Információink szerint a Fidesz-frakció vezetése a múlt heti húszezer forintos büntetési tételt a maximálisan kiszabható ötvenezer forintra emeli azokkal szemben, akik a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény elfogadásánál és az interpellációs szavazásoknál indokolatlanul nem voltak az ülésteremben tegnap. Bár az SZDSZ a korábbi ígéretével ellentétben igennel voksolt a kormányzati szerkezetátalakításra, ezt nem tudhatta előre a hiányzó 25 fideszes politikus.
Navracsics Tibor frakcióvezető lapunk kérdésére közölte: hárman jelezték neki korábban, hogy halaszthatatlan közfeladatuk miatt nem tudnak részt venni a tegnapi szavazásokon. Ők – Matolcsy György, Kovács Zoltán és Gyimesi Endre – mentesülnek a büntetés alól, a többiek viszont várhatóan nem. Úgy tudjuk, az sem lesz mentség, ha valaki a szombati csíksomlyói búcsúra hivatkozik utólag távolmaradása vonatkozásában. Ismert, bő egy héttel ezelőtt mind Navracsics Tibor, mind Orbán Viktor pártelnök hangsúlyosan kérte a fideszes képviselőktől, hogy legyenek fegyelmezettek és következetesek az ingatag lábakon álló, társadalmi és parlamenti támogatottságát is elveszítő harmadik Gyurcsány-kormánnyal szemben. Értesülésünk szerint a Fidesz vezetése azt tervezi, hogy a képviselőjelöltek következő kiválasztásánál nemcsak az országgyűlési munka színvonala, hanem az azzal egyébként összefüggő jelenlétvizsgálat is szempont lesz. Vagyis a sűrű hiányzással elveszíthetik mandátumukat.
Nem vett részt a három fontos szavazás egyikében sem a Fideszből Császár Antal, Farkas Flórián, Fazekas Sándor, Molnár Oszkár, Schmidt Ferenc és Wittner Mária, valamint a mentességet kapó három említett képviselő. A KDNP fegyelmezettebb volt, közülük nem akadt olyan politikus, aki mindhárom, vagy akár két szavazásról hiányzott volna. Az MDF-esek közül sem voltak jelen többen a három voksolás valamelyikében. Érdekesség még, hogy Herényi Károly és Boross Péter igennel szavazott a Gusztos Péter (SZDSZ) interpellációjára adott miniszteri válaszra, míg Lengyel Zoltán volt fideszes, jelenleg független képviselő a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt, vagyis a kormányzati struktúra átalakítását támogatta.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja