Miniszteri posztot kapott lojalitásáért Molnár Károly

Bár rektorként kormányhű politikája miatt megbukott, mégsem marad munka nélkül a köztársasági elnököt a Műegyetemről kizáró, a tandíj mellett kormányzati hirdetésekben kampányoló Molnár Károly. Az új diáksarc atyja kutatás-fejlesztési miniszteri posztot kapott szolgálataiért, igaz, a Paksi Atomerőmű igazgatósági székétől – legalábbis egy időre – valószínűleg búcsúznia kell.

2008. 05. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Molnár Károly 1944-ben született, gépészmérnöki diplomáját 1967-ben szerezte a Műegyetemen, ahol azóta is dolgozik. 1991-ben lett egyetemi tanár, 2004-től pedig ő az iskola rektora.
A szélesebb nyilvánosság akkor ismerhette meg, amikor 2006-ban átvette az összes felsőoktatási intézmény vezetőjét tömörítő Magyar Rektori Konferencia elnöki tisztét Klinghammer Istvántól, az ELTE korábbi rektorától. Ebben az évben történt, hogy az újonnan kinevezett oktatási miniszter, Hiller István duplájára emelte a rektorok fizetését, miközben bejelentette, hogy 2008-tól tandíjat vezetnek be a felsőoktatásban.
Molnár Károly a miniszteri bejelentéstől kezdve egészen a tandíjat elutasító népszavazásig teljes mellszélességgel támogatta a felsőoktatás fizetőssé tételét. A népszavazási kampány idején napilapokban, magazinokban, a kormány által fizetett politikai hirdetésekben népszerűsítette a Hiller István miniszter által fejlesztési részhozzájárulásnak (fer) nevezett tandíjat.
Februárban, a szociális népszavazás előtt egy hónappal az oktatási tárca felkészült a várható vereségre, és alternatív tandíjjavaslatokat terjesztett a szakmai szervezeteket tömörítő Felsőoktatási Kerekasztal elé. A múlt héten Molnár elérte célját, a rektorok támogatták az új tandíjat. A tervezet 2011-től teljesen új finanszírozási rendszert vezetne be egyetemeken, amelynek lényege, hogy a jövőben háromszor annyi diákkal fizettetnének a tanulásért, mint jelenleg, és olyanok is lennének, akiktől még a költségtérítésnél is több pénzt kérnének. Molnár volt egyébként az is, aki 2006-ban kitiltotta az ’56-os műegyetemi diákgyűlésre emlékező 1956 Alapítványt az egyetem épületéből. Az eseményen Sólyom László köztársasági elnök is részt vett, aki fájdalmasnak és megmagyarázhatatlannak nevezte a rektor tettét.
Vélhetően Molnárnak ezek a cselekedetei vezettek odáig, hogy a feltétlen kormányzati támogatás ellenére a Műegyetemen elfogyott körülötte a levegő. Információink szerint a rektorválasztás előtt készíttetett egy belső felmérést az erőviszonyokról, és az olyan súlyos vereséget jelzett, hogy jobbnak látta, ha el sem indul a választásokon. Így Molnár augusztustól már nem lehet sem a Műegyetem rektora, sem a Magyar Rektori Konferencia elnöke.
Kérdés ugyanakkor, hogy miniszterként egyáltalán maradhat-e tisztségeiben augusztus végéig, vagy az összeférhetetlenségi szabályok miatt előbb le kell mondania. Az azonban szinte biztos, hogy nem lehet gazdasági társaságban tisztségviselő, márpedig Molnár jelenleg a Paksi Atomerőmű igazgatóságának elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.