A házi gyermekorvosok eddigi vizitdíj-kompenzációját osztaná szét az összes háziorvos között Horváth Ágnes egészségügyi miniszter, hogy ezzel enyhítse a díjfizetés áprilisi megszűnése miatt kieső károkat. Erről a szaktárca vezetője beszélt, miután egyeztetett Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel. A házi gyermekorvosok eddig azért kapták a pluszpénzt, mert ők nem szedhettek vizitdíjat. – Jelenleg csak ez a havi 280 millió forint jelent szabad forrást az egészségbiztosítás költségvetésében. Ez praxisonként kb. 35-40 ezer forintot jelentene, ami csak a negyede annak, amit eddig a vizitdíjbevétel jelentett. Ám arra elegendő, hogy ne kerüljön veszélybe az alapellátás – mondta Horváth Ágnes.
Néhány órával azután, hogy a miniszter ismertette saját elképzelését, találkozott a szakmai szervezetek képviselőivel is. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke azt mondta: az egyeztetés eredménytelen volt, a minisztérium köti az ebet a karóhoz, és csak az egészségbiztosítás büdzséjén belül hajlandó átcsoportosítani a vizitdíj megszűnése miatti kompenzációra. – Ezt azonban nem tartjuk elfogadhatónak, nem akarunk egymás zsebében turkálni, egyébként sincs olyan területe az egészségügynek, amelytől forrást lehetne elvonni – fogalmazott Éger.
– Jövő héten folytatjuk az egyeztetést, de úgy látjuk, hogy a költségvetés más területeiről kellene forrást átcsoportosítani a kompenzációra – közölte Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke.
A vizitdíj hatása Csehországban. Mintegy 400 millió koronát – 4 milliárd forintot – fizettek ki vizitdíjként januárban a cseh állampolgárok – közölte a cseh egészségügyi tárca. Ebben a hónapban 24 százalékkal kevesebben keresték fel a háziorvosokat, mint korábban, a gyógyszerfogyasztás majdnem a felére csökkent, a kórházi beutalások száma 14 százalékkal, míg a mentők kihívása kilenc százalékkal volt alacsonyabb. Marek Snajdr egészségügyi miniszterhelyettes szerint az illetékek nem a kiskorúakat és az időseket sújtják elsősorban. (MTI)
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet