Viharfelhők Gyurcsány felett

Ha a következő hónapokban nem alakul ki egy stabil kormánytöbbség új személyekkel, akkor a szabad demokrata Fodor Gábor szerint az előre hozott választások jelentik az egyetlen megoldást. Az elnökjelölt nem lát esélyt arra, hogy megszavazzák a jövő évi költségvetést, és hasonlóan vélekedik John Emese SZDSZ-es ügyvivő is. Juhász Ferenc, az MSZP elnökhelyettese ugyanakkor leszögezte: mindezekből a nyilatkozatokból nyilvánvalóvá válik az SZDSZ belső sokszínűsége, ám egy esetleges új koalíciós felállásról csak a szabad demokraták tisztújítása után érdemes beszélni.

2008. 05. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kisebbségi kormányzás a lehető legrosszabb megoldás a jelenlegi politikai helyzetben, és bár az előre hozott választás sem jó forgatókönyv, még mindig tisztességesebb megoldás – nyilatkozta az InfoRádiónak Fodor Gábor. A szabad demokraták ügyvivője úgy vélte, ha a következő hónapokban nem alakul ki egy stabil kormánytöbbség új politikai alapon és új személyekkel, akkor nincs más esély, mint az előre hozott választás. Az elnöki posztra aspiráló politikus szerint pártjának tiszta helyzetet kell teremtenie a politikáját illetően, ami számára azt jelenti, hogy ha az SZDSZ nincs kormányon, akkor ellenzékben van. Hozzáfűzte: bár az ellenzéki pártok nem szokták megszavazni a kormány előterjesztéseit, főleg nem a költségvetést, ha azok egybevágnának elképzeléseikkel, támogatni tudnák azokat. Erre azonban egyelőre Fodor nem sok esélyt lát.
Eközben tegnap John Emese SZDSZ-ügyvivő is azt nyilatkozta: ellenzéki pártként nem szavazhatják meg a kisebbségi MSZP-kormány által benyújtott költségvetési törvényjavaslatot, mert a konstruktív ellenzékiségbe ez nem fér bele. Szerinte ha megszavaznák a büdzsét, elveszítenék a hitelességüket, és joggal vetődne fel a kérdés, ellenzéki párt-e az SZDSZ, ha pedig támogatják az MSZP programját, akkor miért léptek ki a kormányból. John lát lehetőséget a koalíció újratárgyalására, de csak megváltozott feltételek, más program és más személyek mellett. Az SZDSZ ügyvivőjének határozott véleménye, hogy az előre hozott választások kérdése a jövő évi költségvetés benyújtásakor mindenképpen eldől.
A Hírszerző információi szerint egyébként Molnár Lajos volt szabad demokrata egészségügyi miniszter levélben kérte frakciótársait, hogy ne szavazzák meg kedden a kormányszerkezet átalakítását, különben „nevetségessé” válnak. A volt tárcavezető szerint a nem szavazat nem gátolja a kormányzást, de „fontos jelzés”, és csak így oszlathatják el még idejében azt a „hamis illúziót”, hogy a kisebbségi kormány működőképes lehet. Molnár emlékeztetett: a máig hatályos kormányprogram csökkenő államapparátust ígért, viszont a miniszterek számának növekedése nyilvánvalóan ellentétes ezzel a törekvéssel. Úgy vélte, példátlan, hogy „változatlan kormányfő és deklaráltan változatlan program mellett a pillanatnyi politikai erőviszonyok által vezérelt, elfogadhatatlan átalakítás történjen ciklus közben”.
Horn Gábor tegnap arról számolt be az MTV Nap-kelte című műsorában, hogy az SZDSZ-frakció keddre meghívta a miniszterelnököt, arra kérve őt, számoljon be arról, mi indokolja a kormányszerkezet átalakítását. Horn jelezte, ha kormányon lennének, nem engednék meg ezt a változtatást. Azonban ha Gyurcsány meggyőzi őket, hogy ez egy működőképes modell, akkor megszavazzák – mondta az ügyvivő. Ugyanakkor figyelmeztetett: az újabb átszervezés legalább hat hónapra megállítja az életet a közigazgatásban, hiszen a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot „szétvágják”, az emberek azt se tudják, hova kerülnek, az önkormányzati minisztériumot pedig harmadszor szervezik át.
Mindezekből a nyilatkozatokból nyilvánvalóvá válik az SZDSZ belső sokszínűsége – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Juhász Ferenc, az MSZP elnökhelyettese, aki a felvetett témákban nem kíván állást foglalni a szabad demokraták június
7-i tisztújításáig. Felvetésünkre, hogy a pártelnöki posztra leginkább esélyes Fodor Gábor immár következetesen arról beszél, hogy a koalíció újrakötését csak új személyi felállással tudja elképzelni, ami azt jelentheti, hogy más kormányfőt látna szívesen, az MSZP elnökhelyettese úgy reagált: mindaddig, amíg az SZDSZ új vezetése, túllépve a sajtónyilatkozatokon, nem konkretizálja, hogy mit ért új személyi felállás alatt, addig a szocialistáknak nincs dolguk ezzel. Ha egyértelmű kezdeményezés érkezik a szabad demokratáktól, akkor persze foglalkozni fogunk vele – hangsúlyozta. – Bárhogy is magyarázkodunk, lehet, hogy megint az SZDSZ lesz a királycsináló, ami azt is jelentheti, hogy Gyurcsány Ferencnek le kell mondani a miniszterelnöki posztról – fogalmazott a szocialista frakció egyik politikusa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.