Itt nem helyi ügyről, hanem országos jelentőségű, precedensértékű esetről van szó – mondta lapunknak Tatai-Tóth András a tatai Eötvös József Gimnázium tervezett egyházi kézbe adása kapcsán. A térség szocialista képviselője szerint törvénytelen lépésre készül a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés azzal, hogy át akarja adni a középiskolát az egyháznak. Leszögezte: Tatán jelenleg ez az egy önkormányzati fenntartású gimnázium van, ha ez is az egyházhoz kerül, a gyerekeknek – más választásuk nem lévén – sérül a lelkiismereti, világnézeti szabadságuk. A lépés jogsérelem miatt ellentétes a vatikáni szerződéssel, és alkotmányos aggályokat is felvet. Tatai-Tóth elismerte, hogy az iskola 1948-ig a piarista rendé volt, amíg a szocialista rendszer el nem vette az épületet az egyháztól. 1998-ban azonban az önkormányzat egymilliárd forint kárpótlást fizetett a piaristáknak, így megváltotta az épület tulajdonjogát.
Az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője leszögezte: ha egy működő gimnáziumot egyházi iskolává alakítanak, akkor olyan, évek óta odajáró diákokat kényszerítenek bele egy szemléletbe, akik ezt nem igénylik, akiknek a világnézete nem azonos az egyházéval. Hozzátette: halálos bűnnek tartja, hogy ilyen, még a pártállami időkre sem jellemző erőszakossággal vernek szét egy elit gimnáziumot. Az MTI-nek pedig egyenesen „kultúrharcról” beszélt.
A politikus kérdésünkre azt állította: a megyei közgyűlés fideszes elnökének az az érvelése sem állja meg a helyét, hogy a megye anyagi okok miatt kényszerül megválni az intézménytől, hiszen egyházi kézbe adás esetén a következő négy évben még a korábbi fenntartónak, vagyis az önkormányzatnak kell a működési költségeket állnia. Tatai-Tóth szerint az ügy mögött nem a pénz, hanem a Fidesz áll. Kijelentette: a Fidesz Tatán akar precedenst teremteni, és ha sikerrel jár, akkor a jövőben az egész országban megkezdi az önkormányzati iskolák egyházi kézbe adását. A politikus szerint a párt és az egyház célja az, hogy a jövendő értelmiség nevelése tömegesen kerüljön egyházi irányítás alá, az ugyanis köztudomásúan jobboldali nézeteket közvetít, és így a baloldali értékek kiszorulnának a fiatalok látóköréből.
Arra a kérdésünkre, miből gondolja, hogy az egyház kizárólag jobboldali szellemiségű fiatalokat nevel, úgy reagált: nem emlékszik olyan esetre, amikor az egyházak a szocialista politika bármely elemét támogatták volna, ám a jobboldalét annál inkább. A képviselő a gimnázium egyházi kézbe kerülésének megakadályozása céljából felkérte az oktatási minisztert, hogy vizsgálja ki az esetet törvényességi szempontból. Azt is szorgalmazza, hogy a vatikáni–magyar vegyes bizottság tűzze napirendre az ügy megtárgyalását, s Erdő Péter bíborostól is kihallgatást kért.
Az intézményt egyébként éveken keresztül Tatai-Tóth vezette. Lapunk információi szerint az Eötvös-gimnáziumnak a rendszerváltozás óta sem volt olyan igazgatója, aki korábban ne lett volna tagja az MSZMP-nek, így az iskola nem szabad világnézetéről, hanem antiklerikális szemléletéről híres.
– Az iskolát a megye tartja fenn, a város már akkor sem tudta finanszírozni, amikor még Tatai-Tóth András volt az igazgatója – jelentette ki lapunknak Michl József, Tata fideszes polgármestere. Hozzátette: a választási lehetőség az, hogy vagy egyházi kézbe adják az intézményt, vagy bezárják, mert mára már a megyei önkormányzat sem tudja fenntartani azt. Michl leszögezte: neki az a legfontosabb, hogy az iskola fennmaradjon, erre keresi a megoldást. Egyébként pedig a megyében több önkormányzati finanszírozású gimnázium is van, így nem sérülne a diákok világnézeti szabadsága.
Völner Pál, a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés elnöke leszögezte: még nincs végleges döntés az ügyben, várhatóan csak júniusban határoz a tatai gimnáziumról a közgyűlés. Hozzátette: szívesen üzemeltetik tovább az iskolát, ha Tatai-Tóth András minden évben hoz nekik kétszázmillió forintot erre a célra, az önkormányzatnak ugyanis hosszú távon erre nincs fedezete. Megjegyezte azt is, hogy éppen a szocialista politikus javaslatára fogadta el a kormánytöbbség azt az jogszabályt, amellyel megpróbálták ellehetetleníteni az anyagi gondokkal küszködő iskolák egyházi kézbe adását. Ennek értelmében az átadás után négy évig az önkormányzatnak kell állnia a teljes működési költséget, az állam egy fillér központi támogatást sem ad az intézménynek. Völner rámutatott: ez a jogszabály sérti a vatikáni szerződést, és meggyőződésük szerint az alkotmányt is. Elmondta: mindenképpen megtalálják a módját annak, hogy az önkormányzatnak ne kelljen kifizetnie ezt a pénzt.
Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője lapunknak megerősítette, hogy a közgyűlés elnöke által említett jogszabály számos kistelepülési iskola bezárásához vezetett. Bár az egyház átvette volna őket, a csőd szélén álló önkormányzatok nem tudták a többletterhet vállalni, ezért inkább bezárták azokat. Mára ez a probléma elérte a városokat és a középiskolákat is. Ezt a helyzetet nem a Fidesz és az egyház összeesküvése, hanem az MSZP–SZDSZ-kormány idézte elő azzal, hogy évről évre milliárdokat von ki a közoktatásból.
Magyar Péter saját pártja átláthatóságáról is hazudott