A korrupcióérzékelési index tízes skálán tavaly 5,2 pont volt hazánkban, és ez az érték évek óta nem javult, ami a korrupcióellenes intézkedések alacsony hatékonyságára utal – állapította meg a Transparency International (TI) ez évi jelentésében, amelyet két országgyűlési bizottság összevont ülésen tárgyalt. Az európai ügyek bizottsága és a költségvetési bizottság ülésén April H. Foley, az Egyesült Államok budapesti nagykövete a magyarországi befektetések 85 százalékát adó G8-országok nevében az üzleti környezet átláthatóságának növelésére és a korrupció elleni bizottság munkájának támogatására kérte a politikai vezetést. A TI jelentése szerint a korrupció leggyakrabban a gazdaság és politika összefonódásából származik. Az antikorrupciós intézkedések általában nem szakmai alapon, hanem politikai érdekek mentén születnek meg és ad hoc jellegűek, hiányzik az egyértelmű akarat a politikai erők körében a korrupció megszüntetésére – tette közzé az MTI. A pártfinanszírozás területén a TI javasolja egyebek között az úgynevezett kampányszámla bevezetését, szigorúbb számvevőszéki ellenőrzést és nyilvános, egységes hirdetési tarifák közzétételét.
A közbeszerzéseknél a TI megállapította, hogy az eljárások kilencven százaléka szakszerűtlen, nem jól előkészített, ami azért is súlyos probléma, mert a rendszerszerű korrupció 20-25 százalékkal drágítja meg a beszerzéseket.
A korrupcióellenes szervezet szerint a törvény túl bonyolult, és kiskapukat rejt, ezért a civil szervezet örömmel állapította meg, hogy a módosításoknak köszönhetően a jogszabály a korábbinál átláthatóbb lesz. Továbbra is problémának tartják, hogy nem készültek el a végrehajtási rendeletek, illetve a közbeszerzéshez kapcsolódó egyéb törvények módosítása.
Majka durván nekiment Trumpnak, visszaböfögte a baloldali mainstream véleményét