Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke elmegy a keddi találkozóra. Mint mondta: a minisztérium mellékelt a meghívóhoz egy tájékoztatót az egészségbiztosítási büdzsé részleteiről, amelyben szerepel egy 17 milliárd forintos céltartalék is. – Ugyan nincs pontos információnk erről a pénzről, de úgy látjuk, ez lehetne a forrása a kompenzációnak. Át lehetne nézni továbbá azokat a tételeket, amelyeket nem indokolt ebből a büdzséből finanszírozni. Ha ezeket a javaslatokat nem fogadják el, akkor az Egészségbiztosítási Alapon belül nem látunk más lehetőséget. Ez esetben a központi költségvetés egyéb fejezeteiből kell pótolni a kieső bevételt – szögezte le a kamarai vezető. Megjegyezte: nem helyes a különféle egészségügyi szakmák képviselőit arra kérni, hogy turkáljanak egymás zsebében. Egyébként sem vagyunk kincstárnokok, közgazdászok, nem a mi dolgunk forrást találni – mondta. Éger egyébként örül annak, hogy a kompenzációt illetően a kormány némiképp elmozdult attól a merev elutasítástól, amely közvetlenül a népszavazás után jellemezte, s amellyel – szerinte – ismét felbosszantotta a szakmát. Ezzel arra utalt, hogy Horváth Ágnes ugyan azt mondta: kompenzáció nem lesz, de a károk enyhítését el tudja képzelni, ha sikerül ehhez forrást találni az Egészségbiztosítási Alapban.
– Néhány órája tudom csak, hogy kedden lesz az egyeztetés, ezért szervezetünk vezetőivel még nem tudtam egyeztetni – mondta Huszár András, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének vezetője. Megítélése szerint az Egészségbiztosítási Alapból nem lehet megteremteni a kompenzáció forrását, azt a központi költségvetés más részeiből kellene biztosítani. Nem akarunk egy másik egészségügyi szakma kárára kompenzációt – szögezte le.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség vezetője inkább az egészségügyi miniszter javaslatát várja az ügy megoldására. Nem gondoljuk, hogy nekünk kellene ötleteket adnunk, amikor a vizitdíj és a napidíj bevezetését eleve elleneztük – mondta. Arra a kérdésre, hogy készülnek-e mégis konkrét javaslattal, úgy felelt: az idén is pozitív egyenleggel tervezték az egészségbiztosítás büdzséjét. Ha ezt sikerül megvalósítani, akkor az fedezetet jelenthetne. Kérdés persze, hogy a díjfizetés eltörlése mekkora forgalomnövekedést eredményez, az ugyanis csökkentheti a megtakarítás esélyét. Hozzátette: politikai döntés volt, hogy már áprilistól eltörlik a díjfizetést, a megoldást is meg kellett volna találni. Ha csak januártól tették volna mindezt, akkor elég lett volna ezzel a kérdéssel a jövő évi költségvetés tervezésekor foglalkozni.
Lapunk egyébként úgy tudja: az MSZP sem egységes a kompenzáció ügyében. Ugyan névvel senki sem vállalta a véleményét, de a háttérben voltak, akik azt mondták: a népszavazási bukás után nem érdemes ismét rossz színben feltűnni az emberek előtt azzal, hogy semmilyen kompenzációt nem nyújtanak és azt mondják: egyétek meg, amit főztetek. Mások viszont kitartanak amellett, hogy a választók annak tudatában szavaztak a díjfizetés eltörlésére, hogy tisztában voltak vele: a kieső bevétel hiányozni fog a háziorvosoknak és a kórházaknak.
Életveszélyes sérültje is van a Soroksári úti raktártűznek, több embert kórházba szállítottak