Állítólag a szaúdiak nagyon tartanak az esetleges iráni atomfegyvertől, ezért nincs más választásuk, mint saját programot indítani. A jelentés legalábbis arról szól, hogy magas rangú amerikai diplomaták, akik a szaúdi döntéshozókkal jó kapcsolatokat ápolnak, így hallották, ám kilétüket nem fedték fel. Az iráni bomba kifejlesztése az amerikaiak szerint Törökországot is arra vezetheti, hogy saját programot indítson be.
Egyelőre semmi bizonyíték nem áll rendelkezésre, amely azt bizonyítaná, hogy Irán valóban nukleáris fegyverek megalkotására törne, és az amerikai hírszerző szervezetek egyesített véleménye is az volt, hogy nem folyik Iránban katonai célú atomprogram. A mostani jelentésben azonban azt jósolják, hogy 2025-re három-négy közel-keleti államban lesz nukleárisenergia-termelés, mivel az iráni helyzet ezt indokolja. Az atomfegyverek elterjedése komoly veszélyt rejt Amerikára nézve, s a térség biztonságát is fenyegeti, írják a jelentésben.
Szaúd-Arábia és Irán között valóban vannak komoly nézeteltérések, minthogy a térség két legkomolyabb szereplőjéről van szó. Egy esetleges szaúdi atomprogram is csak külföldi támogatással indulhatna be, ráadásul Rijád határozott álláspontja, hogy a Közel-Keletet atomfegyvermentessé kell tenni, utalva az atomhatalom Izraelre.
Társasházi lakás ég Budapesten