Kínában nagyjából 16 millió csuang (zhuang) él, főként Guanghszi Csuang autonóm tartományban, ők a hant követő legnagyobb lélekszámú különálló nép. Északkeleten élnek a mandzsuk, mintegy tízmillióan, máig nyögve azt a bűnt, hogy az utolsó kínai császár a mandzsu Csing-dinasztiából származott. Kínában bárhol találkozni lehet a fehér sapkás, mozlim hujokkal, akik egyébként sokban nem különböznek a hanoktól.
Nem úgy az ujgurok, akik hétmillióan élnek Kínában, főként a távol-nyugati Hszincsiang–Ujgur Autonóm Tartományban. Tibet mellett itt a legnagyobb az elégedetlenkedés a kínai uralommal szemben, a panaszok is ugyanazok. Állítólag a kínaiak folyamatosan özönlenek be a tartományba (1949-ben, a kommunista hatalomátvételkor a lakosság 6 százaléka volt han, ma 40), amely ezért egyre inkább Peking szája íze szerint működik, de nem a lakosság kedvére való. Az ujgurok meglehetősen aktív fegyveres ellenállást folytatnak, 2003-ban Kína négy különböző csoportot nevezett meg mint „terrorszervezetet”, közülük a Kelet-turkesztáni Iszlamista Mozgalom az Egyesült Államok és az ENSZ szerint is terrorcsoport. Amerika egyébként sem tiltakozik túlzottan erősen a kínai betelepülés vagy az ujgur kultúra pusztítása ellen. Guantánamo börtöntámaszponton ugyanis jelenleg is ismeretlen számú, becslések szerint nagyjából 20 ujgur raboskodik, akik valamilyen módon részt vettek a tálibok vagy az al-Kaida állítólagos kiképzésein. Legutóbb Peking arról számolt be, hogy két terrorcsoportot is felszámoltak Ürümcsiben, az autonóm tartomány fővárosában. Aznap a China Daily napilap internetes oldalán arról is beszámoltak, hogy az olimpiára készülő speciális katonai osztagok épp Ujgurföldön tartják a kiképzést.
Maga az „autonóm tartomány” kifejezés nem fedi jól a valóságot, ugyanis bár a helyi nyelv is használható a mindennapokban, az írásoktatás során már a mandarin nyelvre tanítják a diákokat az általános iskola első osztályától kezdve, a nemzetiségi iskolákban is. A helyi „autonóm” vezetőség pedig minden jogszabály érvényesítéséhez Pekingtől kér engedélyt, azaz az autonómia voltaképp kevesebb önrendelkezést jelent, mint a „hagyományos” tartományi forma. Hiba lenne azonban azt gondolni, hogy a kínai kisebbségekhez tartozók általában elégedetlenkednének a pekingi uralommal. Sok nemzetiségi kínainak tartja magát, s az állami doktrína is ezt tartja üdvözlendőnek. Peking szerint a nemzetiségi különbségek jelentsenek érdekes színfoltot, de mindenkinek a sérthetetlen egységű Kína a hazája, így minden szeparatista törekvést kíméletlenül letörnek.
Társasházi lakás ég Budapesten