi ösztöndíjtól. A fiatal választhat: vagy éltanulóként fizet súlyos pénzeket az egyetemnek, vagy sereghajtó lesz, és megvonják tőle az ösztöndíjat.
– Valóban van egy olyan jogszabály, amely lehetővé teszi, hogy az egyetemek pénzt kérjenek azoktól, akik több mint tíz százalékkal túllépik az adott képzésen megállapított kreditkeretet, vagyis túl sok tantárgyból vizsgáznak le – erősítette meg a diákok panaszait lapunknak Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. Hozzátette: a hallgatóknak az az egyetlen lehetőségük, hogy jól taktikáznak. Ha az egyik félévben az átlagos kreditnél többet szereznek, akkor a következő szemeszterben lazíthatnak egy kicsit. Persze arra vigyázniuk kell, nehogy túlságosan kiengedjenek, mert ha az előírtnál kevesebb vizsgát teljesítenek, azzal a diplomájukat veszélyeztetik.
A lapunkat megkereső diákok azzal érvelnek, a félév elején nem tudhatják, hogy a szemeszter végén hány vizsgát sikerül teljesíteniük, ezért kell a minimálisan szükségesnél több tantárgyat felvenniük. Olyan egyetem is akad, ahol az évközi taktikázás sem alkalmazható, ugyanis az iskola nem a teljes képzési időt nézi, hanem szemeszterenként állapítja meg a kreditkeretet, így aki jól teljesít, a sikeres vizsgák után azonnal fizethet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.