Elbocsátások az új tudás helyett

Keményen bírálják a szakemberek az oktatás sokadik megreformálására irányuló Új tudás programot. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint a kezdőtanárok radikális béremelése a többi pedagógus fizetésének ugyanolyan mértékű növelése nélkül súlyos bérfeszültséghez vezet, ráadásul nem éri el célját, mert a magas fizetés mellett kevesebb fiatalt fognak alkalmazni. A Fidesz szerint az emelésnek nincs fedezete, így újabb tömeges elbocsátások várhatók.

2008. 05. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiller István oktatási miniszter még márciusban ismertette a nyilvánossággal az oktatás újabb megreformálására irányuló kormányzati csomagot, az Új tudás programot. Az azóta is a Gyurcsány-kormány zászlóshajójaként emlegetett program egyik alapeleme a pályakezdő pedagógusok bérének drasztikus emelése. Hiller szerint ezzel a szellemi elit tagjait is motiválni lehetne arra, hogy a jogász és a közgazdász szak helyett pedagóguspályára menjenek, jelenleg ugyanis nagyrészt csak azok választják ezt a szakmát, akiket nem vesznek fel máshova. Ezt mutatják a felvételi pontszámok is: a tanárképzésekre a legtöbb esetben nagyon gyenge teljesítménnyel is be lehet kerülni.
Az MSZP szerint az is nagy gond, hogy a rendkívül alacsony juttatások miatt a már végzett fiatal tanárokat elszippantja a versenyszféra.
*
Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője a napokban kijelentette: az Új tudás program keretében jövő januártól az egyetemet végzett kezdő tanár bérét havi bruttó negyvenezer forinttal, a főiskolai diplomával rendelkezőkét huszonötezer forinttal emelnék fel. A politikus szerint a szocialisták azt tervezik, hogy a már pályán lévő tanárok fizetését hozzáigazítják a kezdőkéhez.
Következő mondatában ugyanakkor Tatai-Tóth elárulta, hogy szó sincs a tapasztaltak teljes körű kompenzációjáról, hiszen az évente 13–14 milliárd forint pluszkiadást jelentő béremelés a pedagógusok csupán egyharmadát érinti majd.
A képviselő szerint pótlékot kapnának a hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozó pedagógusok, illetve az iskolaigazgatók is, mert az alacsony bérek miatt ezekre a posztokra is nagyon kevesen pályáznak. Tatai-Tóth kijelentette: már benyújtották az Országgyűlésnek az ezzel kapcsolatos törvényjavaslatot. Kiderült azonban, abban egyetlen konkrét adat sem szerepel, csupán annyi, hogy a parlament hatalmazza fel a kormányt és a minisztert a pedagógusbérek rendezésére.
A PDSZ szerint a terv nagyon sokba kerül, teljesen felesleges, rossz irányba hat, és hatalmas feszültségeket okoz. Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke lapunknak úgy reagált: a kormány a fiatalok pedagóguspályára csábításával indokolja a pályakezdők drasztikus béremelését, miközben ebben a tanévben tízezer tanárt tettek az utcára a bezárt iskolák és az óraszámok megemelése miatt. Egyáltalán nincsenek betöltetlen álláshelyek, így érthetetlen, hova akarnak még szakembert vonzani. Az érdekvédő szerint a kormány reformja alapjaiban elhibázott, mert ismét úgy költene el évi több tízmilliárd forintot, hogy az egyetlen problémát sem oldana meg, sőt sok esetben még rontana a jelenlegi helyzeten. Kerpen leszögezte: a szellemi elithez tartozó fiatalok elsősorban nem a pénz miatt kerülik a tanári pályát, hanem azért, mert a szakma az állandó támadások miatt presztízsét vesztette. Kijelentette: amíg a tárcavezetést közvetlenül körülvevő, a döntés-előkészítésben élenjáró emberek minden probléma kapcsán a tanárok alkalmatlanságáról beszélnek, és azt az érzetet sugározzák az emberek felé, hogy a pedagógusok nagyon keveset dolgoznak, addig remény sincs arra, hogy néhány ezer forint miatt ismét vonzó lesz a pedagóguspálya. Kerpen megjegyezte, a kormány nem azt ígéri, hogy a tapasztaltak többet keresnek a kezdőknél, legfeljebb annyit vállal, hogy ugyanannyit nekik is fizet.
A Fidesz szerint a kormány pánikba esett drasztikus népszerűségvesztése miatt, ezért ismét esztelen osztogatásba kezd, ami súlyos károkat okoz, ráadásul a tervezett béremeléseknek nincs fedezete. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője emlékeztetett: a Medgyessy-kabinet ugyanezt csinálta, három hónap után azonban már nem tudta kifizetni a közszféra radikális béremeléseit, és ráterhelte azt a működési gondokkal küszködő önkormányzatokra, amelyek ezért elbocsátásokra, iskolabezárásokra kényszerültek. Félő, hogy most is ez fog történni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.