Horváth Ágnes harca a statisztikával

Ismét gyógyszerárcsökkenést jelentett be az egészségügyi miniszter. A statisztikai adatok azonban azt bizonyítják, hogy a betegek mégis egyre többet fizetnek a patikákban.

2008. 04. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április 1-jén 463 gyógyszer ára csökkent átlagosan öt százalékkal – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. Többek között vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentők, urológiai készítmények, pszichiátriai szerek, antibiotikumok váltak olcsóbbá.
Az idén további „kézzelfogható” gyógyszerárcsökkenés várható – tette hozzá Horváth Ágnes, aki emlékeztetett arra, hogy januárban is több mint 400 termék ára mérséklődött, tavaly pedig 2500 árcsökkentést kezdeményeztek a gyártók, ami összesen 959 terméket érintett. Van olyan gyógyszer, amely negyedébe kerül ma, mint egy évvel korábban.
Az egészségügyi miniszter azonban nem beszélt arról, hogy április elsejétől több mint 280 gyógyszernek nőtt a térítési díja a társadalombiztosítási támogatás csökkentése miatt – mindez a patikai rendszergazdák adataiból derül ki. Vannak olyan szerek is, amelyeknek teljesen megszüntették a tb-támogatását, így ezeket már csak teljes áron lehet megvásárolni. Hasonló támogatásmegszüntetés várható egyébként több terméknél júniustól.
Hiába a hangzatos bejelentések a gyógyszerárak folyamatos csökkenéséről, a statisztika azt mutatja, hogy az emberek egyre többet fizetnek az orvosságokért. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár internetes oldalán elérhető adatokból az derül ki, hogy míg 2006-ban összesen 104,63 milliárd forintot fizettek ki a betegek a tb-támogatott gyógyszerek térítési díjára, addig 2007-ben – csökkenő dobozszám mellett – már 119,2 milliárdot. Tavaly átlagosan több mint 600 forintba került egy doboz medicina kiváltása, míg ez egy évvel korábban alig haladta meg a 460 forintot. Az általunk megkérdezett – neve elhallgatását kérő – szakértő azt nyilatkozta: ez a különbség több mindennel magyarázható. Számos készítménynek csökkentették a társadalombiztosítási támogatását – némelyeknél teljesen meg is szüntették –, így sokszor előfordult, hogy a gyártó levitte ugyan az árakat, ám a tb-támogatás csökkentése miatt a vásárlóknak mégis többet kellett fizetniük. Hozzájárult a betegterhek emelkedéséhez az is, hogy a 100 százalékban támogatott szereknél bevezették a 300 forintos térítési díjat, s ezt a fizetési kötelezettséget a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörléséről tartott népszavazás sem szüntette meg. Sőt az idén kiterjesztették a 300 forintos térítési díjfizetési kötelezettséget a sclerosis multiplexben szenvedők gyógyszereire is. Míg a betegek korábban a speciális centrumokban térítésmentesen jutottak hozzá a készítményekhez, addig egy jogszabályi változás miatt ezeket most már a patikákban kell kiváltaniuk 300 forintos díjfizetés mellett.

Érdekeltté tennék a patikusokat. Az egészségügyi miniszter beszámolt arról, hogy tárgyalásokat folytatott a Magyar Gyógyszerészi Kamarával a patikusok teljesítménydíjazásáról. Az elképzelések szerint pluszpénzt kapnának azok a gyógyszerészek, akik a referenciaterméknél olcsóbb készítményt ajánlanak a betegnek, ha lehetőség van a helyettesítésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.