Tajvan lesz a második Tibet?

2008. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma járulnak az urnákhoz a szavazópolgárok Tajvanon, hogy eldöntsék, a leköszönő Csen Suj-pien elnököt ki kövesse az államfői poszton. A Kína által követelt, ám Peking befolyását elutasító szigetországban a kormányzó Demokratikus Haladó Párt (DPP) Frank Sit (Hsieh) indítja, ellenfele a kínai nacionalista Kuomintang (KMT) részéről Ma Jing-csou (Ma Ying-jeou) lesz. A felmérések szerint az utóbbi reménykedhet inkább a sikerben, figyelembe véve a minapi országgyűlési választások a DPP számára tragikus végeredményét.
A két jelölt egyvalamiben egyetért: Tajvan számára a Kínával való kapcsolat rendkívül fontos, a kérdés csak az, hogy milyen mértékű legyen a közeledés. Ma egyenesen kínai–tajvani közös piacról beszélt, Si ennél kevésbé bizakodó Pekinggel kapcsolatban. A kampány során ugyanakkor mindkét jelölt a kínai emberi jogi gyakorlatot bírálta, Si pedig azzal vádolta riválisát, hogy az ő vezetésével Tajvan „második Tibet” lesz. Ma inkább a gazdasági témákkal kampányol, minthogy a DPP irányítása alatt Tajvan egyre inkább lemaradt a vetélytársaktól.
Siék esélyeit növeli ugyanakkor, hogy a választók szombaton egy népszavazáson is részt vesznek, amelyen Tajvan esetleges ENSZ-tagságáról nyilváníthatnak véleményt. A referendumot a DPP indítványára írták ki, a KMT két héttel ezelőtt bojkottra szólította fel híveit. A referendum kiírása ellen lépett fel Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.