Nem csak Horváth Ágnes távozik

Az Egészségügyi Minisztérium több felső vezetője is távozik Horváth Ágnes tárcavezetővel, közülük egyesek kiemelt pozíciókat kapnak az államigazgatásban. Kincses Gyula államtitkár például várhatóan visszafoglalja a minisztérium egyik háttérintézményének főigazgatói posztját.

2008. 05. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horváth Ágnes április 30-i hatállyal történt felmentésével egyidejűleg távozik a tárcától Kincses Gyula államtitkár is. Ő várhatóan korábbi állását „kapja viszsza”, és ismét az Egészségügyi Minisztérium háttérintézményének, az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézetnek (ESKI) a főigazgatója lesz. Kiderült: ezt a státusát azalatt is fenntartotta, amíg államtitkárként dolgozott. Megkérdeztük a szaktárcát, mindezt jogszerűen, etikusan tette-e. Horváth Ágnes úgy felelt kérdésünkre: Kincses Gyula közalkalmazottként látta el az ESKI vezető beosztását, kinevezése után valóban fizetés nélküli szabadságot vett ki, azaz nem kapott bért. – A jogszabályok szerint erre lehetősége volt, ezt egyeztette velem, sőt ezzel a feltétellel vállalta az államtitkári megbízatást – fogalmazott Horváth Ágnes. Hozzátette: az átmeneti időben megbízott főigazgató látta el az ESKI vezetői feladatait.
Már néhány nappal ezelőtt távozott a minisztériumból Rapi Katalin szakállamtitkár.
*
Őt már ki is nevezték az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettesi posztjára, a megbízatást pályázaton nyerte el.
Horváth Ágnes további pályafutásáról egyelőre keveset tudni. A távozó miniszter nemrég azt mondta: először pár hetet pihenni szeretne, aztán állást keres, mint bárki más.
Kérdés az is, hol folytatja Matejka Zsuzsa, a miniszter kabinetfőnöke, régi jó ismerőse, kollégája. Úgy tudjuk, Matejka akár maradna is a tárcánál, kérdés persze, hogy ki lesz a miniszter és marasztalja-e egyáltalán. Szakmai körökben ugyanakkor azt beszélik, hogy esélyes lehet az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) főigazgatói posztjára is, az erről szóló pályázatot meglepő körülmények között jelentette meg április 17-én Horváth Ágnes. Az OGYI vezetője, Paál Tamás nyugdíjba vonul, noha tavaly hosszabbították meg több évvel a szerződését. Ráadásul úgy vonul nyugdíjba, hogy nem megy el az OGYI-tól, a június elsejével megalakuló operatív főigazgatói tanács elnöke lesz. A pályázati kiírás is különös, nem feltétel például a poszt betöltéséhez az idegen nyelv ismerete. Horváth Ágnes tagadta, hogy Matejka Zsuzsára szabta volna a pályázati feltételeket. Mint mondta: a döntést már nem ő, hanem utódja hozza majd meg. Hozzátette: menedzsertípusú vezetőt keresnek az OGYI élére, hogy megőrizhesse az intézet presztízsét. Persze előny, ha valaki beszél idegen nyelvet, de ez nem feltétel. Az új vezetőnek elsősorban a céget kell irányítania, nem a tudományos ügyekkel foglalkoznia.

Vizitdíjalkut kötnek már a jövő héten? Akár már jövő héten aláírhatja a megállapodást a Magyar Orvosi Kamara a kormánnyal a kieső vizitdíjbevétel pótlásáról és az alapellátók finanszírozásának javításáról.
Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója tegnap tájékoztatta Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt az orvosszakmai szervezetekkel folytatott tárgyalásokról, illetve a lehetséges megállapodás tartalmáról. A Kormányszóvivői Iroda közleménye szerint a miniszterelnök megköszönte a tájékoztatást és egyben felhatalmazta Székelyt, hogy az előkészített megállapodást az orvosszakmai szervezetekkel aláírja. Mint ismert: a kormányfő a múlt héten bízta meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatóját, hogy kezdjen egyeztetéseket a háziorvosok vizitdíjpótlásáról és finanszírozási kérdéseiről.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke sajtótájékoztatón jelentette be, hogy jövő kedden a kormánnyal megállapodást köthetnek a vizitdíj-kompenzáció ügyében. Úgy fogalmazott, gyökeres változás állt be az egészségügyi tárca álláspontjában: már nem kérdés, hogy a vizitdíjat pótolni kell, és az sem, hogy ezt biztosítani fogják. – Mégis kerül pluszforrás a kasszába, meg lehet oldani a vizitdíj-kompenzáció ügyét – közölte, hozzátéve: ha ez az összeg megüti azt a mértéket, amit a kamara elvár, akkor könnyen lehet, hogy jövő kedden alá tudják írni a megállapodást a felek.
Éger nemrég jelentette be, hogy akár tömeges szerződésbontásra is készek, ha a kormány nem fogadja el négy pontból álló követelésüket többek között a kieső vizitdíj pótlására és finanszírozásuk hosszabb távú javítására vonatkozóan.
Az MSZP üdvözli, hogy megállapodás közeli a helyzet a háziorvosok finanszírozásának ügyében. Kökény Mihály (MSZP) azt állította: nem a MOK nyomása és nem az orvosok szerződésbontással való fenyegetőzése gyorsította fel a finanszírozás átalakítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.