A birodalom visszavág

2008. 04. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bocsánatot kért a német n-tv a tibeti zavargások kezelésében mutatott felületessége miatt, jelentette az Új Kína hírügynökség. A hivatalos kínai sajtóorgánum hosszú cikket szentelt a nyugati média által elkövetett hibák elemzésének, és rámutat, hogy a CNN-től a német RTL televízióig az összes adó hibásan mutatta be a lhászai helyzetet. Az említett n-tv egy nepáli tüntetésről úgy adott hírt, hogy az Lhászában történt, a képeken feltűnő nepáli rendőröket pedig kínaiaknak állította be. Az amerikai hírtelevízió, a CNN ugyanakkor a kínaiak szerint szándékosan úgy vágott meg egy képet a lhászai zavargásokról, hogy azon egy tüntető magányosan menekülő embernek tűnjön, miközben a fotó jobb oldalán, a levágott részen látszanak a kínai katonai teherautót dobáló társai. A BBC katonáknak nézte a kínai mentőautó személyzetét, a német Berliner Morgenpost pedig egy olyan képet közölt, amelyen egy han kínai embert menekítenek el a tüntetők elől. A lap képaláírásában viszont azt írja, a rendőrség épp letartóztat egy tiltakozót.
A kínai sajtó szerint egyértelműen tudatos manipulációról van szó, a ferdítések pedig a dalai láma Tibetet Kínától elszakítani kívánó akcióját segítik. Álláspontja támogatására az Új Kína idéz egy amerikai segélyszervezeti vezetőt, aki teljes mértékben a pekingi doktrína szellemében nyilatkozik. Tony Gleason, a Tibeti Szegénységellenes Alap helyi igazgatója szerint a tüntetések nem voltak békések, mint azt a nyugati média híresztelte, és úgy látta, a törő-zúzó lázadók ellen a rendőrség soha nem használt fegyvert. Guzman Escardo, egy másik segélyszervezet munkatársa azt mondta, hogy a rendőrök „az utcákon mindig kedvesek és udvariasak velem, örökké mosolyognak”.
A hírügynökség szerint a felsorolt nyugati sajtótermékeknek a tényekre kellene hagyatkozniuk, s nem egyoldalúan, feltételezések alapján bemutatniuk a helyzetet. A vádlottak padjára ültetett nyugatiak azonban nincsenek könnyű helyzetben, mivel Tibet továbbra is megközelíthetetlen, az újságírókat nem engedik be – eltekintve attól a tucatnyi médiamunkástól, aki ma utazik Lhászába egy, a kínai külügyminisztérium által szervezett program keretében. Így az sem biztos, hogy a Berliner Morgenpost képén szereplő férfit valóban megmentik a lázadóktól, vagy maga is közülük való. Kína egyértelműen kinyilvánította, hogy az olimpia előtt minden egyes őt ért sérelemért visszavág, s akár médiaháborút is vállal, hogy az általa hangoztatott elmélet győzedelmeskedjen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.