Horváth Ágnes, az április 30-i hatállyal felmentett egészségügyi miniszter három pontból álló intézkedéscsomagot jelentett be tegnap. A tárcavezető arról beszélt, hogy a munka folytatódik a megbízatásából még hátralévő egy hónapban, majd ismertette a tervezett intézkedéseket, amelyekről máris megkezdik az egyeztetéseket.
Az egyik elképzelés az egészségügyi szolgáltatók szektorsemleges finanszírozására vonatkozik. Ez Horváth elmondása szerint azt jelenti, ha a beteg az ellátást nem közfinanszírozott szolgáltatónál, azaz magánorvosnál veszi igénybe, akkor utólag a társadalombiztosító (tb) kifizetné neki a számlával igazolt térítési díj egy részét. Egészen pontosan annak az összegnek a 70 százalékát, amelyet a tb ugyanazért a beavatkozásért egy közfinanszírozott intézménynek, például egy állami kórháznak fizetne.
A másik intézkedéssel érdekeltté tennék az egészségügyi intézményeket abban, hogy a betegek megválaszthassák orvosukat. Egy nemrég hozott intézkedés értelmében erre jelenleg is van lehetőségük, ha kifizetik az ellátás költségeinek 30 százalékát, míg a fennmaradó 70 százalékot a tb állja. A rendszer azonban nem működik, egyik fél sem érdekelt abban, hogy hivatalosan válasszon orvost, maradt tehát a hálapénz. Horváth Ágnes közölte: ezen úgy változtatnának, hogy a beteg által fizetett 30 százalék mellett a tb nemcsak a költségek fennmaradó 70, hanem 100 százalékát kifizetné az intézménynek. A tervek szerint a 30 százalék többletbevételből 20 százalékot közvetlenül az orvos kapna, míg 10 az intézmény kasszájában maradna.
A harmadik változtatás a háziorvosokra vonatkozik. A fix díj mellett új elemmel – a teljesítménydíjazással – egészítenék ki finanszírozásukat, ami hárommilliárd forintos többletet jelentene. Azok az orvosok részesülnének nagyobb arányban a pluszpénzből, akik több beteget tudnak rávenni a szűrővizsgálatokon való részvételre. Horváth Ágnes úgy fogalmazott: reméli, hogy a következő egy hónapban sikerül megvalósítani ezeket az intézkedéseket. Arra a kérdésre, hogy politikai áldozatnak tartja-e magát, vagy úgy érzi, hogy szakmai hibák is hozzájárultak menesztéséhez, csak annyit mondott: Gyurcsány Ferenc egyértelműen fogalmazott, amikor bejelentette döntését. Korábban nem fordult meg a fejében a lemondás gondolata. A felmentett tárcavezető elégedett az eltelt egy évvel, mint mondta, sok mindent meg tudtak csinálni, igaz, jobb lett volna, ha több szakmai szervezettől kapnak támogatást. Hozzátette: ha már nem lesz miniszter, először is pihenni megy, majd állást keres, mint bárki más. Arra a kérdésre, elképzelhetőnek tartja-e, hogy április vége után mégis ő maradjon a tárcavezető, azt válaszolta, nem érdemes ilyen találgatásokba bocsátkozni.
Életveszélyes sérültje is van a Soroksári úti raktártűznek, több embert kórházba szállítottak