Hiller István félrevezető szavai a kompenzációról

Bár Hiller István a tandíjat elutasító népszavazás után bejelentette, hogy a következő három évben több mint 17 milliárd forinttal növelik a felsőoktatás támogatását, a valóságban szó sincs a tandíjbevételek pótlásáról – derítette ki lapunk.

2008. 04. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiller István oktatási és kulturális miniszter megpróbálta félrevezetni a közvéleményt, amikor a felsőoktatás állami támogatásának szinten tartását úgy tüntette fel, mintha az egyetemek pluszpénzt kapnának az államtól a kieső tandíjbevételek pótlására. Hiller István szakminiszter a tandíj bevezetését elsöprő többséggel elutasító népszavazás után két nappal a kormányfővel egyeztetett a teendőkről a Parlamentben, majd újságírók előtt kijelentette: jövőre a jelenlegi 223 milliárdról több mint 230 milliárdra, 2010-re pedig 240 milliárdra nő a terület támogatása.
Lapunk azonban kiderítette, hogy a támogatások megemeléséről nem az egyeztetésen döntöttek, annak semmi köze a népszavazás eredményéhez. A pluszpénz nem a kieső tandíjbevételeket pótolja, csupán a várható inflációt fedezi. Hiller még a múlt év végén írta alá 29 egyetemi vezetővel azt a dokumentumot, amely szerint az állami fenntartású felsőoktatási intézmények támogatása 240 milliárd forintra nő.
A dokumentumból kiderül az is, hogy a megemelt összeg csupán az egyetemek költségvetésének egyharmadát fedezi. Az ezentúl fix összegű fenntartói normatíva az intézményi költségvetés 30-32 százalékát teszi ki. A képzési és tudományos támogatás mértéke ugyanakkor változó lesz, azok összege minden évben attól függ majd, hogyan alakul az egyetemen a hallgatói és oktatói létszám. A megállapodásban rendelkeztek arról is, ha egy felsőoktatási intézmény csőd közeli állapotba kerül, akkor a miniszter kezdeményezheti az egyetem, főiskola összevonását és a megszüntetést is.
Az új finanszírozási modell egyértelműen a népszerű egyetemek malmára hatja a vizet, a kevésbé keresett főiskolák pedig várhatóan kénytelenek lesznek becsukni a kaput. Emlékezetes: Hiller István egy éve kijelentette, hogy nincs szükség Magyarországon ennyi felsőoktatási intézményre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.