Kézikönyvvel az erőszak ellen

A tanárok szerint a kormány nem törekszik az iskolákban egyre ijesztőbb méreteket öltő erőszak megfékezésére. Ezt bizonyítja, hogy a kabinet nem támogatja azokat a törvénymódosításokat, amelyek fegyelmezési eszközöket adnának a kezükbe. Eközben Demszky Gábor főpolgármester bejelentette: kézikönyvet osztanak majd a budapesti iskoláknak, amelyből a tanárok megtudhatják, hogyan kell bánni a problémás gyerekekkel.

2008. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden iskola szakértők által kidolgozott módszertani kézikönyvet kap, amelyből a pedagógusok megtudhatják, hogyan kell fellépni az agresszióval szemben – jelentette be Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester. Hozzátette: az erőszak visszaszorítására az idén ötvenmillió forintot különítenek el. Demszky szerint az iskolai erőszak ellen nem a büntethetőségi korhatár leszállításával és a tanuló iskolai kitiltásával kell fellépni, mert ezzel csak azt lehet elérni, hogy sok fiatal a börtönökben szocializálódna. A főpolgármester szerint nem a diákot kell büntetni, hanem a pedagógust kell kiképezni arra, hogy alkalmas legyen az agresszivitásból fakadó konfliktusok kezelésére. Úgy vélte, az iskolai vezetésnek ezentúl arra kell törekednie, hogy a tanórán kívüli elfoglaltságokkal erősítse a „mi” érzést, az összetartozást, például a sport, a kórus vagy az iskolai újság, rádió segítségével.
Demszkyvel ellentétben a tanárok úgy látják, a kormány nem törekszik az iskolai erőszak mielőbbi megfékezésére, pedig a konferenciai beszélgetések helyett végre tenni kellene a tomboló brutalitás ellen. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint óriási baj, hogy a kabinet nem támogatja az általuk benyújtott törvényjavaslatokat. Kerpen Gábor elnök úgy látja, a szocialista kormány ezzel olyan, más országokban bevált eszköz alkalmazásától fosztja meg a pedagógust, amellyel hatékonyan lehetne kezelni a problémát. Azt javasolták, hogy ideiglenesen ki lehessen zárni az iskolából a társával vagy pedagógusával agresszívan viselkedő diákot. Ez nem jelentené, hogy a verekedőnek más iskolát kell keresni, csak átmenetileg eltiltanák az évfolyam folytatásától. A másik javaslat az óráról való kiküldés lehetőségének visszaállítása. Ehhez megfelelő szakszemélyzet, például iskolapszichológus alkalmazását írná elő a szakszervezet, aki ilyen esetben elbeszélget a gyerekkel. A kabinet azt sem támogatja, hogy tegyék kötelezővé a problémás gyerekek szülei számára az iskolákkal való folyamatos kapcsolattartást.
A PDSZ fenntartja javaslatait, és azt kéri a szaktárcától: a szakmai szervezeteket tömörítő Közoktatás-politikai Tanács ülésén mihamarabb tűzzék napirendre a kérdést, az adott témával kapcsolatos ad hoc bizottsági jelentést pedig azonnal juttassák el a tanács tagjaihoz. Emlékezetes: a mind gyakoribb iskolai erőszakos esetek miatt a közvélemény nyomására Hiller István miniszter szakmai bizottságot hozott létre. A testület azonban azt állapította meg, hogy nem olyan mértékű az erőszak, amely drasztikus beavatkozást igényelne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.