Tandíj kicsit másként

Titkos szavazással fogadták el tegnap a rektorok az új tandíjjavaslatot, amelynek lényege, hogy 2011-től háromszor annyian fizetnek majd a felsőoktatásban, mint jelenleg. A hallgatók szerint ezzel olyan mély szakadékba löknék a diákokat, ami társadalmi katasztrófához vezet. A Fidesz szerint a kormány és a rektorok semmibe veszik a nép akaratát.

2008. 05. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy várható volt, az egyetemi vezetők megszavazták a Magyar Rektori Konferencia (MRK) által kidolgozott új tandíjjavaslatot. A szavazás Hiller István (MSZP) oktatási miniszter jelenlétében zajlott a Magda Sándor szocialista országgyűlési képviselő által vezetett gyöngyösi Károly Róbert Főiskolán. A rektorok minden érdeklődőt kizártak a voksolásról, és titkos szavazást rendeltek el. Szerették volna távol tartani a diákok érdekeit képviselő Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját (HÖOK) is, ám Miskolczi Norbert, a szervezet elnöke dokumentumokkal bizonyította, hogy az MRK-n tanácskozási joggal bíró HÖOK-nak a zárt üléseken is joga van részt venni. Azt mondta, ha nem engedik be, feljelentést tesz az ügyészségen, és kéri az ülés és a szavazás eredményének érvénytelenítését. Miskolczit végül a rektorok beengedték az ülésterembe.
Információink szerint a voksoláson jóval kevesebben vettek részt, mint ahányan szavazásra jogosultak lettek volna. Úgy tudjuk, több rektor is kritikát fogalmazott meg a javaslattal szemben, ennek ellenére támogatták azt.
*
A legtöbben attól tartanak, hogy ha a kevésbé tehetősek is „lecsúszhatnak” majd a költségtérítéses képzésre, akkor a diákok pénz hiányában tömegesen hagyják félbe az iskolát. Úgy tudjuk, az alapítványi iskolák szinte kivétel nélkül támogatták, míg az egyházi intézmények ellenezték az új tandíjjavaslatot. Az állami iskolák közül inkább a kisebb, vidéki főiskolák ellenezték a sarcot a nagyobb egyetemekkel szemben. A felszólalások során két intézmény, a bajai Eötvös József Főiskola és a Szegedi Hittudományi Főiskola rektora vállalta nyíltan, hogy elutasítja az új javaslatot. A voksolás előtt szólni szeretett volna a hallgatók érdekeit védő HÖOK elnöke is, de ezt megtagadták tőle. A titkos szavazáson a rektorok 109 igen szavazattal, 25 ellenében, 15 tartózkodás mellett elfogadták az új tandíjjavaslatot.
A rektorok javaslata 2009-től teljes átjárhatóságot kér az államilag finanszírozott és a költségtérítéses kategória között. A jelenlegi szabályozás szerint a legjobban teljesítő fizetős hallgatók 15 százaléka juthat fel az ingyenes képzésbe, onnan pedig ugyanennyien bukhatnak le a fizetős kurzusra. A 2010-es tanévtől teljesen új finanszírozási rendszert vezetnének be, amelynek lényege, hogy a jövőben háromszor annyi diáknak kellene fizetnie a tanulásért, mint ahányan jelenleg költségtérítéses képzésben tanulnak. A diákokat fizetési kategóriákba sorolnák: a költségtérítés összege minden évben az előző év tanulmányi eredményétől függene. Olyanok is lennének, akiknek a képzés teljes önköltségét meg kellene fizetniük, ez az összeg a legtöbb szakon jóval több, mint az egy-egy képzésen szedett költségtérítés összege.
Az MRK elnöksége egyébként az utolsó napokban néhány ponton változtatott javaslatán. A lapunk birtokába került módosított dokumentum szerint a rektorok mégsem tennék kötelezővé a felvételizők számára az emelt szintű vizsgát, csupán a bejutási küszöböt emelnék fel a jelenlegi 160 pontról 240-260 pontra. Két alternatívát dolgoztak ki az első tanévre: az első változat szerint a hallgatókat felvételi pontszámuk szerint rangsorolnák, és úgy osztanák fizetési kategóriákba őket. A második variáció esetén csak a második évtől kellene fizetni az első év tanulmányi eredménye alapján, akkor viszont az első év tandíjköltségeit is ráterhelnék a hallgatókra.
Hiller István a szavazás után kijelentette: hajlandó arra, hogy növelje azoknak a hallgatóknak az arányát, akik tanulmányi eredményük alapján „lebukhatnak” a fizetős képzésbe, illetve onnan felkerülhetnek az ingyenes kurzusra. Hozzátette: a Felsőoktatási Kerekasztal jövő szerdán megkezdi a javaslat tárgyalását, ez várhatóan többfordulós lesz. Hiller szerint a javaslat nem azt jelenti, hogy lesz tandíj, de a népszavazás fizetési kötelezettséget elutasító eredménye nem jelent egyben gondolkodási tilalmat is. (Bár szó volt róla, Gyurcsány Ferenc kormányfő végül nem vett részt a rektori ülésen.) Az MSZP-frakció még nem alakította ki álláspontját az ügyben.
– Ha ebből a javaslatból törvény lesz, akkor olyan mély szakadékba lökik a diákokat, amelyből lehetetlen kimászni – kommentálta a szavazás végeredményét Miskolczi Norbert. A HÖOK elnöke leszögezte: minden erejükkel azon lesznek, hogy ezt megakadályozzák, mert különben súlyos társadalmi katasztrófa következik be Magyarországon. Úgy vélte: a javaslat értelmében a gazdag diák mindenképpen tanulhat, a kevésbé tehetősnek azonban közepes eredmény esetén is kettétörhet a pályája, ugyanis a szegényebb családok egyetlen tanévre sem tudják fizetni a több százezer forintos költségtérítést. Miskolczi nem zárta ki, hogy a diákok tiltakozásul újra az utcára vonulnak majd.
A Fidesz szerint az elmúlt hetek, hónapok hazudozásai után végre kiderült: a kormány a rektorokkal együtt már a népszavazás előtt is azon törte a fejét, hogy a tandíj elutasítása esetén másfajta fizetési sarcot vessen ki a diákokra. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője leszögezte: a rektori javaslat bevezetése az iskoláknak is súlyos károkat okozna, hiszen a hallgatók pénz hiányában tömegével hagynák félbe tanulmányaikat, az egyetemek pedig hallgatók nélkül a csőd szélére sodródnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.