Hiller István készült a vereségre

Nem az egyetemi vezetők, hanem az oktatási miniszter ötlete az újfajta tandíj – értesült lapunk szakmai szervezetektől. A Hiller István vezette minisztérium jó előre felkészült a népszavazási vereségre: már egy hónappal a voksolás előtt elkészítette új típusú tandíjjavaslatait, amelyek az igenek győzelme esetén kiválthatják a kötelezően eltörlendő fejlesztési részhozzájárulást.

2008. 03. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a nyilvánosság előtt az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia (MRK) képviseli az újfajta tandíj bevezetését, a valóságban az oktatási tárca ötlete a népszavazáson elutasított fejlesztési részhozzájárulást (fer) kiváltó új típusú fizetési kötelezettség ötlete. Lapunk az egyik szakmai szervezettől úgy értesült: az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) már több mint egy hónappal a népszavazás előtt beterjesztette a Felsőoktatási Kerekasztal elé a fert kiváltó tandíjjavaslatait – számolva azzal, hogy a jelenleg érvényes rendszer elbukik a népszavazáson.
Lapunk úgy tudja, Hiller István azért nem akarta saját maga képviselni a nyilvánosság előtt a javaslatát, mert egyértelmű politikai népszerűségvesztéshez vezetett volna, ha a tandíjról szóló népszavazás előtt felvállalja, hogy vereség esetén sem nyugszik bele a tandíjmentességbe. Informátorunk álláspontját erősíti a még a népszavazás előtt lapunk birtokába került dokumentum is. A tárca által leírt tervezet azt javasolja, hogy töröljék el az államilag támogatott és a költségtérítéses rendszert, és minden diák a kettő átlagából számított, a fernél értelemszerűen magasabb összegű tandíjat fizessen.
A javaslatokat tehát a tárca találta ki, a rektorok csak azt vállalták, hogy a számukra legszimpatikusabbat – ami a hallgatók számára a legkedvezőtlenebb – áprilisra minden részletre kiterjedően kidolgozzák. Több szakember is azt gyanítja, a rektorok egy része nem pusztán meggyőződésből vállalt cinkosságot Hiller Istvánnal, hanem azért, mert a jelenlegi oktatási miniszter bársonyszékbe kerülésekor lekenyerezte őket azzal, hogy – miközben az oktatásban egymást érték a megszorítások – duplájára emelte a fizetésüket. Ezt a vélekedést látszik alátámasztani az is, hogy a rektorok látszólag érthetetlen módon ragaszkodnak a tandíjhoz, hiszen azt állítják, hogy a fer körülbelül az intézményi költségek egy százalékát tenné ki, vagyis annak eltörlése egyik egyetemet sem érinti különösebben érzékenyen.
Tegnap megírtuk: hiába arattak elsöprő győzelmet az igenek a tandíj eltörlésére vonatkozó népszavazáson, a pluszpénztől eleső egyetemi vezetők szembe mennek a népakarattal. Molnár Károly, az MRK elnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta: a népszavazás eredményétől függetlenül folytatják a fert kiváltó alternatív tandíjjavaslat kidolgozását, és azt április végén leteszik Hiller István oktatási miniszter asztalára. Molnár szerint a népszavazás eredményének értelmében a fert a kormány köteles eltörölni, ám ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne újabb, más típusú fizetési kötelezettséget bevezetni. Molnár kijelentette: javaslatuk eltörölné az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzést, és egy egységes rendszert hozna létre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.