Kis reformokat ígér az olimpiát váró Kína

Óvatos, ugyanakkor a pártdoktrínával összhangban levő reformok életbe léptetéséről határozott a Kínai Kommunista Párt. A tegnap befejeződött pártgyűlésen a demokrácia előtérbe helyezéséről döntöttek, amely a Központi Bizottság nyilatkozata szerint a párt egyik fő célja.

2008. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína politikai rendszerét fejleszteni kell, hogy az ország gazdasági és szociális fejlődésével lépést tudjon tartani, képes legyen a demokratikus jogok megvédésére, a szociális igazságosságra – szól a nyilatkozat. A kommunista párt vezető szerepét természetesen itt is kihangsúlyozzák, ám egyfajta belső konzultációt szükségesnek tartanak. Adminisztratív reformfolyamat is zajlik Kínában, amelynek célja a nyilatkozat szerint egy „egyszerűbb, hatékonyabb szocialista adminisztrációs rendszer létrehozása kínai jellegzetességekkel 2020-ig”. A megfogalmazás ugyanaz, mint az ország politikai rendszere esetében bevett, ám a mindkét helyen említett „kínai jellegzetességeket” sehol sem részletezik. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy ez a homályos megfogalmazás jelenti a gyakorlatilag piaci alapokon működő gazdaságot, amely ezzel a trükkel nem áll ellentétben a kommunista elvekkel.
A demokrácia erősítése, pontosabban a megfogalmazás egyértelműen a nagyvilágnak szóló üzenet az olimpia évében. Kína láthatóan meg akar szabadulni a róla a nagyvilágban elterjedt kommunista elnyomó imázstól, és azt kisebb intézkedésekkel próbálja javítani. A mostani pártgyűlésre összesen 2800 újságíró kapott akkreditációt, amely 800-zal több, mint a tavalyi szám. Peking külön csoportban fogadta a tajvani tollforgatókat és a külföldieket.
A mostani eseményen elfogadtak egy Fehér Könyvet is, amely a kínai törekvéseket tartalmazza a jogszerűség felé vezető úton. A dokumentum megerősíti a párt elsőbbségét, a hatalomgyakorló szerveket és az alkotmányt, amely alapján a szerzők dicsérik az emberi jogok védelmében tett lépéseket.
Ezzel összhangban a kínai külügyminiszter közölte, nem tart attól, hogy bárki is bojkottálni akarná a nyári olimpiát az ország emberi jogi gyakorlata miatt. Jang Csie-cse (Yang Jiechi) kijelentette brit kollégájával, David Milibanddal folytatott pekingi tárgyalása után, hazájában egyébként sincs probléma az emberi jogok helyzetével. „A kínaiak széles körű szólásszabadságot élveznek” – mondta újságíróknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.