Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint az Országgyűlésnek és a magyar közvéleménynek joga van megismerni a megállapodás részleteit, tekintettel arra, hogy a beruházás évtizedekre határozza meg Magyarország pályáját, nemcsak energiapolitikai, hanem kül- és biztonságpolitikai szempontból is. Mint fogalmazott, Gyurcsány Ferenc még egyetlen mondatot sem mondott a magyar Országgyűlésben a több száz milliárdos beruházásról, annak ellenére, hogy hétfői napirend előtti felszólalásában még arról beszélt, ezután minden kérdésben konzultálni, egyeztetni kíván. – Az Európai Unióban is úgy tekintik, hogy a Déli Áramlat lehetetlenné teszi a Nabucco megvalósítását, Magyarország pedig korábban egyértelműen elkötelezte magát az utóbbi mellett – tette hozzá Navracsics Tibor, majd megjegyezte: a szerződésről semmit sem tudni, azt sem, mennyibe fog kerülni, ki finanszírozza, hogyan viszonyul az uniós energiapolitikához, kik vesznek részt a konstrukcióban, milyen lesz a közös orosz–magyar társaság, abban milyen szavazati arányok lesznek majd. Az ellenzéki politikus emlékeztetett, hogy Veres János pénzügyminiszter többször titokban járt Moszkvába egyeztetni a kérdésről, amely csak most derült ki.
Juhász Ferenc, az MSZP elnökhelyettese reagálásában az MTI-vel azt közölte, nincsen abban semmi rendkívüli, ha egy ellenzéki párt meg akarja ismerni a szerződéstervezetet, és a kezdeményezés sem rendkívüli. Az eljárásrendnek megfelelően nyolc napon belül hívható össze a parlament, de mára már nem, mert a képviselők jelentős része már választókerületében van. Juhász emlékeztetett rá, korábban már kezdeményezték az Országgyűlés három bizottságának (gazdasági, külügyi, integrációs) együttes ülését, hogy a képviselők tájékozódhassanak a témában. A Fidesz szerint azonban ez nem pótolja a plenáris ülést, hiszen annak a nyilvánosság miatt sokkal nagyobb a súlya.
Megtudtuk, a házbizottság ma délelőtt ül össze, a külföldön tartózkodó Szili Katalin házelnököt várhatóan Mandúr László alelnök helyettesíti. A kormányoldal várhatóan nem mára, hanem egy későbbi napra tűzi ki a rendkívüli ülésnapot, amelyen szintén megakadályozhatják szavazataikkal a Fidesz napirendi javaslatát, vagy távolmaradásuk esetén határozatképtelenné tehetik azt.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat