Visszavonják a pénztártörvényt

Az új egészségügyi miniszter is azt javasolja a kormánynak, hogy helyezze hatályon kívül az egészségbiztosítás átalakítására vonatkozó törvényt. Az SZDSZ elfogadhatatlannak minősítette a döntést, a fideszes Mikola István szerint nem volt hiábavaló az ellenzék munkája.

2008. 05. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felhatalmazást kaptam a kormánytól, hogy terjesszek elő egy koncepciót az egészségbiztosítás átalakításáról. Azt javaslom, hogy vonják vissza az erről szóló úgynevezett pénztártörvényt – fogalmazott egy tegnapi szakmai konferencián Székely Tamás egészségügyi miniszter. Az új koncepcióban szerepel, hogy erősítsük meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) azon funkcióit, amelyekkel sokkal inkább valódi biztosítóként működhet majd – tette hozzá. A néhány napja kinevezett tárcavezető nem árult el pontos részleteket arról, hogy milyen változtatásokat terveznek az OEP-nél. Csak annyit mondott: olyan tervezetet nyújt be, amely javítja az ellenőrzést, és a szolgáltatásvásárlói szerepet, jobban figyelembe veszi a népegészségügyi szempontokat, az egészségügyi intézményeknél pedig növeli a gazdálkodási szabadságot. Javaslatát várhatóan már jövő héten tárgyalja a kormány. A konferencia résztvevői tapssal fogadták Székely Tamás szavait a törvény hatályon kívül helyezéséről.
*
Kökény Mihály MSZP-s szakpolitikus megerősítette Székely Tamás szavait, és úgy fogalmazott: valóban hozzá kell látni a biztosítási rendszer korszerűsítéséhez. Hozzátette, jogi szakértők dolgoznak azon, hogy miként lehet a törvényt visszavonni. Vannak ugyanis olyan elemei, amelyeket nem lehet csak úgy „kiiktatni”.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke reagálásában közölte: pártja már a kezdet kezdetén felemelte szavát a szakmai szervezetekkel való érdemi egyeztetések hiánya és az alapjaiban elhibázott, alkotmánysértő egészségbiztosítási törvény ellen. A jogszabály visszavonása a pártelnök szerint örvendetesen csökkentené az Alkotmánybíróság túlterheltségét is.
Az SZDSZ elfogadhatatlannak nevezte a miniszter döntését. Úgy látszik, az MSZP visszatáncol a reformoktól, azt az utat választja, hogy maradjon minden változatlan a jelenlegi egészségügyi rendszerben – mondta lapunknak Horn Gábor. A szabad demokraták ügyvivője hozzátette: bár tisztában vannak azzal, hogy az Országgyűlés nem támogatja, kötelességüknek érzik benyújtani a saját elképzeléseiket tükröző egészségbiztosítási törvényt, a pénztártörvény visszavonását pedig elutasítják.
Nem volt hiábavaló az ellenzék munkája – így kommentálta a pénztártörvény hatályon kívül helyezésének tervét Mikola István (Fidesz), aki a vizitdíj és a kórházi napidíj megszüntetését is saját sikerükként említette. – Abban bízunk – tette hozzá –, hogy most végre már el lehet kezdeni az építkezést.
Rácz Jenő korábbi szocialista egészségügyi miniszter – aki többször bírálta az egészségbiztosítás tervezett átalakítását – elmondta: reális cél, amit most megfogalmazott Székely Tamás, másra nincs is lehetőség. Arra a kérdésre, hogy reformértékű változtatásnak tartja-e az OEP biztosítói funkcióinak tervezett megerősítését, úgy reagált: „a reformot sohasem egyszeri tömegkatasztrófaként képzeltem el, hanem sok kisebb lépésként.” Az biztos, hogy ezek az intézkedések előrébb viszik a rendszert – tette hozzá.
A miniszter bejelentése egyébként nem okozott nagy meglepetést, a szakmai közvélemény már számított a döntésre. Nyilvánvaló volt, hogy a 22 egészségpénztár létrehozásáról, és azok kisebbségi tulajdonrészének eladásáról szóló februárban elfogadott jogszabály nem maradhatott érvényben. A baloldali párt ugyanis a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörléséről szóló népszavazás után kihátrált mögüle – noha korábban megszavazták –, már nem támogatták a nyereségérdekelt magánbefektetők megjelenését. Így két lehetőség maradt, a jogszabály visszavonása vagy módosítása. Ez utóbbira is volt javaslatuk a szocialistáknak: öt–hét tisztán állami tulajdonú regionális egészségpénztár létrehozása, ám ehhez nem kapták volna meg a parlamenti többséget. A párton belül sem volt egyetértés a regionális pénztáras elgondolásról, s az nem nyerte el maradéktalanul a szakértők támogatását sem. Úgy tudjuk, van többféle elképzelés arról, hogy az OEP mely funkcióit lehetne decentralizálni, azaz regionálissá tenni anélkül, hogy különálló regionális pénztárakat hoznának létre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.