A következő polgári kormány el fogja törölni a tandíjat, bárhogy is hívják azt – reagált Pokorni Zoltán arra, hogy tegnap új tandíjjavaslatot tettek le az oktatási tárca asztalára a rektorok. Hozzátette: akármi is történjék a következő hetekben, hónapokban, egyszer elbukik a jelenlegi kabinet, és a polgári kormány ismét eltörli a tandíjat, ahogy ezt tíz éve is tette. A Fidesz alelnöke lapunknak kijelentette: ízléstelen, amit az oktatási miniszter csinál. Hiller igyekezett hetekig úgy tenni, mintha semmi köze nem lenne a rektorok tandíjjavaslatához, az MSZP-s Magda Sándor pedig még két hete is azt állította: a rektorok nem dolgoznak a diákok megsarcolásán. Ehhez képest Magda volt a házigazdája annak a rektori ülésnek, amelyen a tandíjról döntöttek.
Pokorni leszögezte: információik szerint a Magyar Rektori Konferencia elnöksége próbaszavazást tartott a javaslatról, és kiderült: az intézményvezetők jó része nem támogatja azt. Kedden ezért már nem a javaslat támogatásáról, csak arról szavaztak, hogy a koncepciót vitára bocsássák-e. Hiller tehát valótlant állított, amikor a rektorok által támogatott tandíjjavaslatról beszélt. Hozzátette: az intézményvezetők összesen mintegy 240 mandátummal rendelkeznek, vagyis a 105 igen szavazat még az ötvenszázalékos támogatottságot sem érte el. A rektori tandíjjavaslatról Pokorni kijelentette: rossz, minőségellenes, pazarló és igazságtalan. Ha ezt a rendszert vezetik be, akkor a gazdag diákok előtt tanulmányi eredménytől függetlenül is tárva lesznek majd az iskolák kapui, a szegényebb szülők gyermekeinek pályáját azonban egyetlen gyengébb félév is derékba töri, mert a családok többsége nem tudja kifizetni a több százezer forintos tandíjat. Hozzátette: a rektorok javaslata nemcsak azokkal fizettetne, akik rosszul tanulnak, hanem mindenkivel, aki nem kitűnővel végez, márpedig egy hátrányokkal induló diáknak a közepes vagy jó eredmény is óriási siker.
A rektorok titkos szavazáson 109 igen vokssal, 25 ellenében, 15 tartózkodás mellett álltak ki az új tandíjjavaslat mellett. A tervezet 2009-től a tanulmány eredmény alapján teljes átjárhatóságot kér az államilag finanszírozott és a költségtérítéses kategória között. A 2010-es tanévtől új finanszírozási rendszert vezetnének be úgy, hogy háromszor annyi diáknak kellene fizetnie a tanulásért, mint ahányan most költségtérítéses képzésben tanulnak. A diákokat fizetési kategóriákba sorolnák: a költségtérítés összege mindig az előző év tanulmányi eredményétől függne. Olyanok is lennének, akiknek a képzés teljes önköltségét meg kellene fizetniük, ez az összeg a legtöbb szakon jóval több, mint az egy-egy képzésen szedett költségtérítés összege.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le