A dobosi templomrom

Ludwig Emil
2008. 04. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem könnyű megtalálni a Déli-Bakony rengetegében, a Sáska, Nyirád, Szőc és Taliándörögd közötti, majd száz négyzetkilométeres négyszögben a török időkben elpusztult Dobos falu nyomát. Az 511 méter magas Agár-tető északi lejtőjén forráscsoport jelzi az egykori településnek alkalmas helyet, s a tavaszi lombosodás előtti szálerdőben egyszer csak megpillantjuk a fák között rejtőző magas kőtornyot. Évek óta készültünk a találkozásra e valóban az ország egyik legszebb, legrejtélyesebb templomának maradványával.
Elsőként – és egészen mostanáig utoljára – az 1861 nyarán a Bakonyt bebarangoló Rómer Flóris tudósított részletesen a dobosi romról (a hely Dabas, Dabos formában is szerepel pusztanévként; a Dobos változat mellett szól, hogy a Pest megyei Dabas település középkori neve is a dob szóból származó Dobos). A bencés pap-tanár jegyzetfüzetében ez olvasható augusztus 10-i dátummal a Sáska felől fehér homokos úton megközelített, „keletről hozzá férhetetlen bozótok közt” lappangó műemlékről: „a torony félelmet gerjeszt, hogy eldül minthogy alsó falai bevágattak – kémény alakú messziről –, monostor vagy falu temploma? Házhelyek nyomai, a templom alatt nem messze pompás üde forrás, a nyári kalandornak valódi áldása.” Rómer figyelmét nem kerülték el a forrás sziklafoglalata közt százával zöldellő növények, latin nevén feljegyezte a sédkendert, az erdei pajzsikát, a borsos mentát, a szedret és egy ritkább bodzafélét. Noteszének 5. és 6. lapján láthatók a templomról készített rajzok, előbb a magasan álló torony nézete, majd egy vázlatos alaprajz, amelyet öl, láb és hüvelyk jelekkel méretezett. „Bruchstein, Weisses Malten Mauern, nincs egy tégla vagy faragott kő, támnak sehol nyoma” – jegyzi meg a sötétszürke bazalt terméskőből falazott, helyenként fehér mészhabarccsal bevakolt építményről. A helyszínrajzot végül „Szt. Jakab torony- ként” címezi meg, összetévesztvén a Sáska és Dobos-puszta közt lévő, bakonyszentjakabi pálos klastrom nevével.
Rómer Flórisnak a mintegy másfél évszázada született, megkapó figyelmességű ősdokumentuma után 1907-ben Békefi Remig, húsz évvel később Darnay Béla, 1959-ben Genthon István műemlékjegyzékében „dabasi kolostorromként” szerepel a műemlék, tovább bonyolítva a téves meghatározást, holott egy 1429-ből származó oklevélből egyértelműen kiolvasható, hogy a Szent Jakab apostol titulusú rendház és „Dabus” egymástól távolabb található. Először Koppány Tibor jelölte meg pontosan az 1960-as években a település templomát, amely papjával együtt már az 1332 és 1335 közötti pápai tizedjegyzékben szerepelt. 1531-ben egy adófizető, két szegény és öt puszta jobbágytelket írtak össze a faluban. 1543-ban a törökök elpusztították Dobost, nevével ezután nem találkozunk többé a lakott helyek sorában. A pálos rend magyarországi építkezéseit feltérképező Guzsik Tamás 2003-ban megjelent munkájában említést tesz a XIII. századi bakonyi klastrom közelében fekvő, rendhagyó szerkezetű templomromról, amelynek tornya a félkörös szentély északi oldalához csatlakozik, s mint ilyen, „rokona lehet a szentjakabi pálos épületnek”.
Lássuk ezek után ezt a fák közt megbúvó, „félelmet gerjesztő” építményt! Vízfolyások közelében, kissé kiemelkedő dombháton tűnnek elő a sötét vulkáni kőből mészhabarccsal egybeforrasztott falak, romjában is tisztán kirajzolódik a keletelt tengelyű, egyhajós templom, amely nyolc méter széles, tíz méter hosszú hajóból, és öt méter belső átmérőjű patkóíves szentélyből áll. A 90 centiméter széles, sarkain gondosan rakott fal déli oldalán a hiányzó szakasz jelöli az egykori bejáratot. Pontosan látható a szentélyszűkület – egyben a diadalív helye – és az apszis külső oldalán körbefutó lábazat, amely a torony alján folytatódik. A szentély és a hajó találkozásánál, ahol másutt szabályszerűen a sekrestye található, a toronyba lehet belépni. Ez kétségkívül a templom legérdekesebb vonása, mert az északi oldalon elhelyezkedő harangtorony a szerzetesi egyházak liturgikus sajátossága, itt azonban nyoma sincs kolostornak. Nyolc-tíz méter magasan áll a négyszögletes alaprajzú építmény, helyenként megmaradt fehér vakolattal, az emeleten keskeny lőrésablakokkal. Az 1200-as években épült fal oldalai alig észrevehetően összetartanak, s ennek köszönhető, hogy sem Rómer látogatásáig, sem azóta nem dőlt el. Pedig az alját már szorgosan kibányászták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.