Ady és Mátyás király a toplistán

Négy év után letaszították a trónról Petőfi Sándort, a középiskolások legkedveltebb irodalmi személyisége Ady Endre – derül ki a Felvételi Információs Szolgálat felméréséből. Eszerint a diákok a kötelező olvasmányokon kívül is olvasnak – ponyvát. A történelmi személyiségek közül a tanulók Hunyadi Mátyást, a pedagógusok Széchenyi Istvánt helyezték az első helyre.

2008. 05. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnépszerűbb irodalmi és történelmi személyiségeket kutató, a Felvételi Információs Szolgálat (FISZ) által készített felmérésben 512 középiskola 2863, 16–18 éves diákja és 262 intézmény 2273 tanára vett részt.
A legnépszerűbb irodalmi személyiségek a diákok körében ugyanazok, mint négy, illetve két évvel ezelőtt, vagyis továbbra is Petőfi Sándor, Ady Endre és József Attila áll a dobogón, bár a sorrend megváltozott. Négy év után Ady letaszította a trónról Petőfit, akit ráadásul József Attila is megelőzött. A legnépszerűbb külföldi szerző William Shakespeare lett, aki a negyedik helyen végzett, két évvel ezelőtti pozíciójához képest kilenc helyet lépve előre. A toplista azt jelzi: bár a diákok a kötelező olvasmányokon kívül más kötetet is a kezükbe vesznek, azok többnyire ponyvák, nem szépirodalmi művek. Felkerült a húszas toplistára például Dan Brown, a vitatott hitelességű A Da Vinci-kód szerzője és a Harry Potter-sorozat írója, J. K. Rowling is, a horrorregényszerző Stephen King pedig rendre az élmezőnyben végez. A slágerkönyvek népszerűségének múlandóságát jelzi, hogy A Gyűrűk ura szerzője idén már nincs a toplistán, pedig két éve még a 11. volt. Biztató ugyanakkor, hogy idén először bekerült a rangsorba a tavaly elhunyt Kossuth-díjas Szabó Magda, illetve Márai Sándor, a Füveskönyv írója is.
A tanárok körében József Attila a legnépszerűbb, és csak a második a tiniknél listavezető Ady, a fiataloknál bronzérmes Petőfi pedig csupán a nyolcadik. A diákokkal ellentétben a pedagógusok szívesen olvasnak klasszikus és kortárs szépirodalmat, de nem kedvelik az aktuális bestsellereket. Harry Potter megalkotója a tanároknál fel sem került a toplistára, ahogy Stephen King és Dan Brown sem. Wass Albertet, Ernest Hemingwayt, Robert Merle-t, Gabriel García Márquezt (ők a pedagógusoknál is újoncok), Lev Tolsztojt, Thomas Mannt és Esterházy Pétert azonban egyelőre csak a tanárok kedvelik. Komoly eredmény, hogy mindkét listán előkelő helyen szerepel Coelho és Márai.
A történelmi személyiségek népszerűségi versenyében a diákok körében továbbra is tarol Mátyás király, aki 2003 és 2005 után ismét vezeti a toplistát, ahogy második helyét is őrzi Napóleon. Az élmezőnyben a két évvel ezelőtti adatokhoz képest csak annyi a változás, hogy Széchenyi István helyett cserélt Szent Istvánnal. Adolf Hitler az ötödik helyről visszacsúszott a 11.-re, népszerűsége azonban így is aggasztó, hiszen még mindig a náci vezér a negyedik legkedveltebb külföldi történelmi alak. Újonc a listán F. D. Roosevelt, Horthy Miklós és Mahátma Gandhi.
A tanárok között is ugyanaz a három történelmi alak áll a dobogón, mint a diákoknál, csak a sorrend más. A pedagógusok Széchenyit kedvelik a legjobban. Top húszas listájukon hat olyan személy szerepel, aki a diákoknál nem került be az első húszba, ilyen például II. János Pál pápa és I. Erzsébet angol királynő. Nem szerepel viszont a pedagógusok rangsorában a diákoknál előkelő helyen álló Adolf Hitler és Horthy Miklós sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.