A felsőoktatási törvényből kikerül a fejlesztési részhozzájárulás vagy köznapi nevén tandíj, így szeptembertől minden diák ingyenesen tanulhat Magyarországon – jelentette be a szakmai szervezeteket tömörítő Felsőoktatási Kerekasztal ülése után Hiller István oktatási miniszter. Hozzátette: a kerekasztal minden tagja egyetért abban, hogy megmaradjon a reformnak az a része, amely átjárhatóságot biztosít az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés között. Ez azt jelenti, hogy szeptembertől az ingyenes képzésre a diákok legroszszabbul teljesítő 15 százaléka „lebukik” a méregdrága költségtérítéses kurzusra, míg a fizetős szak elit tanulói felkerülnek az államilag finanszírozott rendszerbe. Az oktatási miniszter szerint ez javítja a felsőoktatás minőségét, mert tanulásra ösztönzi a diákokat.
Lapunknak arra a kérdésére, nem kerül-e veszélybe a hátrányos helyzetű diákok tanulása, Hiller hosszas gondolkodás után azt felelte: – Hadd engedjem meg magamnak, hogy azt gondoljam, amit mondok, és azt mondjam, amit gondolok. Ha ezt így sikerül megjelentetniük, akkor az külön siker. Természetesen a szegény diákokkal is előfordulhat, ha nem elég szorgalmasak, akkor fizetniük kell a képzésekért – fűzte hozzá.
Információink szerint több tízezer hátrányos helyzetű diák tanul jelenleg a felsőoktatásban, akiknek eddig az oktatási kormányzat pluszpontokkal segítette a felvételét az ingyenes képzésre.
A miniszter szerint a kerekasztal ülésén nem volt szó a rektorok alternatív tandíjjavaslatáról. Hozzátette, a minisztériumnak, így személy szerint neki sincs más tandíjkoncepciója, és nem is volt ilyen terve. Molnár Károly, a Magyar Rektori Konferencia elnöke bejelentette, hogy nem tettek le a tandíjról, és a Felsőoktatási Kerekasztal következő ülésére, áprilisra hozzák el a kész javaslatukat a tárcavezetőnek.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le