Ingyen foglalta el a főiskolát a médiabirodalom

Az új bérleti szerződés sem jobb a réginél – derül ki a lapunk birtokába került iratokból a Nyíregyházi Főiskola furcsa bérleti szerződésének ügye kapcsán. Az új megállapodás is elképesztő: a bérbeadáskor sem kauciót, sem bérleti díjat nem kértek az iskolába beköltöző médiacégtől. A társaság kilenc hónapon keresztül egy fillért sem fizet, miközben a főiskola állja a rezsit.

2008. 05. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre elképesztőbb részletek derülnek ki a Nyíregyházi Főiskola gazdálkodásával kapcsolatban. A Magyar Nemzet birtokába került újabb iratok szerint az Advertum Kft. nevéhez fűződő regionális médiabirodalommal kötött megismételt bérleti szerződés is abszurd, és a főiskolára nézve rendkívül hátrányos, pedig az első megállapodást állítólag éppen a főiskolát ért károk miatt bontották fel. Az új szerződés szerint a cég úgy vehette áprilisban birtokba a főiskola milliárdokból felújított épületrészét, hogy egyetlen fillért sem kellett fizetnie érte. Az első havi bérleti díjat majd csak jövő januárban, nyolc hónappal a beköltözés után kell kifizetni, ráadásul akkor is csak a szerződésben szereplő összeg felét, és a rezsi is az iskolát terheli.
Emlékezetes: 2007 szeptemberétől havi nettó 121 ezer forintért bérelte ki a felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési program keretében több mint 10 milliárd forintos hitelből felújított Nyíregyházi Főiskola B épületének egy részét a folyamatosan terjeszkedő, Nyíregyházát, Debrecent és Miskolcot uraló médiabirodalom, az Advertum Kft. A rekonstrukcióért két évtizeden keresztül évi 528 millió forintot fizet a főiskola. Ebből az állam évi 294 millió forintot magára vállalt, de az iskolának havonta így is majdnem 20 millió forintot kell törlesztenie. Később az új rektor, Jánosi Zoltán menesztette a szerződést a főiskola részéről jegyző Vad Sándort, a Hallgatói Centrum vezetőjét különösen nagy összegű sikkasztás, hűtlen kezelés, illetve csalás gyanúja miatt, ugyanezekben keresetet nyújtott be ellene a bíróságon. A szerződést hatályon kívül helyezte, és beperelte a médiacéget. A médiabirodalom azonban ezután sajtóhadjáratot indított a főiskola ellen. Információink szerint egyébként a főiskola részéről a szerződést aláíró Vad Sándor menesztése után a médiacég érdekeltségébe tartozó kft.-nél kapott vezető beosztású „jutalomállást”.
Az eleinte a főiskola érdekeiért harciasan fellépő rektor – informátoraink szerint a médiacég lejárató kampánya miatt – idén tavaszra megenyhült: elállt az Advertum ellen indított pertől és újrakötötte a szerződést a céggel. Jánosi lapunknak küldött írásbeli nyilatkozata szerint az új szerződésben szereplő bérleti díj összegét a HC Kht. új ügyvezetője a PPP-költségek visszafizetési arányában, szakemberek közreműködésével számolta ki, így a nettó kétmillió forintos tarifa már arányosnak tekinthető, ráadásul szeptembertől a médiacég által bérelt rész a kommunikáció szakos hallgatók gyakorlati képzésének bázisa is lesz. A lapunk birtokába került megállapodás szerint azonban ez koránt sincs így. Nagy Bertalan, a szerződést a főiskola nevében megkötő HC új ügyvezetője az intézmény gazdasági tanácsa (GT) előtt az új megállapodás elfogadtatásakor még úgy érvelt, hogy azért szednek nettó kétmillió forintot az Advertumtól, mert az nagyjából fedezi az épületrészre eső hitel törlesztőrészleteit. Kijelentette: az ingatlant mintegy 150 millió forintból építette fel a beruházó. Húsz év alatt körülbelül a befektetett összeg háromszorosát kell visszafizetni, tehát a nettó kétmillió forintos bérleti díj valóban nagyjából fedezné az ingatlanrészre eső adósságot. Nagy ígéretet tett a GT-nek arra is, hogy sokkal több biztosítékot kér majd a cégtől, így például kéthavi kauciót és havi kétmillió forintos kötbért az esetleges szüneteltetés idejére.
Ezzel szemben a 15 évre szóló szerződés teljesen mást tartalmaz, és az már korántsem előnyös a főiskola számára. A dokumentum értelmében az iskola április 1-jén átadta az épületrészt a médiacégnek, amely egyetlen fillért sem fizetett ezért. Az Advertumnak bérleti díjat csak jövő januárban, kilenc hónappal a beköltözés után kell fizetnie, és akkor is csak a szerződésben megállapított nettó 2,080 millió forintos összeg felét, 1,040 millió forintot. A megállapodás ezt azzal indokolja, hogy az első év „beüzemelési időszaknak” minősül. A szerződésben ugyan az iskola kér – biztosítékul az esetleges nemfizetés esetére – kauciót, ezt azonban szintén utólag, a beköltözés után öt hónappal kell megfizetni. Előírják azt is, hogy 2009-től a bérleti díjat mindig negyedévente, utólag rendezik. Nagy a GT-nek írt beszámolójában azt is elfelejtette megemlíteni, hogy a bérbe adott épületrészre eső összes közüzemi díj, rezsi és őrzési költség a főiskolát terheli, ahogy a berendezési tárgyakért sem számítanak fel külön használati díjat. Nagy becslése szerint egyébként csak a rezsi havi 350 ezer forintra rúg. A szerződésben egyébként utalás sincs arra, hogy a cég gyakorlati képzésben részesítené az iskola hallgatóit. Az északkelet-magyarországi régiót uraló médiacég tehát úgy foglalta el – immár másodszor – a főiskola hallgatók számára felújított részét, hogy kilenc hónapon keresztül egyetlen fillért sem fizet, miközben az iskola állja az erre az időszakra eső rezsit, minimum 3,15 millió forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.