A jogvédő szervezetek kritikus hangvételét tükrözi Sólyom László köztársasági elnök hétfői megszólalása, amelyben a 2006. őszi tömeges rendőri jogsértések ügyében lefolytatott büntetőeljárások eredménytelensége miatt kritizálta az ügyészséget – nyilatkozta lapunknak Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője. Emlékeztetett, az államfő nem először beszélt a jogállamiság sérüléséről, és sajnos alappal. Gaudi kiemelte: a jelek szerint az ügyészség nem tett meg minden tőle telhetőt, hogy eljárást indítson az összes bűncselekményt elkövető rendőr ellen, és azt is szomorúan tapasztalták, hogy a civilek elleni vádemeléshez kevesebb bizonyíték is elég volt nekik. A jogvédő hiányolta, hogy nem mentek el a pszichikai bűnsegédlet irányába a rendőrök esetében, viszont több civilt éppen ezért marasztaltak el. Gaudi-Nagy reméli, hogy az államfő bírálatából levonják a tanulságokat az ügyészségen, és a még futó ügyekben azokat föl is használják.
Schiffer András ügyvéd-jogvédő is teljes mértékben egyetért az államfővel, mivel fontosnak tartja, hogy a demokratikus intézményrendszer kulcsszereplőit (köztük az ügyészséget) időről időre figyelmeztesse az elnök alkotmányos felelősségükre. A jogvédő szerint a közhatalmi szervek törvénysérté-seinél az ügyészségnek sokkal határozottabban kellene fellépnie, mint civilek esetében, hogy a közhatalomba vetett bizalom és a következmények elmaradhatatlanságába vetett hit ne sérüljön. Azonban a 2006. őszi rendőri jogsértések vagy a közélet tisztaságát érintő ügyekben a tapasztalat mást mutat – tette hozzá Schiffer. A jogvédő megemlítette: míg a civileket futószalagon, sokszor oktalanul előzetes letartóztatásba helyezik ügyészi segédlettel, aközben a jogsértést elkövető rendőrök rendre szabadlábon maradhatnak, sőt még vissza is térhetnek a rendőri szervezetbe.
Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője lapunknak azt mondta: nem kommentálják Sólyom László szavait, mivel az ügyészség vezetői korábban már többször számot adtak a rendőrök elleni eljárásokban a bizonyítás nehézségeiről. Eközben az ORFK tegnap sem reagált Szabó Máté ombudsman állásfoglalására, amely helyteleníti és az emberi méltósághoz fűződő jog szempontjából kifogásolhatónak tartja, hogy – főként tüntetéseken – az igazoltatottakról videofelvételt készítenek a rendőrök. Bár a biztos állásfoglalása ismert, azt az ORFK arra hivatkozva nem kommentálta, hogy hivatalos levelet még nem kaptak.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország