Mindenképpen forrást kell találni a háziorvosok, a házi gyermekorvosok és a fogorvosok kompenzációjára. Ez nem könyöradomány, a kieső vizitdíjbevétellel azonos mértékű ellentételezést kérünk – fogalmazott tegnap Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Mindezt azután mondta, hogy kedden délután az Egészségügyi Minisztériumban tartott konzultáción választ kapott a hónap végén távozó Horváth Ágnestől. Az egészségügyi miniszter egyértelművé tette: a népszavazással eltörölt vizitdíjat költségvetési keretből nem óhajtják kompenzálni. Ehelyett a házi gyermekorvosoktól is megvonják a vizitdíj-kompenzációt – ez összesen körülbelül 3 milliárd forintot tesz ki –, s ezt az összeget osztják szét az összes praxis között – idézte fel a találkozón elhangzottakat Éger István.
*
Éger István hozzáfűzte: Horváth Ágnes úgy viselkedett velük, mint akit éppen most neveztek ki, nem pedig úgy, mint akinek éppen most vonták vissza a megbízatását.
Egy sajtótájékoztatón Horváth Ágnes egyébként azt mondta: a házi gyermekorvosok eddigi kompenzációjának szétosztásával, illetve a teljesítményalapú finanszírozási elem bevezetésével – amelyre 3 milliárd forintot szánnak – a kieső havi 150-180 ezer forintos vizitdíjbevételnek körülbelül a felét pótolják vissza. A teljesítménydíjazásra szánt pluszpénzből az a praxis kapna többet, amely betegei nagyobb részét tudja rávenni arra, hogy járjon szűrővizsgálatra.
Éger István szerint azonban ez így is csak a kieső bevétel töredékét pótolná. Hangsúlyozta: az alapellátásban évek óta nem nőtt a finanszírozás, s bár a vizitdíj bevezetésével mint megoldással a kamara elvileg nem értett egyet, a praxisok számára ez mégis a túlélést és a működés lehetőségét jelentette. Ez került most veszélybe a vizitdíj – kompenzáció nélküli – megszüntetésével. Közölte: az alapellátásban kialakult problémákat jövő héten egy vidéki orvoskongresszuson fogják megbeszélni, és döntenek az esetleges érdekérvényesítő lépésekről. Az elnök a sajtó kérdéseire nem erősítette meg, hogy ez egy orvossztrájkot jelentene-e.