Liberális politikus biztos családi háttérrel

Sokan nem értik, hogy a miniszterelnököt és a szocialistákat nyíltan megsértő Horn Gábort miért nem váltja le a kormányfő. Utánanéztünk, mihez kezdhetne a jelenleg szabadságon levő szabad demokrata államtitkár a politikai élet után, és kiderült, családja a teljes oktatási rendszert átszövi, a klán kezében komoly pénzek összpontosulnak. Vélhetőleg éppen ez az erős gazdasági lobbi az, amely – bármit is tesz – székében tartja a politikust.

2008. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába követelte az MSZP szocialista platformja, hogy a kormányfő menessze a népszavazási kiütéses vereség éjszakáján a miniszterelnököt nyíltan megsértő és a szocialista kormánytagokon gúnyolódó Horn Gábort, Gyurcsány Ferenc – legalábbis eddig – nem tett semmit. Pedig a szabad demokrata Horn Gábor éppen annak a koalíciós egyeztetésért felelős államtitkári posztnak birtokosa, amelynek esetében a legfontosabb lenne, hogy mindkét koalíciós partnerrel jó viszonyt ápoljon.
Utánajártunk, mihez kezdhetne Horn Gábor a politikai élet után. Családi kapcsolatainak feltérképezése arra enged következtetni, hogy mára a Horn-klán olyan erős lobbit képez, amely gyakorlatilag minden helyzetben képes megvédeni a politikust, így – persze a teljes kormány bukása nélkül – Horn Gábor zuhanása elképzelhetetlen.
Horn Gábor politikai pályája előtt tíz évig tanárként dolgozott. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének alapítója, az SZDSZ-be 1989 szeptemberében lépett be. Horn Gábor 1990-ben barátaival megalapítja a Közgazdasági Politechnikumot, a magániskolának éveken keresztül ő a vezetője. A középiskolában jelenleg tanévenként 220 ezer forint hozzájárulást kérnek a szülőktől, vagyis közel egymillió forint tandíjat kell kifizetni, mire a gyerek eljut az érettségiig.
Horn testvére, György 1988-ban hozza létre az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumot (AKG). Itt tanít a harmadik testvér, Horn Ágnes is. Az iskola az állami kedvezmények mellett költségtérítést szed a gyerekektől. Ez tanévenként jelenleg 420-780 ezer forint közötti tandíjat jelent, vagyis a szülők egy részének több mint hárommillió forintjába kerül a csemete érettségi bizonyítványa. A 420 ezer forintos, legalacsonyabb tarifát azok fizetik, akik szociálisan rászorulók, és ezért többféle kedvezményt kapnak. Az persze kérdés, hogy ki minősül rászorulónak, hiszen egy hátrányos helyzetű gyerek családjában az egy főre jutó jövedelem nem lehet több 25 ezer forintnál. Horn György – aki egyébként az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke is – egy korábbi, a Népszabadságnak adott interjújában maga is elismerte, hogy iskolájába a gazdasági elit gyermekei járnak. Horn azt mondta: az elit meglévő társadalmi kapcsolatai eleve kijelölik az óvodát, az iskolát és az egyetemet. Kijelentette: a tudományos elit a Fazekas-gimnáziumot célozza meg, míg a gazdasági elitből származók jobbára az AKG padjait koptatják.
A leváltás eddigi elmaradásában szerepet játszhat az is, hogy Horn Gábor édesapja, Horn Miklós az MSZP alapító tagja, jelenleg V. kerületi önkormányzati képviselő, és a belvárosi oktatási bizottság alelnöke. Horn Miklós korábban tagja volt az MSZMP-nek is, nyugdíjazásáig a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola vezetője volt. Jelenleg a Budapesti Gazdasági Főiskola dékáni és rektori szaktanácsadója.
Horn Gábor az utóbbi két évtizedben mindig nagyon közel került az oktatásra költhető milliárdokhoz. A szabad demokrata politikus felesége az a Bakonyi Éva, aki egészen tavaly decemberig, a budapesti iroda bezárásáig a Soros Alapítvány igazgatója volt. A Soros Alapítvány az elmúlt több mint két évtizedben a legnagyobb – nem állami pénzből gazdálkodó – támogató szervezetként összesen 150 millió dollárral – azaz majdnem 30 milliárd forinttal 40 ezer szervezet pályázatát támogatta a civil kezdeményezések, a kultúra, a kortárs művészetek területén, valamint a szociális, egészségügyi, köz- és felsőoktatási szektorban. És hogy ki felelt az oktatásért? 1993-tól éveken keresztül Horn Gábor volt a Soros Alapítvány közoktatási programjának vezetője.
A még nyitott pénzcsapokról pedig annyit: bár a szocialista Hiller István az oktatási miniszter, a tárca kasszája bizony nem dagad a sok pénztől. Az oktatási fejlesztésre juttatott európai uniós milliárdokat ugyanis nem más felügyeli és osztja szét, mint a szintén szabad demokrata Magyar Bálint, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség államtitkára, Horn Gábor régi jó barátja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.