Irántól függ a szaúdi atomprogram

Ha Irán atombombához jut, Szaúd-Arábia is ki fog fejleszteni magának nukleáris fegyvert – jósolja az Egyesült Államok szenátusának külügyi bizottsága. A közel-keleti törésvonalakról árulkodott nemrégiben a szíriai Arab Liga-csúcs is, amelyen Rijád csak alacsony rangú delegációval vett részt.

2008. 04. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állítólag a szaúdiak nagyon tartanak az esetleges iráni atomfegyvertől, ezért nincs más választásuk, mint saját programot indítani. A jelentés legalábbis arról szól, hogy magas rangú amerikai diplomaták, akik a szaúdi döntéshozókkal jó kapcsolatokat ápolnak, így hallották, ám kilétüket nem fedték fel. Az iráni bomba kifejlesztése az amerikaiak szerint Törökországot is arra vezetheti, hogy saját programot indítson be.
Egyelőre semmi bizonyíték nem áll rendelkezésre, amely azt bizonyítaná, hogy Irán valóban nukleáris fegyverek megalkotására törne, és az amerikai hírszerző szervezetek egyesített véleménye is az volt, hogy nem folyik Iránban katonai célú atomprogram. A mostani jelentésben azonban azt jósolják, hogy 2025-re három-négy közel-keleti államban lesz nukleárisenergia-termelés, mivel az iráni helyzet ezt indokolja. Az atomfegyverek elterjedése komoly veszélyt rejt Amerikára nézve, s a térség biztonságát is fenyegeti, írják a jelentésben.
Szaúd-Arábia és Irán között valóban vannak komoly nézeteltérések, minthogy a térség két legkomolyabb szereplőjéről van szó. Egy esetleges szaúdi atomprogram is csak külföldi támogatással indulhatna be, ráadásul Rijád határozott álláspontja, hogy a Közel-Keletet atomfegyvermentessé kell tenni, utalva az atomhatalom Izraelre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.