Egyelőre nincs megállapodás, de érezhetően közeledett a kormány és az alapellátásban dolgozók álláspontja, így nagyobb eséllyel elkerülhető, hogy a háziorvosok, a házi gyermekorvosok és a fogorvosok tömegesen bontsanak szerződést az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP). Mint ismert: az érintettek nemrég jelentették be, hogy készek a nyomásgyakorlás ezen radikális lépésére is, ha a kormány egyebek mellett nem pótolja maradéktalanul a kieső vizitdíjbevételüket, és nem javítja hoszszabb távon a finanszírozásukat.
Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén Székely Tamás, az OEP főigazgatója, az alapellátókkal folytatott tárgyalások miniszterelnök által megbízott vezetője ismertette azt az intézkedéscsomag-tervezetet, amely az alap- és a járóbeteg-ellátás finanszírozását javítaná.
2008. július elsejétől pluszpénzt kapnának a háziorvosok – és a járóbeteg-szakrendelők is –, amiért az ellátás előtt ellenőrizniük kell, hogy a páciensnek van-e biztosítotti jogviszonya. Ezt körülbelül egy éve kötelezően meg kell tenniük, de eddig nem kaptak érte pluszpénzt, sőt megbüntették őket, ha elmulasztották az ellenőrzést. Szintén júliustól pluszforrás járna a háziorvosi praxisoknak, ha újabb szakdolgozót alkalmaznak, illetve ha a doktoroknak több szakvizsgája van. Változás lenne az is, hogy bizonyos esetekben a kiemelt támogatással rendelhető gyógyszereknél hat hónap helyett csak évente kellene a beteget elküldeni a szakorvoshoz. 2008. szeptember elsejétől szigorítanák a területi ellátási kötelezettség nélküli praxisok létesítésének szabályait, s egyszerűsítenék a háziorvosok jelentési kötelezettségét. Jövő év januárjától pedig praxisalapot hoznának létre, amelyből kamatmentes hitellel megkönnyítenék a fiatal doktorok praxisjogvásárlását, s így az idősebbek tisztes nyugdíjba vonulását. Anyagilag támogatnák továbbá a hátrányos helyzetű területen lévő üres állások betöltését, illetve a háziorvosi rezidensképzést. Teljesítményarányos finanszírozási elemet is bevezetnének: többek között azok a doktorok kapnának pluszpénzt, akik több pácienst rávesznek szűrővizsgálatokra.
Mikola István, a Fidesz országgyűlés képviselője azt mondta: azt hitték, Székely Tamás arra kapott megbízást a kormányfőtől, hogy a vizitdíj megszüntetése miatt kieső bevételek pótlásáról tárgyaljon az érintettekkel, ezért némiképp értetlenül állnak azelőtt, hogy most egy teljesen új finanszírozási koncepciót szeretnének bevezetni. A javaslatcsomagnak ugyan sok jó eleme van, de a finanszírozási rendszer átfogó módosítása rendkívül bonyolult, hosszú előkészítést igénylő folyamat. Ezért szerinte először a legsürgetőbb dologgal, a vizitdíjbevételek pótlásával kellene foglalkozni, mert csak így biztosítható az alapellátás stabilitása. Pesti Imre (Fidesz) számításai szerint ezekkel az intézkedésekkel a kieső összegnek csak mintegy felét kapnák viszsza a háziorvosok.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke úgy látja: a most bejelentett javaslatokban keveredik a vizitdíjbevétel pótlásának és a hosszú távú finanszírozásjavításnak a szándéka. A legsürgetőbb dolognak a vizitdíj visszapótlását nevezte, s leszögezte: örülnek a most bejelentett intézkedéseknek, de azok csak részben fedezik az áprilistól kieső bevételt. Ezért a fix díjazás emelését is szükségesnek tartják. Hozzátette: amióta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter helyett Székely Tamás vezeti az egyeztetéseket, a stílus és a tartalom is pozitív irányba változott.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette