Noha a nyilvánosság előtt az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia (MRK) képviseli az újfajta tandíj bevezetését, a valóságban az oktatási tárca ötlete a népszavazáson elutasított fejlesztési részhozzájárulást (fer) kiváltó új típusú fizetési kötelezettség ötlete. Lapunk az egyik szakmai szervezettől úgy értesült: az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) már több mint egy hónappal a népszavazás előtt beterjesztette a Felsőoktatási Kerekasztal elé a fert kiváltó tandíjjavaslatait – számolva azzal, hogy a jelenleg érvényes rendszer elbukik a népszavazáson.
Lapunk úgy tudja, Hiller István azért nem akarta saját maga képviselni a nyilvánosság előtt a javaslatát, mert egyértelmű politikai népszerűségvesztéshez vezetett volna, ha a tandíjról szóló népszavazás előtt felvállalja, hogy vereség esetén sem nyugszik bele a tandíjmentességbe. Informátorunk álláspontját erősíti a még a népszavazás előtt lapunk birtokába került dokumentum is. A tárca által leírt tervezet azt javasolja, hogy töröljék el az államilag támogatott és a költségtérítéses rendszert, és minden diák a kettő átlagából számított, a fernél értelemszerűen magasabb összegű tandíjat fizessen.
A javaslatokat tehát a tárca találta ki, a rektorok csak azt vállalták, hogy a számukra legszimpatikusabbat – ami a hallgatók számára a legkedvezőtlenebb – áprilisra minden részletre kiterjedően kidolgozzák. Több szakember is azt gyanítja, a rektorok egy része nem pusztán meggyőződésből vállalt cinkosságot Hiller Istvánnal, hanem azért, mert a jelenlegi oktatási miniszter bársonyszékbe kerülésekor lekenyerezte őket azzal, hogy – miközben az oktatásban egymást érték a megszorítások – duplájára emelte a fizetésüket. Ezt a vélekedést látszik alátámasztani az is, hogy a rektorok látszólag érthetetlen módon ragaszkodnak a tandíjhoz, hiszen azt állítják, hogy a fer körülbelül az intézményi költségek egy százalékát tenné ki, vagyis annak eltörlése egyik egyetemet sem érinti különösebben érzékenyen.
Tegnap megírtuk: hiába arattak elsöprő győzelmet az igenek a tandíj eltörlésére vonatkozó népszavazáson, a pluszpénztől eleső egyetemi vezetők szembe mennek a népakarattal. Molnár Károly, az MRK elnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta: a népszavazás eredményétől függetlenül folytatják a fert kiváltó alternatív tandíjjavaslat kidolgozását, és azt április végén leteszik Hiller István oktatási miniszter asztalára. Molnár szerint a népszavazás eredményének értelmében a fert a kormány köteles eltörölni, ám ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne újabb, más típusú fizetési kötelezettséget bevezetni. Molnár kijelentette: javaslatuk eltörölné az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzést, és egy egységes rendszert hozna létre.
Nyoma veszett egy 16 éves ukrán lánynak Budapesten