Kötelező lesz a természettudományos érettségi

Várhatóan kötelező lesz érettségit tenni legalább egy természettudományos tárgyból. Pálinkás József, a Fidesz egykori oktatási minisztere erre irányuló javaslatát egyhangúlag támogatta az Országgyűlés oktatási bizottsága. Pálinkás szerint a természettudományos ismeretek megerősítésére égető szükség van, hiszen a terület szakemberhiánnyal küzd, az átlagember pedig az alapvető kérdésekkel sincs tisztában.

2008. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan három-négy éven belül a magyar, a matematika és a történelem mellett egy természettudományos tárgyból is kötelező lesz majd érettségizni – jelentette ki lapunknak Pálinkás József. A fideszes politikus javaslatát egyhangúlag támogatta az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága.
A fideszes politikus javaslata szerint a diákok választhatnak, hogy fizikából, kémiából, biológiából vagy természetismeretből szeretnének-e érettségizni. A természetismeret vizsga a három természettudományos tantárgy legalapvetőbb ismereteit sűrítené össze. Ezt a vizsgát azoknak ajánlanák, akik nem akarnak természettudományos területen továbbtanulni, míg a szaktantágyi vizsga az adott egyetemi képzettséghez adna megfelelő alapismereteket.
Pálinkás leszögezte: Magyarországon a természettudományos képzettség területén súlyos a szakemberhiány, márpedig hozzáértők nélkül sem a gazdaság, sem a tudomány nem lép előre. Súlyos problémát jelent, hogy a megnövelt keretszámú képzésekre bekerülő diákok tudása nagyon alacsony szintű, mivel a középiskolákban az érettségi tárgyakra helyezik a hangsúlyt, a fizika, kémia oktatása pedig elsikkad. A politikus hozzátette: megengedhetetlen, hogy az emberek a hétköznapokban az életüket alapvetően befolyásoló tudományos kérdésekről döntenek, miközben fogalmuk sincs, milyen hatással van a környezetre egy hulladékégető, egy radarállomás vagy mit jelent az üvegházhatás.
Lapunk kérdésére, hogy milyen összhang van az oktatási tárcának a fizika- és kémiaórák számának csökkentésére tett javaslata és a természettudományos érettségi kötelezővé tétele között, Pálinkás azt mondta: bízik abban, hogy a Hiller István vezette minisztérium belátja, a tárgyak képzését nem gyengíteni, hanem erősíteni kell, és rövid időn belül eltörli az óraszámcsökkentésre tett javaslatát. Emlékezetes: tavaly év végén a fizika- és kémiatanárok aláírásgyűjtéssel tiltakoztak a természettudományos tárgyak középiskolai óraszámának csökkentése ellen.
Pálinkás szerint a kormánypártok által is támogatott állásfoglalás értelmében az oktatási tárca köteles megvizsgálni ennek lehetővé tételét, és várhatóan javaslatot dolgoz ki a megvalósítást illetően. A politikus – aki jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia elnökjelöltje – óriási sikerként értékelte, hogy szakmai javaslata konszenzust hozott a kormánypárti és ellenzéki oktatáspolitikusok között. Egyhangúlag fogadta el a bizottság az ellenzéki képviselő azon kezdeményezését is, amely az Országos Tudományos Kutatási Alap éves költségvetését a K+F és innovációs támogatások emelkedését az inflációt meghaladó módon növelné.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.