Súlyos gondok vannak az utóbbi idők legnagyobb visszhangot kiváltó kórház-privatizációi, az egri, a gyöngyösi és a kazincbarcikai körül – állítja Técsy Tamás ügyvéd, közbeszerzési tanácsadó, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház jogi képviselője. Ez az intézmény egy konzorcium tagjaként pályázott a gyöngyösi és a kazincbarcikai fekvőbeteg-ellátó intézmény működtetési jogának bérbevételére, de nem járt sikerrel. A kazincbarcikai kórháznál ugyan csak holnap mondják ki a végső szót, de ott is a HospInvest Zrt. lehet a befutó, hiszen erre tett javaslatot a bírálóbizottság.
*
Técsy Tamás arra alapozza állítását, hogy a Fővárosi Bíróság helybenhagyta a Közbeszerzési Döntőbizottság határozatát, amely szerint megsértették a közbeszerzési törvényt a gyöngyösi Bugáth Pál Kórház működtetési jogának magánkézbe adásakor, mert mellőzték a közbeszerzési eljárás lefolytatását. Az az eljárás pedig nem minősült közbeszerzésnek, amelylyel a tender győztesét, a szocialista körökben favorizált HospInvest Zrt.-t kiválasztották.
Friss hír, hogy tegnap este a döntőbizottság az egri kórház esetében is elmarasztaló határozatot hozott, így ennek az ügynek a folytatása is a bíróságon várható. Az ügyvéd szerint ugyanez lesz a helyzet Kazincbarcikán is. A nagyatádi kórháznál – amelynek kedden nyerte el a működtetési jogát a Medical Investment nevű társaság – pedig a helyi Fidesz nevezte felháborítónak, hogy mellőzték a közbeszerzést. Técsy Tamás azt mondta: ha a gyöngyösi kórház esetében jogerősen is kimondja a bíróság a jogszerűtlenséget, úgy biztosan lesz valaki, aki kezdeményezni fogja a HospInvesttel kötött szerződés semmissé nyilvánítását és az eredeti állapot helyreállítását. A másik két kórház esetében is arra lehet számítani, hogy megtámadják a kiírást – tette hozzá.
Megkerestük Kazincbarcika város polgármesteri hivatalát is az ügyben. Egerhez hasonlóan ott is úgy látják, hogy megfelelő eljárást folytattak a helyi kórház hosszú távú, 20 évre szóló üzemeltetésének bérbeadásához. Mint azt Maros Éva szóvivő lapunkkal közölte: nem közbeszerzési eljárást, hanem úgynevezett nyilvános pályázati eljárást folytattak, ami szerintük mindenben megfelelt az előírásoknak. A kiírást három – az önkormányzatokról, az államháztartásról és az egészségügyről szóló – törvényre alapozták – szögezte le a szóvivő. A gyöngyösi kórházat érintő bírósági döntésről pedig nem kívántak véleményt mondani, tekintve, hogy az őket nem érinti.
Osztrák kézbe kerülhet a Markhot. A Magyar Nemzet információi szerint nem egyedül, hanem egy osztrák befektető, a magyarországi érdekeltségekkel is bíró Vamed GmbH segítségével fejlesztené az egri kórházat a legutóbbi mérlegadatok szerint komoly pénzügyi nehézségekkel küzdő HospInvest-csoport. A társaság zászlóshajója, a HospInvest Zrt. múlt pénteken nyerte el a Heves Megyei Közgyűléstől az egri Markhot Ferenc Kórház működtetési és vagyonkezelői jogát. Lapunk megtudta: a cég vezetői még január 11-én szándéknyilatkozatot írtak alá Bécsben a Vamed képviselőivel, amelynek értelmében – a pályázat sikere esetén – közösen építenének egy teljesen új kórházat Egerben. A közelebbről nem körvonalazott új „kórházprojektből” az osztrákok oroszlánrészt vállalnának, hiszen rájuk hárulna a tervezés és a megépítés feladata, továbbá a beruházás pénzügyi és szakmai menedzselése. A Magyar Nemzet forrásai szerint korábban is szó volt arról, hogy az Eger belvárosában fekvő kórháztelket eladnák és a város szélén zöldmezős beruházással húznának fel egy új gyógyító intézményt. A megállapodás arra utalhat, hogy a HospInvestnek pénzügyi segítségre van szüksége a pályázatában vállalt befektetések teljesítéséhez. Korábban megírtuk, hogy a cégcsoportnak a 2006-os mérlegadatok alapján közel 5,5 milliárd forintos fedezetlen tartozása volt, a társaság aktuális pénzügyi helyzetéről a cég vezetői nemrég kitérő választ adtak lapunknak.
Életveszélyes sérültje is van a Soroksári úti raktártűznek, több embert kórházba szállítottak