Már nem csőd, de még nem is Kánaán

Eljött az aláírások napja: a Fradi-tender nyertese, a Kevin McCabe budapesti érdekeltségébe tartozó Esplanade Real Estate Ingatlanforgalmazó Kft., valamint a másik oldalról a Ferencváros, illetve a magyar állam képviselői ma a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. székházában a papírforma alapján megkötik azokat a szerződéseket, amelyekkel új korszak kezdődik a klub életében. A múlt héten még közzétettük azt az értesülésünket, amely szerint az angolok fontolgatják, hogy kihátrálnak a kontraktusból, ám információink szerint ez már nincs napirenden. Ettől persze még nem jön el holnaptól a Kánaán, Rieb György egyesületi elnök nem lesz Messiás, és Kevin McCabe sem tekinthető klasszikus értelemben vett mecénásnak. Rieb Györggyel folytatott beszélgetésünk a közelmúlt és a jövő várható buktatóira is kitérve árnyalja a sikertörténetet.

2008. 04. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bevezetésképpen tisztázzunk valamit az angolokkal kapcsolatban! Leszögezhetjük, hogy nem barátok, nem is megváltók, hanem üzletemberek, akik saját anyagi sikerük maximalizálására törekednek?
– Természetesen. Ez a normális, higgadt megközelítés. Szívességből, önzetlenségből nem köttetnek üzletek. Reálisan és alaposan felmérték az ingatlanban és a futballcsapatban rejlő lehetőségeket, meggyőződtek róla, hogy mindkettő nagyon nagy érték, és belevágtak.
– Szónoki kérdés, de a gondolatmenet miatt mégsem felesleges: ha nem kötnének szerdán szerződést, Kevin McCabe vagy a Ferencváros bukna nagyobbat?
– Egyértelmű. Mert igaz ugyan, hogy az angolok az ajánlattételi biztosítékkal és a bankgaranciával együtt 3,045 milliárd forintot veszítenének, amit nem akarhatnak, de a jövőnket nekünk kellene újra a nulláról átgondolnunk.
– Ebből következően az angolok alkupozíciója lényegesen kedvezőbb. Mint azt már megírtuk, ezért is nyújtották a lehetséges végső határig a tárgyalásokat, hogy minél többet csikarhassanak ki a Ferencvárostól. Így van? És ha igen, mi maradt a Fradinak?
– Egy csődhelyzetben lévő, majdnem kétmilliárdos adósságot görgető, a kést folyamatosan a torkán érző egyesület mozgástere behatárolt. Minden pontért, vesszőért, ékezetért megküzdöttünk, és amit e helyzetben elérhettünk, el is értük, állítom. Más, számunkra kedvezőbb szituációban természetesen többre mentünk volna.
– A szerződéstervezet nem is aratott osztatlan népszerűséget az elnökségi tagok körében, értesüléseink szerint a hétfői rendkívüli ülésen négyen nem támogatták. Akik mellette voltak, azoknak mennyi idejük jutott a dokumentum tanulmányozására? Úgy tudtuk ugyanis, hogy többen felvetik majd: haza szeretnék vinni, és alaposan átrágni a kontraktust, azt helyben semmiképpen sem szavazzák meg.
– Az elnökségi ülés ötkor kezdődött, és fél kilenckor végződött. A tagok a szerződéstervezetet átolvasták, kérdéseket tettek fel, elmondták az észrevételeiket. De el nem vihették az anyagot, mert az angolok kérésére az titkos. Náluk van a pénz, ők fizetnek. Az üzleti életben ez általános gyakorlat.
– A múlt héten információink szerint még fennállt a veszélye annak, hogy McCabe-ék elállnak a szerződéstől. Amint ezt önnek felvetettük, megkérdezte, mire alapozzuk a véleményünket, és amikor válaszoltunk, ön fellélegzett. Emlékszik?
– Igen, így volt.
– Mi ebből azt a következtetést vontuk le, hogy a veszély fennáll, és attól könnyebbült meg, hogy mi nem ismerjük annak valós okait. Pedig meggyőződésünk szerint ismertük, most meg is osztjuk önnel. McCabe-ék egyik aggálya az volt, hogy nem sikerül az elnökségen keresztülverni az ő verziójukat, a másik pedig, hogy az a német cég, amellyel valójában közösen pályáztak, csak a partner neve nélkül…
– Állj, ez az információ téves, abszolút nem igaz. Egyedül pályáztak.
– Rendben, egyedül pályáztak, de mindvégig úgy kalkuláltak, hogy az ingatlanügyet egy német vállalkozás viszi majd, ám a múlt hétig úgy tűnt, zátonyra fut az együttműködés, az angolok pedig egyedül nem szándékoztak állni minden terhet. Ez így helytálló?
– Nem teljesen. Az ingatlanbefektetés komoly üzlet, és egy befektető természetesen azon dolgozik, hogy a fejlesztést bérbe adja, hogy valakivel közösen üzemeltesse. Így került képbe az ön által is említett német befektetőjelölt, amelyet most nem nevesítenék, de az angolok másokkal is tárgyalásban álltak.
– De még a héten a németekkel ülnek le, és egyeznek meg valószínűleg, ez igaz?
– Ez az ő ügyük.
– Számomra azért is tűnt életszerűnek, hogy McCabe-ék még nem kötelezték el magukat egyértelműen az üzlet mellett, mert a futballcsapat megerősítésébe alig fektettek pénzt és energiát. Ha biztosak lettek volna benne már februárban, hogy ők a tulajdonosok, hagyják, hogy az Orosháza és a Szolnok leckéztesse a Fradit, és veszendőbe menjen egy teljes év? Ennyire nemtörődömök vagy amatőrök lennének?
– Február 13-án hirdették ki érvényesnek és eredményesnek a pályázatot. Ez egy szerdai nap volt, és azon a héten pénteken éjfélkor zárult le az átigazolási időszak. Paul Shaw már korábban a miénk volt, gyorsan szerződtethettünk még négy további labdarúgót, ide küldtek hozzánk rögtön egy szakembert, aki Budapestre is költözött, és az a célja, hogy teljes képet kapjon a magyar labdarúgásról. A Kazincbarcika elleni mérkőzésünket hat szigetországi vendég ülte és jegyzetelte végig, már füzeteket írtak tele rólunk. Az angolok mindent megtettek, amit ebben a fázisban meg lehetett, ezt az évet átmeneti állapotnak tekintik.
– Annyira azért talán mégsem, mert úgy tudjuk, hogy Csank János vezetőedző és Berki Krisztián zrt.-igazgató menesztését már el is döntötték, csak a közléssel várnak még.
– Erről én nem tudok, őket kellene kérdezni, de a szerdai szerződéskötés előtt nem is lenne szerencsés a témában nyilatkozni, vagy dönteni. Illetve éppen azt hallottam, hogy Csank munkájával nem elégedetlenek, Berki Krisztiánt pedig állítólag már marasztalták is. Higgye el, a futball a lehető legjobb kezekben lesz!
– Ha el is hiszem, ott a többi szakosztály, amelyekről még egy árva szó sem esett. Mit mond egyáltalán az angoloknak az, hogy handball, waterpolo? Vagy ezek a kifejezések el sem hangzottak a megbeszélések során?
– Dehogynem. McCabe-ék tudják, hogy a Ferencváros hagyományosan több szakosztályt működtető klub, és ezt tiszteletben is tartják.
– Csakhogy abból nem lehet megélni. Mint ahogy annak a reménybeli 500 millió forintnak a hozamából sem, ami az adósságok törlesztése után a klub kasszájában marad. Egyáltalán, a szerződéstervezet ismeretében még mindig bízik benne, hogy lesz ennyi? És ha optimális esetben igen, az mire elég?
– Igen, bízom benne, és ha a hosszú távra lekötött 500 millió hozadéka mellé körülbelül ugyananynyi szponzorpénzt szerzünk, az évi 130–150 millió forintot jelenthet. Ha ehhez a szakosztályok hozzáteszik a maguk forrásait, valóban olyan lesz a Ferencváros, amilyennek már most látni szeretnénk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.