Nyolc hónappal ezelőtt nyerte meg a Recep Tayyip Erdogan kormányfő nevével fémjelzett AKP az általános választásokat, mégpedig óriási fölénnyel a Köztársasági Néppárt (CHP) előtt. Az akkori voksolás előtt az atatürki hagyományokat képviselő néppártiak azzal kampányoltak, hogy AKP-győzelem esetén búcsút mondhatnak a törökök a szekuláris társadalomnak, a mérsékelt iszlamista mozgalomként emlegetett párt iráni típusú teokráciát fog kiépíteni. Bár az AKP már négy évvel ezelőtt is megnyerte a választásokat, és az előző kormányzati ciklusban sem tett semmit ebbe az irányba, a kampány során alkalmazott trükkök mindig a párt vallási témájú démonizálását célozták.
A beadványt egyébként Abdurrahman Yalcinkaya főügyész írta, akit a török politikában a CHP elkötelezett hívének tartanak. Yalcinkaya azt kéri, hogy a párt betiltása mellett 71 különböző AKP-tisztségviselőt tiltsanak el a politikai élettől, köztük Erdogant és Abdullah Gül államfőt. A főügyész hosszas beadványában arra irányítja a figyelmet, hogy az AKP továbbra is csak rejtegeti valós céljait, amelyek természetesen iszlamista jellegűek, a legfőbb bizonyítékként pedig a fejkendő viselésének engedélyezését mutatja be. Az AKP ugyanis nemrégiben megváltoztatta az alkotmányt, hogy a diáklányok viselhessenek fejkendőt az egyetemeken.
Törökországban a világi köztársasággal gyakorlatilag egyidős a vita a fejkendőviselésről. A világi elit és az atatürki hagyományokon őrködő hadsereg minden olyan lépést elutasít, amelyek bármilyen csekély mértékben is, de a régi szultánság iszlamista berendezkedéséhez közelítenek. A hatvanas évek óta az országban nagyjából 20 pártot tiltottak be ilyen okokból, többek között a Jólét pártját is, amely az AKP elődje.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről