Nyomozás az iskolacsődök miatt?

Egy intézmény kivételével az összes iskola és óvoda felbontja a szerződését a Vocational Academy Alapítvánnyal, amely a csőd szélére sodorta az általa működtetett oktatási intézményeket. Az Oktatási Hivatal súlyos szabálytalanságokat talált, bírságot szabott ki, és az ügyészséghez fordul.

2008. 04. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kizárt, hogy nyomozás indul a tavaly szeptemberben az összesen 23 kistelepülési oktatási intézményt az önkormányzatoktól átvevő, majd a csőd szélére juttató Vocational Academy Alapítvány ellen, az ügyet vizsgáló Oktatási Hivatal (OH) ugyanis az ügyészséghez fordul – tudta meg lapunk. Bakonyi László, az OH elnöke azt mondta: február 12. és március 12. között vizsgálták a jogilag egyetlen intézménynek számító iskolákat és óvodákat, és rendkívül súlyos szabálytalanságokat találtak. A fenntartó az elmaradt bérfizetéseken és közüzemi számlákon túl szabálytalan szerződéseket kötött pedagógusokkal, nem alkalmazott elegendő szaktanárt, és a tanulói nyilvántartást is rosszul vezette. Hozzátette: közel maximális összegű, vagyis majdnem egymillió forintos bírsággal sújtották az intézményt. A büntetést a csőd szélén álló iskolákra és óvodákra szabták ki, mivel a hivatal a fenntartó ellen nem léphet fel. Az OH az ügyben megkereste a munkaügyi központot is, hogy vizsgálja meg a szabálytalan szerződéseket, illetve a szerződésszegéseket, és az ügyet átadta a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészségnek. Bakonyi véleménye az, hogy a szabálytalanságok egy része már nem rájuk, hanem az ügyészségre tartozik. Arra a kérdésünkre, hogy miért folyósítják tovább az állami támogatást az intézményeket csődbe vivő alapítványnak, Bakonyi így reagált: a támogatás folyósításának felfüggesztése az oktatási tárca hatásköre, ám ez két hónappal a tanév vége előtt nem lenne célszerű, hiszen abból még a jelenleginél is nagyobb baj lenne.
Eközben kiderült, hogy egy intézmény kivételével az összes iskola és óvoda felbontja a szerződését az alapítvánnyal. Kovács Béla, Győr-Moson-Sopron Megyei Főjegyző az alapítvány okozta iskolacsőd után összehívta az érintett nyolc győri és négy veszprémi település polgármestereit. Kovács az egyeztetés után a távirati irodának azt mondta: várhatóan kezdeményezi a Vocational Academy Alapítvány működési engedélyének visszavonását. Németh Éva, a Nyugat-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal vezetője szerint az alapítvány a kötelező közoktatási és nevelési feladat ellátását sem tudja garantálni, ezért a megállapodásokat nem lehet fenntartani. Hozzátette: február 28-ig az alapítvány utólag kifizette a pedagógusok elmaradt bérét, de a közüzemi díjakat, a gyermekek utazási költségeit továbbra sem rendezte. Rábapordány és Sopronkövesd már felmondta a szerződést augusztus 31-i hatállyal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.