Horváth Ágnes április 30-i hatállyal történt felmentésével egyidejűleg távozik a tárcától Kincses Gyula államtitkár is. Ő várhatóan korábbi állását „kapja viszsza”, és ismét az Egészségügyi Minisztérium háttérintézményének, az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézetnek (ESKI) a főigazgatója lesz. Kiderült: ezt a státusát azalatt is fenntartotta, amíg államtitkárként dolgozott. Megkérdeztük a szaktárcát, mindezt jogszerűen, etikusan tette-e. Horváth Ágnes úgy felelt kérdésünkre: Kincses Gyula közalkalmazottként látta el az ESKI vezető beosztását, kinevezése után valóban fizetés nélküli szabadságot vett ki, azaz nem kapott bért. – A jogszabályok szerint erre lehetősége volt, ezt egyeztette velem, sőt ezzel a feltétellel vállalta az államtitkári megbízatást – fogalmazott Horváth Ágnes. Hozzátette: az átmeneti időben megbízott főigazgató látta el az ESKI vezetői feladatait.
Már néhány nappal ezelőtt távozott a minisztériumból Rapi Katalin szakállamtitkár.
*
Őt már ki is nevezték az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettesi posztjára, a megbízatást pályázaton nyerte el.
Horváth Ágnes további pályafutásáról egyelőre keveset tudni. A távozó miniszter nemrég azt mondta: először pár hetet pihenni szeretne, aztán állást keres, mint bárki más.
Kérdés az is, hol folytatja Matejka Zsuzsa, a miniszter kabinetfőnöke, régi jó ismerőse, kollégája. Úgy tudjuk, Matejka akár maradna is a tárcánál, kérdés persze, hogy ki lesz a miniszter és marasztalja-e egyáltalán. Szakmai körökben ugyanakkor azt beszélik, hogy esélyes lehet az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) főigazgatói posztjára is, az erről szóló pályázatot meglepő körülmények között jelentette meg április 17-én Horváth Ágnes. Az OGYI vezetője, Paál Tamás nyugdíjba vonul, noha tavaly hosszabbították meg több évvel a szerződését. Ráadásul úgy vonul nyugdíjba, hogy nem megy el az OGYI-tól, a június elsejével megalakuló operatív főigazgatói tanács elnöke lesz. A pályázati kiírás is különös, nem feltétel például a poszt betöltéséhez az idegen nyelv ismerete. Horváth Ágnes tagadta, hogy Matejka Zsuzsára szabta volna a pályázati feltételeket. Mint mondta: a döntést már nem ő, hanem utódja hozza majd meg. Hozzátette: menedzsertípusú vezetőt keresnek az OGYI élére, hogy megőrizhesse az intézet presztízsét. Persze előny, ha valaki beszél idegen nyelvet, de ez nem feltétel. Az új vezetőnek elsősorban a céget kell irányítania, nem a tudományos ügyekkel foglalkoznia.
Vizitdíjalkut kötnek már a jövő héten? Akár már jövő héten aláírhatja a megállapodást a Magyar Orvosi Kamara a kormánnyal a kieső vizitdíjbevétel pótlásáról és az alapellátók finanszírozásának javításáról.
Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója tegnap tájékoztatta Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt az orvosszakmai szervezetekkel folytatott tárgyalásokról, illetve a lehetséges megállapodás tartalmáról. A Kormányszóvivői Iroda közleménye szerint a miniszterelnök megköszönte a tájékoztatást és egyben felhatalmazta Székelyt, hogy az előkészített megállapodást az orvosszakmai szervezetekkel aláírja. Mint ismert: a kormányfő a múlt héten bízta meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatóját, hogy kezdjen egyeztetéseket a háziorvosok vizitdíjpótlásáról és finanszírozási kérdéseiről.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke sajtótájékoztatón jelentette be, hogy jövő kedden a kormánnyal megállapodást köthetnek a vizitdíj-kompenzáció ügyében. Úgy fogalmazott, gyökeres változás állt be az egészségügyi tárca álláspontjában: már nem kérdés, hogy a vizitdíjat pótolni kell, és az sem, hogy ezt biztosítani fogják. – Mégis kerül pluszforrás a kasszába, meg lehet oldani a vizitdíj-kompenzáció ügyét – közölte, hozzátéve: ha ez az összeg megüti azt a mértéket, amit a kamara elvár, akkor könnyen lehet, hogy jövő kedden alá tudják írni a megállapodást a felek.
Éger nemrég jelentette be, hogy akár tömeges szerződésbontásra is készek, ha a kormány nem fogadja el négy pontból álló követelésüket többek között a kieső vizitdíj pótlására és finanszírozásuk hosszabb távú javítására vonatkozóan.
Az MSZP üdvözli, hogy megállapodás közeli a helyzet a háziorvosok finanszírozásának ügyében. Kökény Mihály (MSZP) azt állította: nem a MOK nyomása és nem az orvosok szerződésbontással való fenyegetőzése gyorsította fel a finanszírozás átalakítását.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le