HÖOK: Az emberek kezében van a sorsunk

Provokatív plakátkampánnyal, több tízezer szórólappal, utcai aktivistákkal készül a népszavazási kampány véghajrájára az egyetemisták érdekeit védő Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). A szervezet másfél éve harcol a tandíj bevezetése ellen, de küzdelme eddig szélmalomharcnak bizonyult. A hallgatók attól tartanak, ha az emberek nem akadályozzák meg a tandíj bevezetését, hamarosan az egekig szökhet a rájuk kirótt sarc. Miskolczi Norbert HÖOK-elnök szerint mára egyetlen esély maradt a bárki számára elérhető felsőoktatás megtartására: a március 9-i népszavazáson győzniük kell az igeneknek.

2008. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre rémisztőbb kormányzati tandíjtervek kerülnek nyilvánosságra. Egy lapunk birtokába került dokumentum alapján néhány nappal ezelőtt számoltunk be arról, hogy ha elbukik a népszavazáson a tandíj eltörlésére vonatkozó kérdés, a jelenleginél sokkal kedvezőtlenebb rendszert vezethetnek be. Tudott erről?
– Igen, a Felsőoktatási Kerekasztal legutóbbi ülésén elénk tárták a négyféle alternatív javaslatot. Ezek közül az egyik jelentős veszélyt jelent a hallgatókra, mert ezt a változatot az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia is támogatja. A rektorok még azt is vállalták, hogy áprilisra részletesen kidolgozzák a javaslatot. A tervezet lényege az, hogy eltörölnék az államilag támogatott és a költségtérítéses képzést, és a jelenleg érvényes összegnél jóval magasabb sarcot vetnének ki minden diákra.
– Ezek szerint valós a veszélye annak, hogy ha a tandíj szabad utat kap a népszavazáson, akkor még a jelenlegi összegnél – a legtöbb iskolában alapképzésen százezer, mesterképzésen 150 ezer forintot kell fizetni szeptembertől – is jóval többet kérjenek a diákoktól?
– Sajnos nagyon komoly esély van rá, az oktatási tárca ugyanis magától biztosan nem mond le a bevételről, ahogy a rektorok sem akarják kiengedni a kezükből a pénzt, sőt minél többet szeretnének. Beláthatatlan következményei lehetnek a nemek győzelmének.
– A hallgatók tavaly ősszel országszerte tüntettek a tandíj bevezetése ellen. Az utolsó, fővárosi demonstráción több ezer fiatal követelte az oktatási miniszter lemondását, ezzel kikényszerítették, hogy Hiller István tárgyalóasztalhoz üljön önökkel. Mára azonban kiderült, hogy a tárcavezető részéről szó sem volt megegyezési szándékról. Nem érezték sértőnek, hogy a tárca több hónapnyi tárgyalás után a HÖOK tandíjat helyettesítő javaslatát plusz fizetnivalóként építette bele saját tandíjtervezetébe?
– Sajnos már a tárgyalások közepén rá kellett jönnöm, hogy a tárca képviselői nem akarnak megegyezni. Bár a felsőoktatás modernizálásáról, a hallgatók ösztönzéséről, az oktatás minőségének javításáról beszéltek, a valóságban nem érdekelte őket más, csak a megszerezhető legmagasabb bevétel. A HÖOK azt szerette volna, ha nem kell mindenkinek fizetne, csak annak, aki nem elég szorgalmas. Az valóban igazságos lett volna, ha azzal fizettetnek, aki a félév elején felvett tantárgyakból nem vizsgázik le a szemeszter végére. Ez javította volna a felsőoktatás hatékonyságát is, mivel ösztönzőleg hatott volna a tanulást halogatókra. Azzal, hogy a tárca – a bevétel összegének tervezhetetlenségére hivatkozva – nem támogatta ezt a javaslatot, kiderült, hogy szó sincs fejlesztésről és ösztönzésről, csak a hallgatók megsarcolásáról. Az a cinikus minisztériumi tervezet, amely a mindenkire kiterjedő tandíj mellett plusz fizetnivalóként róná ki a nem teljesített vizsgák után fizetett díjat, felháborító és komolytalan, így inkább nem is fecsérelnék több szót rá.
– A Szonda Ipsos közvélemény-kutatása szerint a három népszavazásra feltett kérdés közül a tandíj eltörlésének a legkisebb a támogatottsága. Bár az igenek többségben vannak, a játszma még nem lefutott. Egyre több jel mutat arra, hogy a kormánypártok a véghajrában erre a kérdésre erősítenek majd rá, mert úgy érzik, esélyük van fordítani. Hogyan lehetséges, hogy éppen a legnagyobb terhet jelentő jogszabály eltörlését támogatják a legkevesebben?
– Ennek két alapvető oka van: a háromszáz forintos vizitdíjat mindenkinek kell fizetnie, ahogy a kórházi napidíjat is, márpedig az emberek általában az ellen tiltakoznak a legjobban, ami a saját pénztárcájukat érinti. Ráadásul azok, akiket a következő években a tandíjjal megsarcolnak, még középiskolások, így nem szavazhatnak. Látni kell azt is, hogy a társadalom egy jelentős szegmense ellenszenvvel tekint az egyetemistákra. Ennek általában anyagi okai vannak, hiszen a legszegényebb rétegeknek nincs lehetőségük arra, hogy ők vagy akár gyerekeik egyetemre járhassanak, hiszen még a tandíjmentes felsőoktatás is jelentős terhet ró a családra. A szülők állják a megélhetés, az albérlet, az utazás, a tankönyvek költségeit. Sajnos ma már egy szegény családnak arra sincs sok esélye, hogy a gyereke gimnáziumba járhasson. A másik alapvető probléma az, hogy míg vizitdíjat és a kórházi napidíjat már több mint egy éve mindenki kénytelen fizetni, addig a tandíj egyelőre jövőbeli dolog, így az emberek még nem érzik a bőrükön annak következményeit.
– Lehet változtatni az emberek hozzáállásán?
– Mindenkién biztosan nem, de egy jelentős réteg véleményén igen. Éppen ezért minden fiatalt arra biztatunk, hogy győzzék meg szüleiket, a nagymamát, a nagyapát és minden rokont arról, hogy miért fontos a tandíj eltörlése. Aki nem tanul, az pedig azért szavazzon igennel, mert a gyerekének még esélyt teremthet erre.
– A kormánypártok azzal próbálják meggyőzni a bizonytalanokat, hogy azért kell tandíjat fizetni a diplomásoknak, mert a többi állampolgár adóján megszerzett oklevelükkel sokkal többek keresnek, mint a többiek.
– Ez súlyos demagógia. A pedagógusok, az orvosok sok esetben jóval kevesebb fizetést kapnak, mint egy keresett szakmunkás, viszont jóval több adót fizetnek, hiszen az állami szektorban a bevallott jövedelem azonos a valódi keresettel. Azok a mérnökök, informatikusok, akik tényleg jól keresnek, sokkal több adót fizetnek az állam számára, mint akinek nincs diplomája. Megjegyezném, a kormány ugyan bevezette a tandíjat, ám ezzel párhuzamosan az emberek adóját egyetlen forinttal sem csökkentette.
– Két és fél hét van hátra a népszavazásig. Mivel készülnek a kampány véghajrájára?
– Óriási mennyiségű szóróanyagot készítettünk, ezek most jöttek ki a nyomdából. Két típusú kampányanyaggal készültünk: az egyik tömör, rövid változat, ezt kimondottan a fiataloknak szánjuk, a másik egy kisebb füzet, amelyben minden társadalmi rétegnek megpróbáltuk elmagyarázni, hogy miért jó neki, hogy ingyenes marad a felsőoktatás. A HÖOK aktivistái a következő két hétben végigjárják majd a felsőoktatási intézményeket, de az utcán is osztogatni fognak. Kijövünk egy provokatív plakátkampánnyal is, az egyetemeken kívül számos nagyváros utcáit is ellepik majd a hirdetések.
– Horváth Ágnes egészségügyi miniszter már hetek óta azzal fenyegetőzik, hogy hiába szavazzák meg az emberek a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlését, ez a pénz hiányozni fog a kasszából, így kivetik majd a sarcot más formában. Nem félnek attól, hogy hiába kötelezi a népakarat a kormányt a tandíj eltörlésére, Hiller István megtalálja a módot arra, hogy beszedje ezt a pénzt a hallgatóktól?
– A népszavazás nem kimondottan a fejlesztési részhozzájárulásról szól, hanem a felsőoktatás fizetőssé tételéről. Ha ennek ellenére megpróbálnának spekulálni, és másfajta sarcot kivetni, az súlyosan etikátlan lenne. A miniszter ebben az esetben a több százezer egyetemista nagyon kemény ellenállásába ütközne, és remélhetőleg mások is mellénk állnának a harcban.
– Az elmúlt hónapokban kiderült, hogy tárgyalásokkal nem lehet megegyezésre jutni a kormánnyal. Mi lesz, ha a kérdés elbukik a népszavazáson?
– Erre az eshetőségre nem lehet és nem is akarunk felkészülni. Ha Magyarországon az emberek valóban azt akarják, hogy a diákok több százezer forintot fizessenek a tanulásért, akkor kénytelenek leszünk elfogadni a döntést. Természetesen akkor is a végsőkig küzdeni fogunk azért, hogy a rendszer a jelenleginél sokkal igazságosabb legyen. Vereség esetén azonban a döntés már a kormány és a rektorok kezében lesz, legújabb tandíjterveik azt jelzik, hogy a helyzet a jelenleginél is súlyosabb lesz, és még keményebb sarcot vetnek majd ki a családokra. Nem tehetünk mást, mint bízunk az emberekben. A kezükben van a sorsunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.