Életveszélyes a diákhitel emelése és nem szól másról, mint hogy a kormány politikailag eladja az embereknek a tandíjat – jelentette ki Pokorni Zoltán telt ház előtt a Budapesti Corvinus Egyetemen megrendezett, Magyar Bálinttal folytatott tandíjvitában. A Fidesz egykori szakminisztere szerint a diákhitel visszafizethetőségének alapfeltétele, hogy a gazdaság növekedjen. Már a korábbi években is pangás volt tapasztalható, 2007-ben azonban évek óta egyedülálló módon csökkent a reálbér Magyarországon. Pokorni Zoltán úgy véli, több ezer diák adósodhat el, ha ennek ellenére a kormány döntése értelmében a tandíj bevezetése miatt megemelik a diákhitel maximálisan felvehető összegét harmincezerről negyvenezer forintra. Az SZDSZ volt oktatási minisztere, Magyar Bálint azzal védekezett, hogy egyetlen év rossz gazdasági adataiból még nem lehet levonni messzemenő következtetéseket.
A vita során Pokorni Zoltán felsorolta azokat az előnyöket, amelyekhez a diplomaszerzés juttatja a diákokat. Egy egyetemet végzett fiatal több mint kétszer annyit keres, mint érettségizett társa, és a statisztikák szerint sokkal jobb eséllyel tud elhelyezkedni, mint az alacsonyabb fokú végzettséggel rendelkező. Cáfolta a kormánypártok azon érvelését is, amely szerint Magyarországon túl sok lenne a diplomás, hiszen az OECD-országokban átlagosan a felnőttek 26 százaléka rendelkezik felsőfokú oklevéllel, míg Magyarországon ez a szám csupán 17 százalék.
Éppen a tanulással járó felemelkedés esélyét veszik el a kevésbé tehetős fiataloktól azzal, ha bevezetik a tandíjat. Magyar Bálint erre így felelt: ezek miatt az előnyök miatt kellene végre belátniuk a diákoknak, hogy nekik is be kell fektetniük saját tanulmányaikba.
A liberális oktatáspolitikus megváratta vitapartnerét és az egyetemistákat, ugyanis közel 20 percet késett az előadásról. A vita sokáig jó hangulatban telt, ám amikor Magyar Bálint az egyik diák kérdésére flegmán felelt, többen kifütyülték.
A hallgató azt szerette volna megtudni, mi a garancia arra, hogy a tandíjat valóban fejlesztésre fordítják, és nem a csökkenő állami támogatásokat fedezik a diákok által befizetett pénzből? Az SZDSZ-es politikus erre azt felelte, folyamatosan folynak a fejlesztések, többek között a Corvinus Egyetem új épülete sem állna, ha a korábbi években nem ő, hanem Pokorni lett volna az oktatási miniszter.
Szabad György is tiltakozik. Szabad György, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az Országgyűlés volt elnöke szerint a parlament hétfői ülésnapján Hiller István félreérthetően említette a felsőoktatási tandíj bevezetését helyeslők között a Magyar Tudományos Akadémiát (MTA). Az oktatási tárcavezető ugyanis azt állította: az MTA is támogatta a tandíj bevezetését. Ezzel szemben Szabad György elmondta: legfeljebb az Akadémia egyes tagjai, illetve képviselői nyilatkozhattak az üggyel kapcsolatban, de az MTA mint testület bizonyosan nem. A történész hozzátette: az Akadémia testületének tagjai ilyen állásfoglalást előzetesen nem ismertek, és így testületileg nem is támogathatták.
Magyar Péterék letagadták, hogy százmilliónál is többe került a Hősök terei tüntetés, most lebuktak