Törvénytelenül privatizált kórházak?

Több közelmúltban privatizált kórház – köztük az egri és a gyöngyösi – sorsa válhat bizonytalanná, ha a bíróság jogerősen is kimondja, hogy a közbeszerzési törvény megsértésével adták át a működtetési jogukat. Megtudtuk azt is, hogy a HospInvest Zrt. a frissen megszerzett egri kórház helyett újat építene.

2008. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos gondok vannak az utóbbi idők legnagyobb visszhangot kiváltó kórház-privatizációi, az egri, a gyöngyösi és a kazincbarcikai körül – állítja Técsy Tamás ügyvéd, közbeszerzési tanácsadó, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház jogi képviselője. Ez az intézmény egy konzorcium tagjaként pályázott a gyöngyösi és a kazincbarcikai fekvőbeteg-ellátó intézmény működtetési jogának bérbevételére, de nem járt sikerrel. A kazincbarcikai kórháznál ugyan csak holnap mondják ki a végső szót, de ott is a HospInvest Zrt. lehet a befutó, hiszen erre tett javaslatot a bírálóbizottság.
*
Técsy Tamás arra alapozza állítását, hogy a Fővárosi Bíróság helybenhagyta a Közbeszerzési Döntőbizottság határozatát, amely szerint megsértették a közbeszerzési törvényt a gyöngyösi Bugáth Pál Kórház működtetési jogának magánkézbe adásakor, mert mellőzték a közbeszerzési eljárás lefolytatását. Az az eljárás pedig nem minősült közbeszerzésnek, amelylyel a tender győztesét, a szocialista körökben favorizált HospInvest Zrt.-t kiválasztották.
Friss hír, hogy tegnap este a döntőbizottság az egri kórház esetében is elmarasztaló határozatot hozott, így ennek az ügynek a folytatása is a bíróságon várható. Az ügyvéd szerint ugyanez lesz a helyzet Kazincbarcikán is. A nagyatádi kórháznál – amelynek kedden nyerte el a működtetési jogát a Medical Investment nevű társaság – pedig a helyi Fidesz nevezte felháborítónak, hogy mellőzték a közbeszerzést. Técsy Tamás azt mondta: ha a gyöngyösi kórház esetében jogerősen is kimondja a bíróság a jogszerűtlenséget, úgy biztosan lesz valaki, aki kezdeményezni fogja a HospInvesttel kötött szerződés semmissé nyilvánítását és az eredeti állapot helyreállítását. A másik két kórház esetében is arra lehet számítani, hogy megtámadják a kiírást – tette hozzá.
Megkerestük Kazincbarcika város polgármesteri hivatalát is az ügyben. Egerhez hasonlóan ott is úgy látják, hogy megfelelő eljárást folytattak a helyi kórház hosszú távú, 20 évre szóló üzemeltetésének bérbeadásához. Mint azt Maros Éva szóvivő lapunkkal közölte: nem közbeszerzési eljárást, hanem úgynevezett nyilvános pályázati eljárást folytattak, ami szerintük mindenben megfelelt az előírásoknak. A kiírást három – az önkormányzatokról, az államháztartásról és az egészségügyről szóló – törvényre alapozták – szögezte le a szóvivő. A gyöngyösi kórházat érintő bírósági döntésről pedig nem kívántak véleményt mondani, tekintve, hogy az őket nem érinti.

Osztrák kézbe kerülhet a Markhot. A Magyar Nemzet információi szerint nem egyedül, hanem egy osztrák befektető, a magyarországi érdekeltségekkel is bíró Vamed GmbH segítségével fejlesztené az egri kórházat a legutóbbi mérlegadatok szerint komoly pénzügyi nehézségekkel küzdő HospInvest-csoport. A társaság zászlóshajója, a HospInvest Zrt. múlt pénteken nyerte el a Heves Megyei Közgyűléstől az egri Markhot Ferenc Kórház működtetési és vagyonkezelői jogát. Lapunk megtudta: a cég vezetői még január 11-én szándéknyilatkozatot írtak alá Bécsben a Vamed képviselőivel, amelynek értelmében – a pályázat sikere esetén – közösen építenének egy teljesen új kórházat Egerben. A közelebbről nem körvonalazott új „kórházprojektből” az osztrákok oroszlánrészt vállalnának, hiszen rájuk hárulna a tervezés és a megépítés feladata, továbbá a beruházás pénzügyi és szakmai menedzselése. A Magyar Nemzet forrásai szerint korábban is szó volt arról, hogy az Eger belvárosában fekvő kórháztelket eladnák és a város szélén zöldmezős beruházással húznának fel egy új gyógyító intézményt. A megállapodás arra utalhat, hogy a HospInvestnek pénzügyi segítségre van szüksége a pályázatában vállalt befektetések teljesítéséhez. Korábban megírtuk, hogy a cégcsoportnak a 2006-os mérlegadatok alapján közel 5,5 milliárd forintos fedezetlen tartozása volt, a társaság aktuális pénzügyi helyzetéről a cég vezetői nemrég kitérő választ adtak lapunknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.