Ma járulnak az urnákhoz a szavazópolgárok Tajvanon, hogy eldöntsék, a leköszönő Csen Suj-pien elnököt ki kövesse az államfői poszton. A Kína által követelt, ám Peking befolyását elutasító szigetországban a kormányzó Demokratikus Haladó Párt (DPP) Frank Sit (Hsieh) indítja, ellenfele a kínai nacionalista Kuomintang (KMT) részéről Ma Jing-csou (Ma Ying-jeou) lesz. A felmérések szerint az utóbbi reménykedhet inkább a sikerben, figyelembe véve a minapi országgyűlési választások a DPP számára tragikus végeredményét.
A két jelölt egyvalamiben egyetért: Tajvan számára a Kínával való kapcsolat rendkívül fontos, a kérdés csak az, hogy milyen mértékű legyen a közeledés. Ma egyenesen kínai–tajvani közös piacról beszélt, Si ennél kevésbé bizakodó Pekinggel kapcsolatban. A kampány során ugyanakkor mindkét jelölt a kínai emberi jogi gyakorlatot bírálta, Si pedig azzal vádolta riválisát, hogy az ő vezetésével Tajvan „második Tibet” lesz. Ma inkább a gazdasági témákkal kampányol, minthogy a DPP irányítása alatt Tajvan egyre inkább lemaradt a vetélytársaktól.
Siék esélyeit növeli ugyanakkor, hogy a választók szombaton egy népszavazáson is részt vesznek, amelyen Tajvan esetleges ENSZ-tagságáról nyilváníthatnak véleményt. A referendumot a DPP indítványára írták ki, a KMT két héttel ezelőtt bojkottra szólította fel híveit. A referendum kiírása ellen lépett fel Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről