Növekvőben a biztosítók bizonytalansága

Sokak szerint a vasárnapi népszavazás eredménye megkérdőjelezi, hogy a kormánynak sikerül-e megvalósítania a biztosítási rendszer átalakítását. A Fidesz szerint a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről szóló referendumon az emberek leszavazták a kormány eszement egészségpolitikáját is, ezért a biztosítási törvényt vissza kell vonni. A koalíció azonban egyelőre kitart a magánbefektetők bevonása mellett, de szakemberek szerint ők elbizonytalanodhatnak.

2008. 03. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bebizonyította a vasárnapi népszavazás, hogy az emberek szembefordultak a kormány eszement egészségpolitikájával. A biztosítási rendszer átalakításának terve ezzel léket kapott – fogalmazott Mikola István, a Fidesz politikusa egy tegnapi egészségügyi konferencián. Hozzátette: a választópolgárok nemcsak a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről mondtak véleményt, hanem áttételesen a kormány küszöbönálló reformjáról, a biztosítási rendszer privatizációjáról is, amely kidolgozatlan, átgondolatlan, s komolyan veszélyezteti az egészségügyi ellátást. Mint mondta: a kormánynak le kellene vonnia a népszavazás tanulságait, s azonnal vissza kellene vonnia a biztosítási törvényt. Ha ezt nem teszi meg, a népharag elsöpörheti a hatalomból – tette hozzá. Úgy látja, a kormánynak vészforgatókönyvet is készítenie kellene, hogy kezelni tudja a helyzetet, ha a tervezett rendszert valóban nem lehet bevezetni.
Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője is úgy látja, hogy a vasárnapi népszavazás eredménye hatással lehet a biztosítási reformra. Mint mondta: már baloldali szakértők is úgy foglalnak állást, hogy a biztosítási törvény bizonyos elemeit fel kellene függeszteni, azaz 2010-ig, a következő országgyűlési választásig nem kellene magánbefektetőket engedni a rendszerbe. Úgy érzi, a szocialista párton belül lenne erre fogadókészség, kérdés, hogy az MSZP mit tud kezdeni koalíciós partnerével, az SZDSZ-szel. Sinkó Eszter szerint a népszavazás eredménye a biztosítási rendszerbe belépni szándékozó befektetők bizonytalanságát is növelte.
– Stabil a koalíciós háttér, de tény, hogy a vasárnapi népszavazás eredménye nem javítja a reformkörnyezetet – mondta Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára a tegnapi konferencián. Amikor a koalíció összetartásáról beszélt, hallani lehetett, amint a hallgatóságból többen is azt suttogják nevetve: „főleg most stabil az együttműködés, hogy Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője azt mondta: az emberek elküldték Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt”.
– Az egészségbiztosítási reformnak nincs alternatívája. A törvény megszületett, de az új rendszert meg kell alkotni – mondta Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke. A végrehajtás folyamatosan zajlik – ezzel egyelőre elvetette annak lehetőségét, hogy elhalasszák a magánbefektetők bevonását. Arra a kérdésre, hogy megítélése szerint a vasárnapi népszavazási eredmény mennyiben bizonytalaníthatja el a piaci szereplőket, úgy felelt: a befektetők nyilván értékelni fogják a helyzetet. Hozzátette: miután az ellenzék is egyetért abban, hogy a biztosítási rendszer így nem tartható fenn, politikusaiknak el kellene gondolkodniuk arról, hogy milyen magatartást kellene mutatniuk ebben a kérdésben: kritikusnak kellene lenniük a reformmal kapcsolatban, vagy eleve el kell azt utasítaniuk.
– Eddig is sok volt a bizonytalanság – jelentette ki az egyik biztosítótársaság neve elhallgatását kérő vezetője. – A népszavazás inkább a magas részvétel miatt volt sokatmondó számunkra, hiszen azt jelzi, hogy az emberek jelentős részének kormányváltó hangulata van. Eddig is számoltunk azzal, hogy a 2010-es parlamenti választásokon komoly eséllyel indul a jelenlegi ellenzék – amely kijelentette, hogy visszaállítja az egybiztosítós rendszert –, de most már inkább azt gondoljuk, csoda kellene ahhoz, hogy a jelenlegi kormány megtartsa hatalmát – tette hozzá. Szerettük volna megkérdezni más biztosítótársaságok képviselőinek véleményét is, de mindannyian elzárkóztak a nyilatkozattól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.