Egyre sötétebb dolgokra derül fény a Nyíregyházi Főiskolán tavaly zajlott ügyletekkel kapcsolatban. Úgy értesültünk, hogy a botrányos bérleti szerződést a főiskola felhatalmazásából megkötő Vad Sándort, a Hallgatói Centrum akkori üzletvezetőjét korábban eltávolították a főiskoláról, mert nem tudott elszámolni a könyvtárban lévő pénzeszközökkel. Ennek ellenére az intézmény gazdasági igazgatói székének megüresedésekor – Balogh Árpád akkori rektor hathatós támogatásával – megpályázta a posztot. Az oktatási tárca ekkor még keresztülhúzta Baloghék számításait, és nem engedélyezte a kinevezést, mivel Vadnak semmilyen gazdasági végzettsége nem volt. Támogatói azonban nem hagyták cserben a férfit: az akkori rektor őt ültette a HC igazgatói székébe.
A rektor – egyébként közbeszerzési eljárás nélkül, 15 millió forint megbízási díjért – ezt a szervezetet bízta meg a PPP-s ügyekben való eljárással, így a botrányos bérleti szerződés megkötésével is.
*
A birtokunkba került, tavaly októberben készült pénzügyi jelentés szerint Vad szabálytalanul kezelte a pénzügyeket, sok esetben nem volt nyoma a kifizetéseknek, és az összeférhetetlenségi szabályokat semmibe véve a kht. más vezető tisztségviselőinek cégeivel kötött milliós nagyságrendű szerződéseket. A jelentés adatai szerint erős a gyanú arra is, hogy a HC, vagyis közvetve a főiskola szerelte fel a főiskola B épületének 1200 négyzetméteres szárnyát nettó 121 ezer forintért bérlő médiacég stúdióit is.
A jelentés megállapítja: Vad Sándor ügyvezetői megbízása szabálytalan volt, mivel saját magával kötött szerződést a poszt betöltésére. Számos további szabálytalanságot tárnak fel: az áprilisi útnyilvántartás és a jelenléti ívek összevetéséből az derül ki, hogy gépkocsihasználatra összesen 2,85 millió forintot felvevő munkatársak egyszerre voltak kiküldetésben és a munkahelyükön is.
A júliusi-augusztusi kifizetési bizonylatokat egyetlen esetben sem jegyezte ellen pénztárellenőr, a számlákhoz a legtöbb esetben nem tartozik szerződés, összességében a kiadások fele mellett nincs pénztárkiadási bizonylat, ahogy teljesítési igazolás is csak elvétve található.
Kiderül az is: Vad több esetben – az összeférhetetlenségi szabályokat semmibe véve – a HC más vezető tisztségviselőivel kötött megbízási szerződést. Támba Miklós cégének, a Sentimel Kft.-nek például őrzésért fizetett, miközben Támba volt a HC ügyvezető igazgatója. Az E-projekt Kft. rendszeres beszállítója volt a HC-nek, pedig ebben az időben a cég ügyvezetője a kht. programigazgatója volt.
A legkülönösebb beszerzés július-augusztusban történt: két hónap alatt összesen 54 millió forintot fizetett ki a HC televíziós, rá-diós és számítástechnikai eszközökre. A pénzügyi ellenőr szerint a kifizetések mellett nincs szerződés, így azt sem tudni, hogy az eszközök mire kellettek.
Emlékezetes: Vad júliusban kötötte meg bérleti szerződését az Advertum Kft.-vel, amelynek értelmében 2007 szeptemberétől a médiacég 1200 négyzetméternyi felújított főiskolai épületrészért havi 121 ezer forintot fizetett.
A kifizetésekből úgy tűnik, emellett Vad Sándor még a médiacég televízió- és rádióstúdióit is a főiskola pénzéből szerelte fel.
Úgy tudjuk, a főiskoláról történt menesztése után Vad Sándort „megjutalmazták”: idén februártól annak a Plazma Bit Kft.-nek az ügyvezető igazgatója, amelynek tulajdonosai között van az Advertum érdekeltségébe tartozó Jona Press Médiaügynökség, és a korábban több főiskolai megrendelést kapó Támba Miklós cége, a Sentimel-Team Kft. is.
2007 szeptemberétől havi nettó 121 ezer forintért bérelte ki a felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési program keretében a több mint tízmilliárd forintos hitelből felújított Nyíregyházi Főiskola B épületének egy részét egy folyamatosan terjeszkedő médiabirodalom, az Advertum Kht. A rekonstrukcióért két évtizeden keresztül évi 528 millió forintot fizet a főiskola. Ebből az állam évi
294 millió forintot magára vállalt, de az iskolának havonta így is majdnem húszmillió forintot kell törlesztenie. Az új rektor, Jánosi Zoltán menesztette a szerződést a főiskola részéről jegyző Vad Sándort, a Hallgatói Centrum vezetőjét különösen nagy összegű sikkasztás, hűtlen kezelés, illetve csalás gyanúja miatt, ugyanezekben keresetet nyújtott be ellene a bíróságon. A botrányos szerződést hatályon kívül helyezte, és beperelte a médiacéget. Az Advertum csoporthoz tartozó regionális médiabirodalom azonban ezután sajtóhadjáratot indított a főiskola ellen. A rektor végül beadta a derekát: április 1-jétől újból kiadta a főiskola B épületét a médiacégnek, igaz, a bérleti díj most már nettó kétmillió forint. Úgy tudjuk, a rektor a Vad Sándor ellen tett feljelentést is visszavonta.
Jánosi Zoltán rektor szóban nem volt hajlandó nyilatkozni az ügyről lapunknak. Írásban küldött válaszában nem cáfolta a több hónapon át érvényes 121 ezer forintos szerződést, ahogy azt sem, hogy elállt az Advertum Kft. elleni pertől, és visszavonta a Vad elleni feljelentést. Ezek okairól sem nyilatkozott. Csupán annyit írt, hogy az Advertum Kft. a több mint 22 ezer négyzetméter alapterületű B épületnek csak töredékét, 5,4 százalékát bérli. Az erre jutó bérleti díj összegét a HC Kht. új ügyvezetője a PPP-költségek viszszafizetési arányában szakemberek közreműködésével számolta ki, így kötötték az új szerződést idén áprilistól nettó kétmillió forintra, ráadásul szeptembertől a médiacég által bérelt rész a kommunikáció szakos hallgatók gyakorlati képzésének bázisa is lesz. Jánosi arra a kérdésünkre, hogy Vad visszakerül e pozíciójába, úgy felelt: a HC Kht. új ügyvezetőjének megbízása 2010. május 31-ig szól. Arra a felvetésünkre azonban nem felelt, hogy a férfi kap-e más pozíciót a főiskolán.
Bölöni László is a román parlamenti választáson való részvételre buzdít