Hiller István oktatási miniszter még márciusban ismertette a nyilvánossággal az oktatás újabb megreformálására irányuló kormányzati csomagot, az Új tudás programot. Az azóta is a Gyurcsány-kormány zászlóshajójaként emlegetett program egyik alapeleme a pályakezdő pedagógusok bérének drasztikus emelése. Hiller szerint ezzel a szellemi elit tagjait is motiválni lehetne arra, hogy a jogász és a közgazdász szak helyett pedagóguspályára menjenek, jelenleg ugyanis nagyrészt csak azok választják ezt a szakmát, akiket nem vesznek fel máshova. Ezt mutatják a felvételi pontszámok is: a tanárképzésekre a legtöbb esetben nagyon gyenge teljesítménnyel is be lehet kerülni.
Az MSZP szerint az is nagy gond, hogy a rendkívül alacsony juttatások miatt a már végzett fiatal tanárokat elszippantja a versenyszféra.
*
Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője a napokban kijelentette: az Új tudás program keretében jövő januártól az egyetemet végzett kezdő tanár bérét havi bruttó negyvenezer forinttal, a főiskolai diplomával rendelkezőkét huszonötezer forinttal emelnék fel. A politikus szerint a szocialisták azt tervezik, hogy a már pályán lévő tanárok fizetését hozzáigazítják a kezdőkéhez.
Következő mondatában ugyanakkor Tatai-Tóth elárulta, hogy szó sincs a tapasztaltak teljes körű kompenzációjáról, hiszen az évente 13–14 milliárd forint pluszkiadást jelentő béremelés a pedagógusok csupán egyharmadát érinti majd.
A képviselő szerint pótlékot kapnának a hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozó pedagógusok, illetve az iskolaigazgatók is, mert az alacsony bérek miatt ezekre a posztokra is nagyon kevesen pályáznak. Tatai-Tóth kijelentette: már benyújtották az Országgyűlésnek az ezzel kapcsolatos törvényjavaslatot. Kiderült azonban, abban egyetlen konkrét adat sem szerepel, csupán annyi, hogy a parlament hatalmazza fel a kormányt és a minisztert a pedagógusbérek rendezésére.
A PDSZ szerint a terv nagyon sokba kerül, teljesen felesleges, rossz irányba hat, és hatalmas feszültségeket okoz. Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke lapunknak úgy reagált: a kormány a fiatalok pedagóguspályára csábításával indokolja a pályakezdők drasztikus béremelését, miközben ebben a tanévben tízezer tanárt tettek az utcára a bezárt iskolák és az óraszámok megemelése miatt. Egyáltalán nincsenek betöltetlen álláshelyek, így érthetetlen, hova akarnak még szakembert vonzani. Az érdekvédő szerint a kormány reformja alapjaiban elhibázott, mert ismét úgy költene el évi több tízmilliárd forintot, hogy az egyetlen problémát sem oldana meg, sőt sok esetben még rontana a jelenlegi helyzeten. Kerpen leszögezte: a szellemi elithez tartozó fiatalok elsősorban nem a pénz miatt kerülik a tanári pályát, hanem azért, mert a szakma az állandó támadások miatt presztízsét vesztette. Kijelentette: amíg a tárcavezetést közvetlenül körülvevő, a döntés-előkészítésben élenjáró emberek minden probléma kapcsán a tanárok alkalmatlanságáról beszélnek, és azt az érzetet sugározzák az emberek felé, hogy a pedagógusok nagyon keveset dolgoznak, addig remény sincs arra, hogy néhány ezer forint miatt ismét vonzó lesz a pedagóguspálya. Kerpen megjegyezte, a kormány nem azt ígéri, hogy a tapasztaltak többet keresnek a kezdőknél, legfeljebb annyit vállal, hogy ugyanannyit nekik is fizet.
A Fidesz szerint a kormány pánikba esett drasztikus népszerűségvesztése miatt, ezért ismét esztelen osztogatásba kezd, ami súlyos károkat okoz, ráadásul a tervezett béremeléseknek nincs fedezete. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője emlékeztetett: a Medgyessy-kabinet ugyanezt csinálta, három hónap után azonban már nem tudta kifizetni a közszféra radikális béremeléseit, és ráterhelte azt a működési gondokkal küszködő önkormányzatokra, amelyek ezért elbocsátásokra, iskolabezárásokra kényszerültek. Félő, hogy most is ez fog történni.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak