Az iraki háború részeiben és egészében is teljes kudarc az Egyesült Államok számára – vonta meg az iraki megszállás öt évének egyenlegét Nógrádi György biztonságpolitikai elemző. A szakértő szerint a háború kezdetén az amerikaiak nem határozták meg a kivonulás feltételeit, így jelenleg sem tudni, hogyan tudnák elhagyni Irakot. Rámutatott, a háború kezdetén az amerikai védelmi miniszter a katonai vezetés tanácsa ellenére a kisebb erő bevetése mellett döntött, és ez vezetett végül a kudarcok egy részéhez. Nógrádi szerint az egyetlen pozitívum, hogy egy diktátort elmozdítottak a helyéről.
Nógrádi rámutatott, a háború következtében nőtt a terrorveszély Irakban és a térségben egyaránt, a beavatkozás miatt átalakult a Közel- és Közép-Kelet geopolitikai helyzete. „Az amerikaiak törekvései ellenére Irán megerősödött, Irak káoszba süllyedt, a síiták és a szunniták egymásnak estek, a kurd kérdés pedig továbbra is megoldatlan” – sorolta a problémákat a szakértő. A térségbeli vezető szerepre törő Iránról elképzelhetőnek tartotta, hogy az Egyesült Államok kivonulását követően benyomulhat a kialakuló hatalmi vákuumba. Teheránban ugyanakkor egyes konzervatív körök politikai és gazdasági érdekekből hajlandók lennének kiegyezni Washingtonnal, minthogy az ENSZ-szankciók nagyon súlyosan érintik Iránt.
Az amerikai kivonulás azonban a vereség elismerése lenne – vélte Nógrádi. Rávilágított, hogy Washingtonnak viszont nincs más lehetősége. Szerinte az amerikai egységek jelenleg nem uralják Irakot, csak a saját bázisaikat és azok környékét tudják felügyelni. „Ha elmennek, az irakiak előbb-utóbb keresni fogják a kapcsolatot az Egyesült Államokkal” – vélte a szakértő, hozzátéve, ellenkező esetben a térség középtávon elveszhet a Nyugat számára.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről