Hátrányos helyzetű diákok

Eltörlik a fejlesztési részhozzájárulást, de megtartják az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés közötti átjárást, vagyis a diákok legrosszabbul teljesítő 15 százaléka a félév végén kiesik az ingyenes képzésből, és átkerül a méregdrága fizetős kurzusra. Ezzel a hátrányos helyzetű fiatalok tízezreinek tanulása kerülhet veszélybe.

2008. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felsőoktatási törvényből kikerül a fejlesztési részhozzájárulás vagy köznapi nevén tandíj, így szeptembertől minden diák ingyenesen tanulhat Magyarországon – jelentette be a szakmai szervezeteket tömörítő Felsőoktatási Kerekasztal ülése után Hiller István oktatási miniszter. Hozzátette: a kerekasztal minden tagja egyetért abban, hogy megmaradjon a reformnak az a része, amely átjárhatóságot biztosít az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés között. Ez azt jelenti, hogy szeptembertől az ingyenes képzésre a diákok legroszszabbul teljesítő 15 százaléka „lebukik” a méregdrága költségtérítéses kurzusra, míg a fizetős szak elit tanulói felkerülnek az államilag finanszírozott rendszerbe. Az oktatási miniszter szerint ez javítja a felsőoktatás minőségét, mert tanulásra ösztönzi a diákokat.
Lapunknak arra a kérdésére, nem kerül-e veszélybe a hátrányos helyzetű diákok tanulása, Hiller hosszas gondolkodás után azt felelte: – Hadd engedjem meg magamnak, hogy azt gondoljam, amit mondok, és azt mondjam, amit gondolok. Ha ezt így sikerül megjelentetniük, akkor az külön siker. Természetesen a szegény diákokkal is előfordulhat, ha nem elég szorgalmasak, akkor fizetniük kell a képzésekért – fűzte hozzá.
Információink szerint több tízezer hátrányos helyzetű diák tanul jelenleg a felsőoktatásban, akiknek eddig az oktatási kormányzat pluszpontokkal segítette a felvételét az ingyenes képzésre.
A miniszter szerint a kerekasztal ülésén nem volt szó a rektorok alternatív tandíjjavaslatáról. Hozzátette, a minisztériumnak, így személy szerint neki sincs más tandíjkoncepciója, és nem is volt ilyen terve. Molnár Károly, a Magyar Rektori Konferencia elnöke bejelentette, hogy nem tettek le a tandíjról, és a Felsőoktatási Kerekasztal következő ülésére, áprilisra hozzák el a kész javaslatukat a tárcavezetőnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.