Akár meg is ijedhetnénk amiatt, hogy úszóink tulajdonképpen szenzációsnak is minősíthető eredménysorral zárták a húsvéthétfőn befejeződött eindhoveni Európa-bajnokságot. Tudniillik Kiss László szövetségi kapitány elutazás előtti nyilatkozataiban rendre azt hangsúlyozta, hogy a válogatott edzőtáborokból, „munkából” megy az Eb-re, ami csupán felkészülési állomás az olimpia előtt, mert ott kell majd csúcsformában lenni. Ezek után versenyzőink a De Tongelreep uszodából hazahoztak három aranyat, három ezüstöt és két bronzot, tizennégy országos csúcsot értek el, Cseh László 400 méter vegyesen Európa-rekordot javított. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy Kiss László azt is előrebocsátotta, reméli, sikerül megismételni a két évvel ezelőtti, hét érmet érő margitszigeti Eb-produkciót. Amit aztán Eindhovenben túl is szárnyaltak.
A látszólagos ellentmondást az oldja fel, hogy alapjában véve mindenki az olimpiára készül, ugyanakkor nem tudhattuk előre, kik azok, akik a munka dandárjából menet is képesek az adott helyzetben maximumon pörögni, és kiknek lenne szükségük pihenőre a soros megméretés előtt. Nos, a kérdésekre az alábbi felsorolás megadja a választ: Cseh László két „papírforma” győzelme (200 vegyes, 400 vegyes) mellett harmadik aranyunkat az olimpia műsorán nem szereplő férfi 800 gyorson Kis Gergő szerezte, második lett Hosszú Katinka (400 vegyes), Verrasztó Evelyn (200 vegyes) és Kovács Emese (200 pillangó), harmadik Szepesi Nikolett (200 hát) és Mutina Ágnes (200 gyors). S ne feledkezzünk meg a műugró Barta Nóra ezüstérméről (1 m) sem. A dobogóra vártak közül csupán Gyurta Dániel maradt érem nélkül, de a 200 mellen elért ötödik helye vállalható. S Pekingre tekintve megnyugtató, hogy versenyzőink zöme – köztük Cseh László és Kovács Emese is – úgy fogalmazott, nem úszta ki magát.
Kiss László az Eb zárása után azonban előrébb is tekintett: „Korábban sokszor megesett, hogy Kovács Ági egyedül vitte a hátán a csapatot, most viszont Cseh Laci vezérletével alakulófélben van egy ígéretes társaság, amely két-három olimpián is ott lehet. Erős számaink vannak, most már nem csak a férfi négyszáz vegyes az, ahol az elődöntős időeredmények alapján négy magyar is rajthoz állhatott volna a nyolcas döntőben, ha nincs az a szabály, hogy a fináléban egy nemzetből csak ketten szerepelhetnek. Különösen örülök az ajkai Kis Gergő aranyérmének, mert fontos, hogy legyenek eredményes vidéki úszóbázisaink is. Örömteli, hogy több számban duplán is voltak döntőseink, és újabb olimpiai szinteseink lettek. Remélem, a sikerek folytatódnak Pekingben. Rajta vagyunk a hajón mi is, amely halad, s rajta is akarunk maradni” – szögezte le a kapitány a „hídról”.
Ötödik helyen. Válogatottunk az éremtáblán három aranyával, három ezüstjével és két bronzával az előkelő ötödik helyre került az oroszok (8-6-5), a franciák (5-4-3), az olaszok (4-4-5) és a hollandok
(4-3-3) mögé.
Lefüleltük Geszti Péter körmönfont támadását Orbánék ellen