A Fidesz új egyezsége az új többséggel

Az új többséggel kötendő új egyezségekről beszélt Orbán Viktor a Fidesz hét végi választmányi ülésén, s előrevetítette, hogy kormányváltás esetén az alkotmányozás sem lenne kizárt. A jelentős politikai események és a kormányválság közepette a Fidesz jó hangulatban ünnepelte alapításának huszadik évfordulóját. A Fiatalok a Polgári Magyarországért Díjat a felvidéki Malina Hedvig és a Kruchina fivérek kapták.

2008. 04. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új egyezségeket kell kötni az új többséggel – jelentette ki Orbán Viktor a Fidesz országos választmányának szombati ülésén. A legnagyobb ellenzéki párt elnöke szerint erre azért van szükség, hogy a népszavazáson már egyértelműen megmutatkozó új többség fennmaradjon, s egy kormányzati munka hátteréül szolgálhasson. Ennek kiindulópontja pedig a Fidesz Erős Magyarország alapprogramja lesz, amelyet a választmány a hét végén szentesített.
Orbán Viktor kifejtette, egyezséget kell kötnie arról, milyen kormánya legyen Magyarországnak a minőséget tekintve, a mindenkori kabinet pártatlansága és feddhetetlensége, tisztelhetősége érdekében. A munkából élő emberek vonatkozásában abban kell megegyezni, hogy a bérek vásárlóértékét növelni kell. A fiatalok és a nyugdíjasok jövőjét illetően is meg kell egyezni. – Olyan Magyarországot kell építenünk, hogy azok a fiatalok, akik elmentek, értelmét és lehetőséget lássanak arra, hogy visszajöjjenek – mondta a Fidesz elnöke. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy az idősek közül félmillióan 40 ezer forint alatti nyugdíjból kell hogy megéljenek. Egyezségre van szükség a nőkkel és a családok támogatásáról, hiszen számos munkahelyen megpróbálják kirekeszteni a gyermeket vállaló nőket. Éppen ezért a Fidesz a részmunkaidő általánossá tételének bevezetését kezdeményezi. Közölte azt is, a magyar termőföldnek magyar kézben kell maradnia, mint ahogy Budapestnek nem tehertételnek, hanem a társadalom testébe éltető vért pumpáló szívvé kell válnia, amely új városvezetést kíván. Az Erős Magyarország programot az különbözteti meg összetéveszthetetlenül minden más programtól, hogy a versenyképességet, amely a XXI. század modern világában az egyik legfontosabb szempont, nem állítja szembe a szociális biztonsággal. Vannak olyan helyek, ahová nem szabad beengedni a piacot, a haszonszerzést, ilyen az egészségügy, az oktatás, a közigazgatás és a közbiztonság – hangsúlyozta a Fidesz elnöke. Orbán Viktor kilátásba helyezte az alkotmányozás lehetőségét is egy új politikai környezetben. Magyarország 1988–89-ben valóságos népi-nemzeti egységre épülő rendszerváltást és alkotmányozást akart, de nem ez történt meg, mert a tárgyalások, alkuk kompromisszumos berendezkedést eredményeztek, s ide vezethető vissza a bajok egy része is.
A Fidesz 20 évéről szólva kifejtette: a sorsfordító pillanatai mindig összekapcsolódtak a magyar demokráciáért és szabadságért folytatott küzdelemmel. A Fidesz azért harcol 2002 óta, hogy Magyarországot ne tudják véglegesen részvénytársasággá tenni, hanem maradjon az, ami, egy ezeréves állami hagyományokra visszatekintő, modern köztársaság – mondta Orbán.
Megválasztotta alelnökeit a Fidesz országos választmánya. A Kövér László vezette testület alelnöke lett Simicskó István, Szakács Imre, Kovács Zoltán és Rácz Róbert.
Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke, a párt 1-es számú tagkönyvével rendelkező vezetője az Uránia filmszínházban tartott ünnepségen kijelentette, pártja 20 éve szakaszolható, de egybefüggő sikertörténet: a talpon maradás, a megújulási képesség és a kudarcok győzelemmé változtatásának sikertörténete. Ugyanakkor arra volt a legbüszkébb, hogy sikerült pártot csinálni a Fideszből. A népszerűségét tekintve jelentősen megfogyatkozott MSZP-re utalva hozzátette: a vörös törpéknek a népszavazás eredménye alapján már a kisemberek sem hisznek. Kövér László az 1998–2002 közötti Fidesz-kormányzást a rendszerváltás óta volt legsikeresebb ciklusnak nevezte.
Az Uránia moziban Mádl Dalma és Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke adta át a Fiatalok a Polgári Magyarországért Díjat Malina Hedvignek, a Nyitrán megvert felvidéki magyar diáklánynak és a 2006 őszén Budapesten, a brutális rendőri fellépésnek, valamint kezdetben a koncepciós eljárásoknak áldozatul esett Kruchina testvérpárnak. Malina Hedvig levélben köszönte meg a díjat, nem tudott eljönni az eseményre, mivel gyermeket vár, s ágyhoz van kötve. Bayer Zsolt, a Fidesz egyik alapítója a Kruchina fivéreket méltatva Franz Kafka A per című könyvére utalva megjegyezte: hittek a jogban és az igazságszolgáltatásban, szembeszálltak az embertelen, arctalan és félelmetes hatalommal.
Tegnap a hagyományoknak megfelelően a Bibó-szakkollégiumban ünnepelték a Fidesz alapítói a párt 20. születésnapját, hiszen 1988. március 30-án itt alapította meg a Fiatal Demokraták Szövetségét 37 egyetemi és főiskolai hallgató, fiatal értelmiségi. A jó hangulatú találkozóra több politikus feleségével, illetve gyermekeivel érkezett.
– A Fidesz mindig referenciapont volt, akkor is, amikor megalakult, akkor is, amikor a legkisebb volt, és máig is a magyar politikában minden a Fidesz köpönyegéből bújt ki – mondta Szájer József pohárköszöntőjében. Hozzátette: az a fajta következetes kiállás, demokratikus polgári gondolkodásmód a szabadság ügye mellett, biztos, hogy nem lenne jelen a Fidesz nélkül. Kövér László bejelentette, hogy hamarosan elkészül a Fidesz Alapítók Egyesületének alapszabálya. A szervezetbe nemcsak az alapítók, hanem gyermekeik is beléphetnek.

Megtalálták a fenyegetőt. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) munkatársai tegnap hajnalban megtalálták azt a 47 éves férfit, aki előző nap fenyegető hangvételű elektronikus levelet juttatott el a BRFK központi e-mail címére – közölte tegnap a rendőrség. A férfi meghallgatása során elmondta, hogy a levelet jó szándékból küldte, tájékoztató jellegűnek szánta, mivel egy beszélgetés véletlen fültanúja volt. A BRFK az eset körülményeit tovább vizsgálja. Ismeretes, szombaton Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője közölte az MTI-vel, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke elleni merénylettel fenyegető e-mailről tájékoztatta a BRFK a Fidesz elnöki kabinetjét. Cser-Palkovics közleményében azt írta: a kabinet biztonsági igazgatósága Orbán Viktor személyes biztonságának fokozott védelmében megtette a szükséges intézkedéseket. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.