Darabokra szedik a reformot

Újabb koalíciós válságtanácskozást tartottak tegnap a kormánypártok, hogy miként változtassanak az egészségbiztosítás átalakításának eddigi koncepcióján. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke egyértelműen az SZDSZ tudomására hozta, hogy pártja nem akar nyereségérdekelt magánbefektetőket látni a kötelező egészségbiztosításban.

2008. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem az MSZP, sem pedig az SZDSZ nem menne bele a februárban elfogadott egészségpénztári törvény visszavonásába – ez szivárgott ki a tegnapi koalíciós egyeztetésről, amelyet Gyurcsány Ferenc dolgozószobájában tartottak. Ugyanakkor egyre biztosabbnak tűnik, hogy érdemben módosítják a jogszabályt. A februárban elfogadott egészségbiztosítási törvény megváltoztatása iránt elsősorban a szocialisták elkötelezettek: a népszavazási fiaskó után ugyanis semmiképp sem szeretnének még egy pofont egy esetleges újabb referendumon. Márpedig a Fidesz egyértelművé tette, hogy ha nem vetik el a jelenleg hatályban lévő megoldást, akkor az az újabb népszavazáson fog majd elbukni.
Mindkét koalíciós párt többféle ötlettel készült a tegnapi egyeztetésre. Úgy tudjuk, a szocialisták már a keddi informális frakcióülésen is – ahol a jogszabály jövőjét vitatták meg – azt az álláspontot képviselték, hogy egyelőre nem kell beengedni az üzleti szereplőket a rendszerbe. A szocialisták között szép számmal vannak, akik szerint vissza kellene térni ahhoz a korábbi elképzelésükhöz, amely szerint a 22 területi pénztár helyett 7 regionális pénztárat hoznának létre százszázalékos állami tulajdonnal. Kökény Mihály, az MSZP egészségügyi politikusa annyit árult el: valóban van az asztalon ilyen javaslat.
Magánbefektetőkkel vagy nélkülük? – ez okozza egyébként a koalícióban a legnagyobb feszültséget. Úgy tűnik, az SZDSZ is hajlana a változtatásra, igaz, javaslataik mindegyike számol a magánbefektetők bevonásával. Horn Gábor SZDSZ-ügyvivő tegnap szűkszavúan azt mondta: Belátható időn belül meg fognak állapodni. Az egyik lehetőség szerint kiterjesztenék az Új tulajdonosi programot a biztosítási rendszerre. Erre az ötletre egy neve elhallgatását kérő szocialista politikus lapunknak cinikusan azt mondta: elképzelem, amint egy tipikus nyugdíjas MSZP-szavazó otthon ülve azon gondolkodik, hogy párizsit vegyen vagy részvényt. Egy másik javaslat szerint meghagynák ugyan az állami tulajdonú Országos Egészségbiztosítási Pénztárat, de lehetővé tennék, hogy aki akar, részben magántulajdonú egészségpénztárakkal szerződjön. Erre azonban a Fidesz biztosan nem vevő, ami nem mellékes, tekintve, hogy a módosítással az ellenzéki párt által is támogatott népszavazást akarják elkerülni.
Mikola István, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén életveszélyesnek nevezte ezt az elképzelést. A tegnapi bizottsági ülésen egyébként az ellenzék szerette volna ismét tárgysorozatba vétetni az OEP egyben tartására és az egybiztosítós rendszer megtartására vonatkozó törvényjavaslatukat, de a kormánypárti képviselők leszavazták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.