Diákerőszak: ideiglenes eltiltást akarnak

Törvénymódosító javaslatokat nyújt be az oktatási miniszternek az iskolai erőszak megfékezésére a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. A tanárok azt szeretnék, ha az agresszív diákot ideiglenesen ki lehetne zárni az iskolából. Kérik annak a szabálynak a visszaállítását is, amely lehetővé teszi, hogy kiküldjék az óráról a kezelhetetlen diákot.

2008. 05. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két héten belül leteszi a szaktárca asztalára az iskolai erőszak megfékezésére irányuló jogszabály-módosító javaslatait a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). Kerpen Gábor elnök kijelentette: azt szeretnék elérni, hogy ideiglenesen ki lehessen zárni az iskolából a társával vagy pedagógusával agresszívan viselkedő diákot. Ez nem azt jelentené, hogy a verekedőnek keresnek egy másik iskolát, hanem azt, hogy átmenetileg eltiltanák az adott évfolyam folytatásától. A PDSZ másik javaslata az óráról való kiküldés lehetőségének viszszaállítását kéri az oktatási minisztertől, ehhez pedig megfelelő szakszemélyzet, például iskolapszichológus alkalmazását írná elő.
Kerpen lapunknak adott múlt heti interjújában a tanárok egyik legfontosabb fegyelmezési eszközének nevezte a kizárást, illetve az osztályból való kiküldést, ezeket jó tíz évvel ezelőtt vette el tőlük az oktatási kormányzat. Az érdekvédő leszögezte: az összes iskolából való kizárást rossznak tartja, viszont a tanulmányoktól való ideiglenes eltiltás jó megoldás lenne. Angliában például a törvény lehetőséget ad 45 napos kizárásra. Alapvető gond az is, hogy az óráról nem lehet kiküldeni a felzaklatott gyereket, aki néha éppen azért tombol, mert a tanórán nem tudja kiereszteni a gőzt. Minden iskolába kellene egy alkalmazott, aki ilyen esetekben elbeszélget a kiküldött gyerekkel. Kerpen Gábor az erőszakos integráció észszerűsítését is alapvető fontosságúnak nevezte. Leszögezte: legfeljebb 15 főben kellene meghatározni az együtt nevelést végző osztályok létszámát, és 3–4 főben maximálná az egy-egy osztályba felvehető hátrányos helyzetű diákok számát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.