Eldőlt, ismét lesz népszavazás

Eldőlt, hogy ősszel megtartható lesz a népszavazás a több-biztosítós egészségügyi rendszer bevezetésének megakadályozásáról, tegnap ugyanis befejeződött a referendum érdekében gyűjtött aláírások ellenőrzése. A kormány hiába vonta vissza a több pénztáras egészségügyre vonatkozó terveit, az Albert házaspár által kezdeményezett népszavazásnak ettől függetlenül van létjogosultsága, ugyanis három évre megköti a mindenkori kormányok kezét.

2008. 05. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője tegnap közölte: az Országos Választási Bizottság hétfő esti ülésén állapítja meg az aláírások ellenőrzésének eredményességét. A minimálisan szükséges 200 ezerhez képest jóval több, csaknem 492 ezer aláírást tartalmazó ívet adtak át az OVI-nak a különféle civil szervezetek, szakszervezetek. Az OVB a jövő héten tájékoztatja az Országgyűlés elnökét; a házelnöknek pedig három napon belül kell a parlamentet értesítenie. A kezdeményezés azonban ezt követően megjárhat több jogorvoslati fórumot, így például a Legfelsőbb Bíróságot és az Alkotmánybíróságot. Az Albert házaspár a következő kérdésben kezdeményezett népszavazást: „Egyetért-e ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást?” Fiedler Péter, a népszavazást felkaroló Liga Szakszervezetek kommunikációs vezetője az MTI-nek úgy nyilatkozott: mivel a kérdés nem a törvény visszavonásáról szól, a népszavazás egyáltalán nem vált okafogyottá. A referendum tétje ugyanis az, hogy az ország alkotmányos garanciát kapjon arra: a következő három évben senki ne terjeszthessen be olyan törvényt, amely lehetőséget ad a társadalmi egészségbiztosítás szétdarabolására vagy részleges privatizálására.
*
Mint ismeretes, a széles körű társadalmi ellenállásba ütköző egészségbiztosítási törvényt tavaly decemberben fogadta el az Országgyűlés, ám a köztársasági elnök nem írta alá azt, hanem megfontolásra viszszaküldte a parlamentnek. A jogszabályt azonban a tiltakozások ellenére februárban újból elfogadta az MSZP–SZDSZ kormánytöbbség. A szocialisták csak a Fidesz által kezdeményezett, háromkérdéses népszavazás igen válaszainak fölényes győzelme után kezdték rebesgetni az egészségprivatizációs törvény visszavonását. Sőt, februárban még úgy akarták az Albert házaspár és a civilek vitorlájából kifogni a szelet, hogy a törvény preambulumában kidomborították, az egy biztosító, több pénztár elvét, vagyis úgy gondolták, ha eredményes is lenne a népszavazás, ez akkor sem kötelezné a törvény eltörlésére a parlamentet. Végül az új egészségügyi miniszter, Székely Tamás a múlt héten jelentette be, hogy visszavonja a kormány a biztosítási törvényt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.